2.2.2010 Suomen Koripalloliitto on valinnut naisten SM-sarjan tammikuun pelaajaksi Catz Lappeenrannan sentterin Jelena Solovjevan. Naisten SM-sarjakausi on ollut Catzin täydellistä hallintaa ja tammikuussa Solovjeva antoi siihen näyttävän panoksensa.
Peräti 17 ottelua peräkkäin voittaneen Catzin Jelena Solovjeva oli vahvassa vedossa tammikuussa. Kuva: Kimmo Metsälä.
Catz on hävinnyt kuluvalla kaudella ainoastaan kaksi ottelua ja nekään eivät tulleet parketin puolella, kun lappeenrantalaisten kauden avausottelut tuomittiin hävityiksi edustuskelvottoman pelaajan vuoksi. Kyseisen tapahtuman jälkeen Catz on voittanut 17 peräkkäistä ottelua, joista viisi osui tammikuulle.
188-senttinen Jelena Solovjevan harteille kasautui ylimääräistä vastuuta, kun Catzin Minna Sten joutui sairastuvalle. Solovjeva tarttui toimeen ja teki sen ylimääräisen panoksen kera.
Solovjevalle kirjattiin tammikuussa keskimäärin 18,8 pistettä, peräti 14,2 levypalloa, 1,8 riistoa sekä 1,4 torjuntaa.
Ennen Solovjevan valintaa Koripalloliitto on palkinnut SM-sarjakauden kuukauden pelaajina Äänekosken Huiman Kenya Robinsonin (joulukuu), Peli-Karhujen Porchia Greenin (marraskuu) ja Espoo Teamin maajoukkuelaiturin Michaela Mouan (lokakuu).
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.