7.11.2011 Kaksi edellistä peliään Korisliigassa hävinnyt Torpan Pojat palasi vahvasti voittajaksi hakemalla maanantaina pisteet Uudestakaupungista. ToPo kaatoi Korihait 77–97 (44–35)-tuloksella.
Carl Lindbom säkitti Uudessakaupungissa muhkean 30 pisteen saaliin. Kuva: Tytti Nuoramo.
Korihait hallitsi ottelun ensimmäistä puoliskoa selkeästi ja venytti kolmannen jakson kolmannella minuutilla johtonsa jo 13 pisteeseen, 50-37. Tässä vaiheessa tapahtui kaksijakoisen pelin käänne.
ToPo käänsi neljässä minuutissa pelin edukseen ja ratkaisi sen viemällä kolmannen jakson puolivälistä päätösjakson alkuun kuusiminuuttisen tylysti 22-0. Korihait hävisi pelin toisen puoliskon peräti 62-33.
– Saimme toisella puoliskolla puolustuksemme toimimaan eikä Korihaille jäänyt enää tilaa tulla korillemme. Henkisesti tärkeätä voittoa rakensivat nyt uudet ratkaisijat, mikä oli erikoisen hienoa, hehkutti ToPon päävalmentaja Tomi Kaminen.
Valmentaja viittasi vaihdosta peliin tulleisiin Carl Lindbomiin (30/3) sekä Sad Niskaseen (13/6/3 riistoa). Lindbomin Korisliigan piste-ennätys syntyi komealla heittopelillä: kakkoset 7/12, kolmoset 4/6, vapaaheitot 4/6. Hyvällä pelipäällä olivat myös Timo Heinonen (16/6) ja Chase Griffin (16/5/3 syöttöä).
Korihaista tilastojen valossa esille pääsivät Cedric Latimer (17/7) ja ensimmäisen liigapelinsä syyskuisen loukkaantumisen jälkeen pelannut Shawn Vanzant (15/3/5 syöttöä).
(STT)
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.