Ville Tuominen BC Nokian urheilutoimenjohtajaksi, päävalmentaja Vidin uusiin haasteisiin

12.5.2016 BC Nokiaa 1-divisioonassa kaudella 2011/2012 luotsannut Ville Tuominen palaa organisaatioon johtamaan nelivuotista projektia, jonka keskiössä on pitkällä tähtäimellä sekä seuran että pelaajien kehittyminen. Tuominen toimii kaudella 2016/2017 BC Nokian urheilutoimenjohtajana, jonka jälkeen hän siirtyy joukkueen päävalmentajaksi sopimuksella, joka on muotoa 2+1. Samalla BC Nokian ja Oliver Vidinin tiet eroavat.

Ville Tuominen on BC Nokian uusi urheilutoimenjohtaja. Kauden 2016-17 jälkeen Tuominen siirtyy Nokian päävalmentajaksi. Kuva: Vesa Kuukka / Kuvanmaailma.

BC Nokia aloittaa nelivuotisen strategian, jonka tähtäimenä on, että näätäpaidat pelaavat Korisliigan finaaleissa keväällä 2020 uudessa hallissa. Ville Tuominen viettää suuren osan tulevasta kaudesta perhesyiden vuoksi Tanskassa jossa mies valmentaa naisten maajoukkuetta. Täyspäiväisesti Tuominen nähdään BC Nokian peräsimessä kuitenkin kaudella 2017/2018.

Näädät Oy:n puheenjohtaja Marko Pirhonen sekä Tuominen ovat olleet yhteyksissä aina Tuomisen ensimmäisestä Nokia-visiitistä asti. Yhteisymmärryksessä Pirhonen halusi Tuomisen johtamaan pitkän tähtäimen projektia.

- Jossain vaiheessa tuli puhetta mahdollisesta paluusta, mutta olin jo siinä vaiheessa luvannut perhesyistä palata Tanskaan. Kun Marko kertoi seuran halusta lähteä tekemään pitkän tähtäimen projektia, niin kiinnostuin heti. Pidän seurasta ja sen ihmisistä, joten on helppoa palata takaisin, Tuominen kommentoi seuran tiedotteessa.

- Tarkoitus on entisestään kasvattaa koripallon suosiota niin Nokialla kuin koko Pirkanmaalla. Tavoite on kehittää seuran junioritoimintaa ja rakentaa edustusjoukkue, joka antaa suomalaisille pelaajille mahdollisuuden pelata ja kehittyä Suomen korkeimmalla tasolla.

- Voittaminen on tietenkin tärkeää, mutta se ei voi, eikä saa olla, koko toiminnan itseisarvo. Emme halua ostaa hinnalla millä hyvänsä mestaruutta, vaan rakentaa kestävälle pohjalle projektin, jossa koko seurayhteisö kehittyy ruohonjuuritasosta huipulle asti. 

BC Nokia -vuoden jälkeen Tuominen toimi yhden kauden Tampereen Pyrinnön luotsina sekä kaksi kautta Tanskassa Bakken Bearsin päävalmentajana. Tuomisen tulokaskaudella Tanskassa Bakken Bears voitti Tanskan mestaruuden. Menneellä kaudella Tuominen toimi Kataja Basketin edustusjoukkueen toiminnanjohtajana.

Oliver Vidin siirtyy uusiin haasteisiin

Samalla nokialaiset pronssimitaliin valmentanut Oliver Vidin siirtyy pois BC Nokian palveluksesta. Vidin ehti valmentamaan BC Nokiaa reilut kaksi kautta, joiden aikana näätäpaidat nousivat Divari A:sta Korisliigaan ja juhli keväällä nousukautensa päätteeksi Korisliigan pronssia joukkueen päihitettyä Seagullsin pronssiottelussa jännittävien vaiheiden jälkeen.

- Tämän kevään menestys oli kova saavutus valmennukselta, pelaajilta sekä huollolta, mutta meidän täytyy olla realistisia resurssiemme suhteen, Pirhonen kommentoi.

- Olemme todella kiitollisia Oliverille työstä, jota hän on tehnyt nokialaisen koripallon eteen. Uskomme, että Nokialla saavutettu menestys on hieno lisä hänen ansioluetteloonsa.

Valmennuspuolella BC Nokia kasaa valmennusryhmää, joka pystyy viemään pitkän tähtäimen projektin loppuun saakka. Seura hakee jatkuvuutta ja sitoutumista toimintaan myös valmennuspuolella.

 
10.10.2018 21:07 Korisliiga

Pyrintö tulitti Ura Basketin nurin – KTP vei Kymenlaakson derbyn

Helsinki Seagulls aloitti kautensa vahvasti Korihaiden kustannuksella.

6.10.2018 11:13 Korisliiga

Korisliiga 2018-19 ennakko 1/3: Viime kauden finalistit ottavat varaslähdön kauteen – Ottelu sunnuntaina suorana Yle TV2:lla

Muutoksia kokenut Karhu Basket ja hyvin kasassa pysynyt Salon Vilpas hakevat jälleen paikkaa loppuotteluissa.

4.10.2018 14:59 Ajankohtainen

Kotimainen koriskausi vahvasti esillä Elisa Viihde Sportilla

Uutuutena katsottavissa on myös suomalaisia vilisevä Saksan Bundesliiga.

Rene Rougeau vei Karhu Basketin Korisliigan finaaleihin

Kauhajoen Karhu Basket selvitti ensimmäistä kertaa seurahistoriansa aikana tiensä Korisliigan finaaleihin, joukkueen kaadettua BC Nokian välierissä otteluvoitoin 4-1. Ratkaisevassa ottelussa Kauhajoen liikuntahallilla BC Nokia johti ottelua vielä päätösjakson puolivälin jälkeen, mutta Karhu Basket käänsi ottelun nimiinsä Rene Rougeaun viime hetken korilla numeroin 84-82 (34-42).

Karhu Basket venyi jatkoajan kautta 3-1 -johtoon

Kauhajoen Karhu Basket nousi voiton päähän Korisliigan finaaleista, joukkueen kairattua jatkoajan kautta tiensä voittoon perjantai-illan neljännessä välieräottelussa BC Nokiaa vastaan. Takamatkalta neljännelle jaksolle lähtenyt Karhu Basket voitti varsinaisen peliajan viimeisen neljänneksen yhdeksällä pisteellä ja venyi jatkoajan jälkeen 105-102 (42-46, 93-93) -vierasvoittoon.

Vilpas suorin 4-0 voitoin finaaleihin

Salon Vilpas suoritti tyylipuhtaan lakaisun, viikinkipurren selvittäessä tiensä Korisliigan finaaleihin 4-0 -voitoin ohi Helsinki Seagullsin. Torstai-illan ottelussa lokkipaidat hallitsivat tapahtumien kulkua avausjakson, mutta viimeiset kolme neljännestä menivät salolaismerkeissä, Vilppaan juostua lopulta 86-69 (33-29) -vierasvoittoon.

25.4.2018 22:22 Huippu- ja kilpaurheilu

Karhu Basket jatkoi kotivoittojen sarjaa

Karhu Basketin ja BC Nokian välinen välieräsarja jatkoi keskiviikkona tutulla kaavalla, joukkueiden ottaessa kolmannen kerran mittaa toisistaan. Kauhajoen liikuntahallin 1147-päinen kotiyleisö sai todistaa Karhu Basketin karatessa vierailijoilta päätösjaksolla, mesikämmenten venyessä lopulta kotivoittoon lukemin 78-72 (38-34). Karhu Basket johtaa ottelusarjaa voitoin 2-1.

Salon Vilpas voiton päähän finaalipaikasta

Salon Vilpas kaatoi tiistaina Helsinki Seagullsin jo kolmatta kertaa peräkkäin välieräsarjassa. Vilpas kaatoi helsinkiläisvieraat numeroin 79–71.

BC Nokia tasoitti välieräsarjan

Sunnuntai-illan välieräkamppailu pelattiin Nokian palloiluhallissa, jossa näätäpaitainen BC Nokia onnistui tasoittamaan välieräsarjan Kauhajoen Karhu Basketia vastaan. Tasaisen avauspuolikkaan jälkeen BC Nokia nousi kuskin paikalle kolmannella jaksolla, pysytellen loppuun asti kuskin paikalla matkalla 89-84 (38-37) -voittoon.

Vilpas venyi jatkoajan kautta 2-0 -johtoon

Salon Vilpas otti tuiki tärkeän vierasvoiton lauantai-iltana, joukkueen matkattua välieräsarjan toisessa ottelussa Helsinki Seagullsin vieraaksi Töölön Kisahalliin. Kisiksen parketilla tahtipuikkoa heilutti pitkään Seagulls, mutta jatkoajalle venynyt Vilpas otti kuskin paikan ylimääräisellä viisiminuuttisella ja karkasi 77-86 (35-35, 72-72) -vierasvoittoon.

Lapuan Kobrat liigakarsinnan voittoon – jatkaa Korisliigassa kaudella 2018/19

Lapuan Kobrat päihitti HBA-Märskyn suoraan kahdessa ottelussa kuluvan vuoden liigakarsinnoissa. Paikka ensi kauden Korisliigassa varmistui Kobrien perjantaisella 84–72-voitolla.

BC Nokia ja Karhu Basket vääntämään finaalipaikasta

Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyy perjantai-iltana, kun runkosarjan kolmanteen sijaan päättänyt BC Nokia matkustaa sarjataulukon toisen sijan valloittaneen Karhu Basketin vieraaksi. Molemmat joukkueet selvittivät tiensä puolivälierien läpi suoraan kolmessa ottelussa ja ottelusarjasta onkin ennakoitavissa äärimmäisen tasainen.

Karhu Basket säilytti kotiedun

Kauhajoen Karhu Basket otti komealla tavalla välieräsarjan avausvoiton BC Nokiaa vastaan perjantai-iltana Kauhajoen liikuntahallilla. Jokaisen jakson nimiinsä vieneet mesikämmenet karkasivat lopulta 92-78 (39-31) -voittoon, kauhajokisten pitäessä täten tiukasti kiinni sarjasijoituksen tuomasta kotiedusta.

Timo Heinonen kaikkien aikojen ykkönen pudotuspeliotteluissa

Helsinki Seagullsin ja Kouvolan Kouvojen välisen puolivälieräsarjan ratkaisuottelussa tehtiin viime sunnuntaina liigahistoriaa. Lokkipaitojen laituri ja puolustuspelaamisen kulmakivi Timo Heinonen siirtyi nimittäin kaikkien aikojen listalla ykköseksi pelatuissa pudotuspeliotteluissa.

Vilppaalle ensimmäinen kiinnitys finaalipaikkaan

Salon Vilpas otti ensimmäisenä välieräjoukkueena askeleen kohti finaalipaikkaa, joukkueen aloittaessa välieräsarjan Helsinki Seagullsia vastaan torstai-iltana Salohallissa. Päätösjakson alkupuolella vielä tasoissa ollut ottelu kääntyi lopulta Vilppaan aavistuksen leveämmän materiaalin ansiosta isännille lukemin 78 -71 (37-38).

Seagulls haastaa Vilppaan taistelussa finaalipaikasta

Korisliigan välierät polkaistaan käyntiin torstaina, kun Salon Vilppaan ja Helsinki Seagullsin välinen ottelusarja saa alkunsa Salohallin täpötäysien lehtereiden edessä. Runkosarjan ykkösjoukkue Vilpas eteni 3-1 -otteluvoitoin finaaliin, kuten myös lokkipaitainen runkosarjan nelonen.

Korisliigan välierien otteluohjelma

Miesten Korisliiga on edennyt välierävaiheeseen. Salon Vilpas saa vastaansa Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen Karhu Basket kohtaa BC Nokian. Kotiedut itselleen runkosarjassa pelasivat sarjataulukon ykkönen Vilpas ja kakkonen Karhu Basket. Välierät alkavat Salohallissa torstaina 19.4.

Seagulls Korisliigan välieriin

Helsinki Seagulls selvitti tiensä neljäntenä joukkueena Korisliigan välieriin, lokkipaitojen tiputtaessa Kouvolan Kouvot kesälomille otteluvoitoin 3-1. Ottelusarjan katkaisuottelu Kouvolassa suoritti ratkaisevan irtioton kolmannella jaksolla, matkaten lopulta 83-74 (35-33) -vierasvoittoon.

Näytä lisää vastaavia