10.2.2021 21:00 Miesten Korisliigassa Ura Basket ja Korihait ottivat molemmat vihdoin kauden toisen voittonsa. Kakkossijasta käy kiihkeä taisto, kun Kauhajoki ja Salon Vilpas vahvistivat omaa asemaansa.
Trey Niemen viime sekunnin layup varmisti Uralle voiton. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Ura Basket teki voitto-ottelustaan trillerin Joensuussa. Isäntänä toiminut Kataja Basket joutui nöyrtymään 99–100.
Ottelu eteni tasaisena viime metreille asti, ja johtoasema vaihteli viimeisillä minuuteilla pisteen erolla useaan kertaan. Lopulta kuitenkin Uran viimeisestä hyökkäyksestä homman sinetöi takamies Trey Niemi, joka upotti kriittisen layupin. Niemen tilastot koko ottelusta olivat 11 pistettä ja kuusi koriin johtavaa syöttöä.
Uran kovimmat tilastorivit nähtiin Kevin Bracy-Davisilta, joka osui 29 pistettä, ja Matti Nuutiselta, joka upotti 14 pistettä ja keräsi yhdeksän levypalloa.
Katajan puolella sen sijaan kovin koritykki oli Rashard Odomes, joka sai aikaan 25 pistettä.
– Kuritonta tekemistä, kuten on ollut jo pitkää. Lähtökohta on se, että minä en saa joukkuetta tekemään pelissä niitä asioita, joita teemme treeneissä kurinalaisesti. Siitä minä kannan täyden vastuun, mutta meidän pitää löytää keino pysyä pelisuunnitelmassa, kommentoi Katajan päävalmentaja Petri Virtanen.
Ura ei kuitenkaan ollut ainoa, jolle merkittiin pitkän taistelun jälkeen viimein kauden toinen voitto. Samaan suoritukseen venyi myös sarjataulukon viimeisellä sijalla kamppaileva Korihait, joka otti selkeän voiton vieraana käyneestä Kouvoista. Ottelu päättyi kotijoukkueen hyväksi 84–68.
Korihaiden ehdoton sankari ottelussa oli Miikka Marttinen, joka tykitti 30 pistettä osuen kaaren takaa suorastaan sensaatiomaiset kahdeksan kertaa 12:sta yrityksestä. Kouvojen puolella parastaan teki Severi Kaukiainen, joka saavutti 20 pistettä ja viisi koriin johtavaa syöttöä.
Vaikka Helsinki Seagulls on pitänyt kauden alusta asti suvereenisti kiinni Korisliigan kärkipaikasta, kakkossijasta on kehkeytymässä kiihkeä kamppailu. Toiselle sijalle kiilasi tänään Kauhajoki, joka kaatoi paikkaa aiemmin pitäneen Tampereen Pyrinnön näiden kotikentällä. Isännät taipuivat 83–89.
Kotijoukkueen linnoitusta piti ihailtavasti pystyssä paikallistähti Osku Heinonen, joka keräsi 25 pistettä ja osui matkan varrella muun muassa viidesti kaaren takaa. Karhun puolella sen sijaan pisimmän korren veti Jeffrey Garrett Jr, jolle merkittiin 24 pistettä ja 14 levypalloa.
– Olimme todella vaisuja kolme ensimmäistä neljännestä. Puolustus oli passiivista ja arkaa, ja siitä syystä hävisimme sitten niin syöttölinjat kuin ajot ja levypallotkin. Kun pakki ei pitänyt, tuli hyökkäyksestäkin puuroa ja pakottamista. Neljäs jakso oli taas meidän näköistä peliä, mutta takamatka oli valitettavasti liian pitkä, kertoi Pyrinnön päävalmentaja Miikka Sopanen.
Myös Salon Vilpas vahvisti omaa asemaansa korkeammassa kastissa. Neljännellä sijalla oleva Vilpas teki eroa viidennen sijan BC Nokiaan voittamalla nämä 77–62.
Vilppaan onnistumiset jakautuivat vähäkorisessa ottelussa tasaisesti, sillä isoin yksittäinen pistesaldo oli Ladarien Griffinin 13. Nokian puolella Antero Lehto osui 17 pistettä ja jakoi seitsemän syöttöä.
Miesten Korisliigassa käy kova kamppailu niin kärkisijoista kuin viimeisistä playoff-paikoistakin. Illan voittajia olivat Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas antoi kotikentällään kovan vastuksen Helsinki Seagullsille, mutta sarjakärki ei suostunut taipumaan.
KTP-Basket haki pisteet Lahdesta ja pitää playoff-haaveensa yhä hengissä.
Korisliigan kolmen kärki Helsinki Seagulls, Tampereen Pyrintö ja Kauhajoki vahvistivat asemaansa illan voitoilla.
Erotuomari Pekka Saros saavuttaa jälleen huiman rajapyykin, kun lauantaina hän viheltää erotuomariuransa 1200. pääsarjaottelun. Saros on viheltänyt miesten pääsarjassa yhtäjaksoisesti jo kaudesta 1987–88.
Miesten Korisliigassa voittoja hakivat Tampereen Pyrintö, Kauhajoki ja Lahti Basketball. Playoff-viivan ylä- ja alapuoliset joukkueet pysyivät ennallaan.
Helsinki Seagulls ja Tampereen Pyrintö kiskoivat vuoden 2021 Suomen cupin finaalissa kolmen pisteen heittoja kahteen pekkaan paitsi enemmän kuin yhdessäkään ottelussa aiemmin, myös erinomaisin tarkkuuksin. Lopussa Seagullsin kylmähermoisuus ratkaisi periksiantamattoman Pyrinnön rynnistyksessä ja cup-pokaali pysyi Helsingissä pistein 97–95 (51–46).
Edellisessä ottelussaan Lahti Basketballille kapsahtanut Lapuan Kobrat haki viidennen voittonsa kuuteen matsiin luutimalla loppuhetkillä BC Nokian tieltään pistein 105-96 (49–48). Samaan aikaan Salohallissa Vilpas vankisti asemiaan pudotuspelien kotietuasetelmissa höykyttämällä liigajumbo Korihaita 119–66 (55–28).
KTP-Basket isännöi Kouvoja ja otti hankalan kamppailun jälkeen tiukan 101–95-voiton.
Lauantaina 13. helmikuuta klo 17:15 Töölön Kisahallissa pelataan Suomen Cupin finaaliottelu, jossa kohtaavat Helsinki Seagulls ja Tampereen Pyrintö. Ottelun televisioi suorana lähetyksenä Yle TV2, selostajanaan Antti-Jussi Sipilä.
Miesten Korisliigassa illan otteluvoitot menivät Lahti Basketballille ja Helsinki Seagullsille.
Lupaavaan nousukiitoon päässeen Kobrien pelinjohtaja Antto Nikkarinen valittiin miesten Korisliigassa tammikuun Valopilkuksi. Nikkarisen mukaan Kobrien sijoitus sarjataulukossa antaa virheellisen kuvan joukkueen potentiaalista.
Korisliigan kärkikolmikko tiivistyy, kun kauden loppusuora lähenee. Seagulls pitää visusti kiinni ykköspaikastaan, mutta Pyrinnön ja Kauhajoen välillä nousee jo jännitys.
Kouvojen ja Kobrien kohtaaminen miesten Korisliigassa päättyi isäntien 85–95-tappioon.
Salon Vilppaan päävalmentaja Sami Toiviainen tuuletti kahta merkkipaalua tammikuussa, kun hän saavutti 600 Korisliiga-ottelun sekä 300 runkosarjavoiton rajapyykit päävalmentajana - molemmat vasta historian neljäntenä valmentajana.
Korisliigan huippuottelu on nähtävissä vapaalla kanavalla tulevana lauantaina, kun sarjan kaksi parasta joukkuetta kohtaavat toisensa. Ennakkostudio käynnistyy klo 16.00 ja ottelu puoli tuntia myöhemmin.
Voitonjuhlia miesten Korisliigassa viettivät tänään Kouvot, Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki.
Kobrat otti neljännen perättäisen voittonsa miesten Korisliigassa kaatamalla kotikentällään Salon Vilppaan 98–74.
Lupaavaan nousukiitoon päässeen Kobrien pelinjohtaja Antto Nikkarinen valittiin miesten Korisliigassa tammikuun Valopilkuksi.
Eilisen tavoin miesten Suomen cup -välierissä tasoero näkyi enemmän kuin Korisliigan puolella. Voittajina Helsinki Seagulls ja Kobrat.