7.3.2014 Viime kevään finaalijoukkueet KTP-Basket ja Nilan Bisons ottavat toisistaan mittaa tänään perjantaina, kun URHOtv lähettää jälleen suorana huippukoripalloa Kotkan Karhuvuoren Steveco Areenalta. Joukkueiden kolme aiempaa kohtaamista ovat päättyneet loimaalaisten hyväksi.
Tekeekö Frank Robinson perjantaina Kotkassa paluun Bisons-paitaan? Kuva: Kai Kilappa.
EuroChallengen jälkeistä otteluruuhkaa selvittävä KTP esiintyi URHOtv:llä viimeksi keskiviikkona, kun joukkue taipui Damon Williamsin johtamalle Tampereen Pyrinnölle kotikentällään selvin lukemin.
Otteluruuhkassa ja pudotuspelien lähestyessä voivotteluun ei kuitenkaan ole varaa, sillä vaikka kotkalaiset ovat tiukasti kiinni pudotuspelien kotiedussa ja neljännessä sijassa, joukkueella on vielä mahdollisuudet nousta korkeampiin asemiin.
KTP on hävinnyt viimeisestä viidestä ottelustaan neljä ja on joutunut pelaamaan otteluitaan vajaalla kokoonpanolla: Chris Owens, Ryan McDade, Michael Pounds ja Joonas Lehtoranta ovat kukin olleet sivussa joukkueen viime peleistä. Joukkue avasi kuitenkin kuukautensa onnistuneesti 98–73-rökälevoitolla Hongasta Sharaud Curryn tripla-tuplan turvin.
Bisons on ollut KTP:n tavoin vajaamiehinen, kun joukkueen amerikkalaispelaajat Frank Robinson ja John Williamson ovat olleet kuntouttamassa vaivojaan. Yhdysvalloista palannut Robinson näkyi kuitenkin Bisonsin penkin päässä, kun joukkue löylytti edellisessä ottelussaan Korihaita huikealla heittopelillä. Ottelussa teki liigadebyyttinsä Bisonsin kakkosjoukkueen amerikkalaispelaaja Ike Udanoh.
KTP:n ja Bisonsin kohdatessa kentällä on jälleen huima tukku kotimaisia johtotähtiä mm. KTP:n Jukka Matisen ja Timo Heinosen sekä Bisonsin Tuukka Kotin, Matti Nuutisen ja Antto Nikkarisen johdolla. Takamiesten kamppailussa kannattaa pitää silmällä KTP:n Sharaud Currya sekä Bisonsin uutta pelaajaa, 26,2 pisteen, 7,8 syötön ja 3,4 riiston keskiarvoin tehoja taputellutta Aubrey Colemania.
URHOtv esittää: KTP-Basket – Nilan Bisons perjantaina 7.3. klo 18:25 alkaen.
206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.
Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.
Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.
Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.
Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?