Tyrone Nelson vahvistaa Pyrintöä

30.1.2017 Tampereen Pyrintö saa kaipaamaansa pituutta ja korinalusuhkaa, kun 206-senttinen amerikkalainen Tyrone Nelson liittyy joukkueeseen loppukevään kattavalla sopimuksella. Sopimus sisältää 2 viikon koeajan.

- Ison pelaajan etsimisprosessi on ollut erittäin haasteellinen ja muuttujia on ollut lukematon määrä, harmittelee päävalmentaja Ilkka Palviainen joukkueen tiedotteessa.

- Loppuvaiheessa meillä oli kaksi pelaajaa, jotka mielellään näkisimme Pyrinnön riveissä. Näistä kahdesta Tyrone Nelson liittyy joukkueen vahvuuteen ja harjoitteli sunnuntaina ensimmäisen kerran joukkueen kanssa.

31-vuotias Nelson New Mexico Staten yliopiston kasvatti. Ammattilaisurallaan hän on pelannut useita kausia Turkissa ja kaksi edellistä kautta Nelson on pelannut Libanonissa.

Kuluvan kauden sentteri aloitti Bahrainissa ja siirtyi sieltä Etelä-Amerikkaan Uruquayhin, jossa hän oli tammikuuhun asti korvaamassa loukkaantunutta pelaajaa.

Nelson on ehtinyt urallaan käydä myös Suomessa ja on Palviaiselle ennestään tuttu pelaaja.

-Tyrone oli hetken aikaa Namikan Lahden vahvuudessa, jossa toimin silloin apuvalmentajana. Järkyttävän perhetragedian johdosta hän joutui kuitenkin jättämään joukkueen pikaisesti, Palviainen kertoo.

- Nelson on kokenut pelaaja ja osoittanut olevansa erittäin hyvä levypallopelaaja sarjasta riippumatta. Kokoisekseen hän liikkuu hyvin ja viimeistelee korin läheisyydestä tarkkakätisesti, tietää Ilkka Palviainen.


Tyrone Nelson nähdään Pyrinnön paidassa keskiviikkona 1.2. Kotkassa. 

Asiat

 
4.7.2025 11:10 Korisliiga

Leo Eklund tavoittelee uransa seuraavaa askelta Korihaissa

Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.

4.7.2025 09:18 Korisliiga

Lauri Kallio ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.

3.7.2025 15:54 Korisliiga

Emil Uotila ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.

3.7.2025 09:37 Mestarien liiga

Kauhajoki kohtaa Mestarien liigan avauskierroksella liettualaisvastustajan

Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.

3.7.2025 09:11 Korisliiga

Eemi Luukkonen ja Kauhajoki jatkosopimukseen

Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

30.6.2025 09:35 Korisliiga

Miikka Marttinen siirtyy Lapualle

Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 09:19 Korisliiga

Kouvot ja Tuukka Härsilä kaksivuotiseen sopimukseen

196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.

26.6.2025 13:15 Korisliiga

Tai Bibbs Kouvojen ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.

24.6.2025 09:50 Korisliiga

Toisen polven Stefanovic Kobrat-paitaan

Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.

Näytä lisää vastaavia