Vajaamiehinen Bisons hävisi vieraissa Avtadorille

25.3.2015 Loukkaantumisista viime aikoina kärsinyt Bisons Loimaa hävisi VTB-liigan vierasottelun Avtador Saratovia vastaan 103-83 (61-40). Kotijoukkue Avtador aloitti pelin vakuuttavasti 11-0 ja ei hirmualun jälkeen katsonut enää taakseen.

Anthony Hilliard oli jälleen vireessä, mutta Bisons kärsi tappion Venäjällä. Kuva: Tytti Nuoramo.


Vajaamiehiseltä Bisonsilta kävi kentällä vain kuusi pelaajaa, kun loukkaantumiset ovat raastaneet maratonkautta pelaavia loimaalaisia. Avtador ei vähän välittänyt, vaan pisti alusta lähtien palloa järkälemäiselle Kyrylo Fesenkolle (12/7/3 syöttöä) korin alle.

Avtador sai jo ensimmäisellä neljänneksellä aikaan 34 pistettä Bisonsin 17 vastaan. 14 pisteen johdossa toisella neljänneksellä kotijoukkueen intensiteetti laski, mutta saratovilaiset jatkoivat tästä huolimatta johtonsa kasvattamista.

Toisella puoliajalla kolmannen kerran peräkkäin ”haamurajan” 100 pistettä rikkonut Avtador piti kahtakymmentä hipovan johtonsa pelin loppuun saakka ja piti sarjapisteet 3500 katsojan iloksi.

Bisonsin pistenikkareina kunnostautuivat Anthony Hilliard (27/9/4 syöttöä), Travis Nelson (17/6), Martin Zeno (16/4/5 riistoa) sekä Antto Nikkarinen (12/1/10 syöttöä).

Tappion myötä Bisons on VTB-liigan 12. sijalla 8 voitolla ja 19 tappiolla.

 

Lisätietoja: Ottelutilastot
 
2.4.2026 10:00 Korisliiga

Korisliigan sarjajärjestelmä uudistuu tulevaksi kaudeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.

1.4.2026 20:38 Korisliiga

Kaikki sarjat katkolla seuraavissa otteluissa: tänään voiton päähän nousivat Vilpas, KTP ja Korihait

Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.

30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

29.3.2026 19:41 Korisliiga

Korihait palasi puolivälierissä voittojen tielle – sankareina jälleen Aalto ja Champion

Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.

28.3.2026 20:31 Korisliiga

Pyrinnölle kolmas kerta sanoi toden: kavensi puolivälierät sarjakärki Vilpasta vastaan 2–1:een

Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.

27.3.2026 20:53 Korisliiga

Honka tasoitti pisteen voitolla puolivälierät Korihaita vastaan – Kataja nappasi jo toisen voiton korkeammin sijoittunutta Kauhajokea vastaan

Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.

26.3.2026 20:38 Korisliiga

Korisliiga-puolivälierät: Pyrintö antoi kovan vastuksen, mutta Vilpas onnistui kaivamaan toisen otteluvoiton

Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.

24.3.2026 19:55 Korisliiga

Pudotuspeleissä yllätyskäänne heti alkuun: Kataja saalisti Kauhajoen kotiedun 30 pisteen voitolla – Seagullskin lähellä näpistystä, mutta KTP kesti paineen

Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.

23.3.2026 20:39 Korisliiga

Korisliiga-playoffit käyntiin: Vilpas avasi rajulla rynnistyksellä, Aalto johti Korihait voittoon

Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.

22.3.2026 09:30 Korisliiga

Korisliigan playoff-ennakko: Eemi Luukkonen, Henri Kantonen, Joona Tuomala ja Rene Rougeau analysoivat puolivälieräparien vahvuudet, heikkoudet ja mahdollisuudet

Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.

Näytä lisää vastaavia