Ura Basket järjestää EYBL:in 15-vuotiaiden poikien Superfinaalin Kaarinassa 5.–8.5.

3.5.2022 10:16 Ura Basketin 2007 syntyneet pojat ovat saaneet kunnian järjestää ikäluokkansa European Youth Basketball League EYBL:in Superfinaalitapahtuman, joka tullaan pelaamaan Valkeavuoren uudessa liikuntahallissa 6.–8.5.2022.

EYBL on suurin nuorille pelaajille suunnattu koripalloliiga Euroopassa, ja se on ainoa FIBA:n sertifioima junioriliiga. 

– Olemme todella iloisia ja ylpeitä, että saimme turnauksen järjestelyoikeudet. Tämä on tietääksemme ensimmäinen kerta, kun EYBL:in Superfinaali missään ikäluokassa pelataan Suomessa, kertoo 07-tiimin joukkueenjohtaja Juuso Virtanen.

Kymmenen vierasjoukkuetta ympäri Eurooppaa saapuu Kaarinaan, ja turnauksen järjestelyt sekä tiivis otteluohjelma takaavat sen, että talkoolaisilla on kädet täynnä. Toistasataa kansainvälistä vierasta tulee liikkumaan Kaarinan keskustan palveluiden ja liikuntahallin maisemissa.

– Juuri tämän kaltaisia tilaisuuksia varten Valkeavuoren uusi halli on onnen omiaan. Näitä tapahtumia saadaan Kaarinaan nyt siksi, että meillä on junnukorikseen erinomaiset olosuhteet, toteaa Ura Basketin toiminnanjohtaja Timo Virkkula.

Odotettavissa kovatasoinen koripalloturnaus

Kaarinan Superfinaaliin on isäntäjoukkueen lisäksi saapumassa yhteensä kymmenen joukkuetta: Audentes, BS Keila ja BS Tartu Virosta, SS Saldus, BS Cesis ja DSN Riiga Latviasta, Taurage BS Liettuasta, Vodno Skopje Partizan Pohjoismakedoniasta, ACS Dan Dacian Romaniasta, sekä Georgian 15-vuotiaiden maajoukkue. Kaarinaan on lisäksi saapunut kuusikko virolaisia tuomareita.

EYBL pelataan kaikissa ikäluokissa kahdessa ryhmässä tai divisioonassa. Superfinaaliin saapuvat joukkueet ovat valikoituneet U15-sarjan ryhmistä sijoituksien perusteella. Lisäksi turnaukseen osallistuu kaksi playoffin kautta tiensä selvittänyttä joukkuetta Keski-Euroopan CE Region -liigasta. Yhdentenätoista tullaan näkemään Georgian 15-vuotiaiden maajoukkue. Poikkeukselliset ajat ovat koko kauden ajan johtaneet ennakoimattomiin muutoksiin turnausohjelmissa, joista viimeisin oli aivan turnauspäivien kynnyksellä tapahtunut peruuntuminen.

Ura Basketin nollaseiskat ovat kauden kolmessa turnauksessa kohdanneet kaikki superfinalistit, pois lukien Latvian Saldus ja Keski-Euroopan joukkueet.

– Etenkin virolaiset pelaajat ovat jääneet mieleen, ja Viron joukkueissa on suurella todennäköisyydellä tulevaisuuden maajoukkuepelaajia, sieltä löytyy aivan käsittämättömin hyviä pelaajia. On kiva nähdä, että omalla kansainvälisellä kokemuksellamme pystymme hienosti pelaamaan kovia jengejä vastaan. Ennakkosuosikkia on kuitenkin täysin mahdoton veikata, tässä voi mennä miten vaan, kertoo Ura Basketin joukkueen vastuuvalmentaja Antti Saarinen.

Saarinen vinkkaa, että kannattaa etenkin seurata nuorta virolaista Oliver Kullamäe’ä, joka edustaa Audentesin urheiluakatemian joukkuetta. Koripalloveri virtaa vahvana nuoressa pelaajassa, sillä Kullamäen isä on ansioitunut pelaaja ja valmentaja Gert Kullamäe, ja isoveli Kristian Kullamäe pelaa tällä hetkellä ammattilaisena Espanjan ACB-liigassa.

Mitä pelaaminen EYBL:issä tuo kasvaville pelaajille?

– Tilannekovuus näissä peleissä on ihan eri. Pilli ei soi niin tiheään, ja siihen onkin ollut pojilla tottumista, kun EYBL:iin ensin lähdettiin. Vastaan tulee fyysisempiä, isokokoisempia pelaajia. Ja koosta riippumatta, kuten esimerkiksi Tauragen pienikokoiset pelaajat, mennään aina täysillä palloon kiinni, kertoo Saarinen.

Tervetuloa paikan päälle seuraamaan mielenkiintoisia otteluita! Turnaus striimataan myös Livekatsomo-palvelussa. Lisätietoa järjestelyistä, otteluohjelmat, sekä linkit striimeihin löytyvät sivulta urabasket.fi/eybl.

EYBL U15 Superfinaali
Valkeavuoren liikuntahalli, Kaarina
6.–8.5.2022
Turnausinfo
Tapahtumaan on vapaa pääsy.

Lisätiedot:

Juuso Virtanen, 2007 syntyneiden poikien joukkueenjohtaja
p. 040 589 0189

Timo Virkkula, Ura Basket ry:n toiminnanjohtaja
p. 044 240 3376 

 
25.5.2022 13:12 Seura tiedottaa

Hussain Dassouki palaa Saksasta Tapiolan Honkaan

Tapiolan Hongan miesten ja vanhimpien poikajunioreiden valmennusryhmä saa ensi kaudelle merkittävän vahvistuksen, kun Hussain Dassouki palaa kahden Saksassa vietetyn vuoden jälkeen Tapiolan Honkaan.

24.5.2022 09:53 Miesten I divisioona B

Panttereiden miesten edustusjoukkueen Try Out- harjoitukset Laajasalon palloiluhallilla

Pantterit järjestää Try Out- tapahtuman ti 31.5. ja to 2.6. klo 20:30-22:00 Laajasalon Palloiluhallilla (Sarvastonkaari 23).

20.5.2022 15:33 Naisten I divisioona

Arttu Tammi Helmi Basketin päävalmentajaksi

Arttu Tammi aloittaa Helmi Basketin päävalmentajana. Tammi valmentaa useampaa seuran ikäluokkaa ja toimii myös naisten I divisioona -joukkueen päävalmentajana.

20.5.2022 14:15 Seura tiedottaa

ToPoLan uusi päätoiminen seurakoordinaattori on Ruth Rökman, Anni Saistosta hallintokoordinaattori

Ruth Rökman aloittaa ToPoLan uutena päätoimisena työntekijänä 1.8. nimikkeellä seurakoordinaattori. Elokuusta alkaen Ruth ottaa itselleen osan Anni Saiston töistä. Anni aloittaa syksyllä opiskelun ja siirtyy seurakoordinaattorista hallintokoordinaattoriksi.

17.5.2022 12:14 Seura tiedottaa

Lahti Basketball Try Out perjantaina 3.6. Lahdessa

Lahti Basketball järjestää Try Out -tapahtuman pe 3.6.2022 kello 19.00-21.00 Lahti Energia -areenalla.

16.5.2022 07:44 Seura tiedottaa

LePy hakee villikorttia miesten 1B-divisioonaan

LePy pelasi kaudella 2021-2022 miesten 1B-divisioonassa. Kauden päätteeksi joukkue tippui 2.divisioonaan. Pelaaminen miesten 1B-divisioonassa tuki LePyn nuorten pelaajien kehitystä, joten seura hakee villikorttia miesten 1B-divisioonaan kaudeksi 2022-2023.

13.5.2022 16:20 Seura tiedottaa

Kuopion Linkki etsii uusia valmentajia, toimihenkilöitä, erotuomareita ja pelaajia

Kuopion Linkki on perinteinen koripallon erikoisseura. Suvantovaiheen jälkeen toimintaa on kehitetty määrätietoisesti ja harrastajamäärä seurassa on viime vuosina kasvanut runsaasti. Seuran tavoitteena on kehittää toimintaa ja valmennuksen tasoa edelleen ja saada lyhyemmällä tähtäimellä lisää joukkueita alueiden sarjoihin. Kaudella 2021-2022 seurassa oli yhteensä 178 lisenssin haltijaa, joista 135 junioreita. Erityisesti mini- ja mikro-ikäluokissa harrastajamäärät ovat kasvaneet runsaasti. Linkissä löytyy valmennettavaa U19-junioreista alkaen.

13.5.2022 14:27 Miesten I divisioona B

EBT:n M1DB-joukkueen avoimet harjoitukset

EBT tarjoaa kilpailukykyisen kokonaisvaltaisen harjoitusympäristön motivoituneille pelaajille. Joukkueen pelaajia halutaan auttaa eteenpäin kohti omaa potentiaalia niin koripalloilijana kuin ihmisenä.

13.5.2022 12:43 Seura tiedottaa

LePyn uusin päätoiminen valmentaja on Ignasi Muñoz Gol

LePy ja espanjalaissyntyinen Ignasi Muñoz Gol (26 v) ovat tehneet valmentajasopimuksen kaudesta 2022-2023. Muñoz Gol aloittaa päätoimisena valmentajana LePyssä 1.8.

13.5.2022 12:41 Seura tiedottaa

Tapiolan Hongan päävalmentajat kaudella 2022-2023

Tapiolan Hongan joukkueiden päävalmentajat kaudelle 2022-2023 on pääosin valittu.

12.5.2022 15:51 Seura tiedottaa

Kataja Basket Joensuusta etsii vahvistuksia valmennuspuolelle

Junioripelaajien jäsenmäärän lisääntyessä tarvitsemme lisää koripallovalmennuksesta kiinnostuneita ihmisiä toimintaamme. Seuran tavoitteena on taata mielekäs ja merkityksellinen harrastus kaikille koriksesta innostuneille pojille ja tytöille. Samalla haluamme myös olla edistämässä ja kasvattamassa valmentajiamme vastuullisiksi ja menestyviksi seuravalmentajiksi.

12.5.2022 10:35 Miesten I divisioona B

Avoimet harjoitukset Karkkilassa

KaU Karkkila julkisti keväällä tavoitteen noususta miesten 1A-divisioonaan. Avoimet harjoitukset järjestetään Karkkilassa 23.5. ja 24.5. pelaajille, joita kiinnostaa harjoitella laadukkaasti ja ammattimaisesti.

11.5.2022 09:12 Seura tiedottaa

Dream Big -tyttökorisleiri Kisakalliossa 8.-10.8.

Leirillä kannustamme pelaajia unelmoimaan isosti ja tekemään päämäärätietoisesti töitä unelmien toteutumisen eteen. Leirin aikana harjoitellaan koripallotaitoja monipuolisesti, sekä kilpaillaan sisukkaasti leiripelien parissa. Leirin päävalmentajana toimii Susiladiesin Lotta-Maj Lahtinen.

9.5.2022 18:51 Keskinen alue

Vaasan Salama etsii Juniorivalmentajaa/valmennuksenkehittäjää koripallokaudelle 2022–2023

Vaasan Salama on juniorijäsenmäärältään Pohjanmaan suurin koripalloon keskittynyt junioriseura. Tulevien koripallokausien tavoite on entisestään kehittää junioritoimintaa. Haemme nyt junioritoimintaan erikoistunutta valmentajaa koripallokaudelle 2022–2023.

7.5.2022 09:18 Seura tiedottaa

ToPoLan uusi päätoiminen valmentaja on Toni Leikas

Toni Leikas aloittaa ToPoLan kautta aikain ensimmäisenä päätoimisena valmentajana 1.8. Toni on elokuusta alkaen mukana ainakin neljän joukkueen valmennuksessa. Joukkueet tarkennetaan myöhemmin keväällä.

5.5.2022 13:04 Miesten I divisioona B

PuHu Juniorit tarjoaa erinomaisen alustan pelaajakehitykselle - miesten avoimet harjoitukset alkavat ti 17.5.

PuHu Juniorit aloittaa kauden 2022-23 joukkueen rakentamisen toukokuussa. PuHu Junioreiden toiminnasta kiinnostuneille pelaajille tarkoitetut avoimet kesäharjoitukset alkavat tiistaina 17.5. klo 17:30 Martinlaakson koululla.

5.5.2022 12:58 Seura tiedottaa

PuHu Junioreiden naisten akatemiaohjelma käynnistyy avoimilla harjoituksilla ma 16.5.

Oletko sinä kiinnostunut harjoittelemaan ja pelaamaan kehityslähtöisessä ja tavoitteellisessa ympäristössä sekä laadukkaassa valmennuksessa? PuHu Junioreiden edustusjoukkueiden rakentaminen kaudelle 2022-2023 on alkanut.

5.5.2022 08:19 Naisten I divisioona

Nina Kalmi HyPon naisten joukkueen päävalmentajaksi

Naisten I divisioonassa pelaava Hyvinkään Ponteva on solminut Nina Kalmin kanssa valmennussopimuksen kaudelle 2022-23 ja se sisältää kahden jatkokauden option.

27.4.2022 10:19 Seura tiedottaa

Torikoris 3x3 Indoor

Oulu Basketball järjestää lauantaina 21.5.2022 Ouluhallilla Torikoris 3x3 Indoor - turnauksen!

27.4.2022 09:57 Seura tiedottaa

Johan Pomppas! elää yhä Loviisassa

Koripallohokki järjesti viime torstaina perinteisen Johan Pomppas! koulukoristurnauksen.

Näytä lisää vastaavia