8.12.2014 Korisliigan jumbojoukkue Helsinki Seagulls onnistui saalistamaan maanantai-illan ainoassa Korisliigan ottelussa todellisen yllätysvoiton. Sarjanelonen Tampereen Pyrintö kaatui Helsingin Kisahallissa pistein 76–73 (29–39).

Deremy Geiger ja Seagulls kaatoivat komeasti kotonaan Pyrinnön. Kuva: Francois Perthuis.
Seagullsin voiton yllätyksellisyyttä lisäsi huomattavasti se, että joukkue joutui lähtemään otteluun ilman kahta parasta pistemiestään. Melsahn Basabe oli sivussa pelikiellon vuoksi, ja Justin Stommes jäi pois ottelusta loukkaantumisen takia.
Pyrintö johti ottelua suurimmillaan jo 15 pisteellä (24–39) ja oli vielä viiden pisteen karkumatkalla (66–71) runsasta minuuttia ennen loppua. Ratkaisuhetkillä Seagulls oli kuitenkin selvästi etevämpi Pyrinnön pelaajien epäonnistuessa yrityksissään.
– Annoimme koko sydämen tähän hommaan. Olimme vastustajaa energisempiä sekä aktiivisempia ja halusimme voittoa heitä enemmän, Seagullsin päävalmentaja Mikko Larkas näki.
Seagullsin suurin onnistuja oli Eero Lehtinen (19/9). Deremy Geiger heitti 15 pistettä, ja Carl Lindbomin saldo oli 14/9.
Tamperelaisten selkeä ykkönen oli konkaripelaaja Damon Williams (23/9).
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.