Ville Tuominen BC Nokian urheilutoimenjohtajaksi, päävalmentaja Vidin uusiin haasteisiin

12.5.2016 BC Nokiaa 1-divisioonassa kaudella 2011/2012 luotsannut Ville Tuominen palaa organisaatioon johtamaan nelivuotista projektia, jonka keskiössä on pitkällä tähtäimellä sekä seuran että pelaajien kehittyminen. Tuominen toimii kaudella 2016/2017 BC Nokian urheilutoimenjohtajana, jonka jälkeen hän siirtyy joukkueen päävalmentajaksi sopimuksella, joka on muotoa 2+1. Samalla BC Nokian ja Oliver Vidinin tiet eroavat.

Ville Tuominen on BC Nokian uusi urheilutoimenjohtaja. Kauden 2016-17 jälkeen Tuominen siirtyy Nokian päävalmentajaksi. Kuva: Vesa Kuukka / Kuvanmaailma.

BC Nokia aloittaa nelivuotisen strategian, jonka tähtäimenä on, että näätäpaidat pelaavat Korisliigan finaaleissa keväällä 2020 uudessa hallissa. Ville Tuominen viettää suuren osan tulevasta kaudesta perhesyiden vuoksi Tanskassa jossa mies valmentaa naisten maajoukkuetta. Täyspäiväisesti Tuominen nähdään BC Nokian peräsimessä kuitenkin kaudella 2017/2018.

Näädät Oy:n puheenjohtaja Marko Pirhonen sekä Tuominen ovat olleet yhteyksissä aina Tuomisen ensimmäisestä Nokia-visiitistä asti. Yhteisymmärryksessä Pirhonen halusi Tuomisen johtamaan pitkän tähtäimen projektia.

- Jossain vaiheessa tuli puhetta mahdollisesta paluusta, mutta olin jo siinä vaiheessa luvannut perhesyistä palata Tanskaan. Kun Marko kertoi seuran halusta lähteä tekemään pitkän tähtäimen projektia, niin kiinnostuin heti. Pidän seurasta ja sen ihmisistä, joten on helppoa palata takaisin, Tuominen kommentoi seuran tiedotteessa.

- Tarkoitus on entisestään kasvattaa koripallon suosiota niin Nokialla kuin koko Pirkanmaalla. Tavoite on kehittää seuran junioritoimintaa ja rakentaa edustusjoukkue, joka antaa suomalaisille pelaajille mahdollisuuden pelata ja kehittyä Suomen korkeimmalla tasolla.

- Voittaminen on tietenkin tärkeää, mutta se ei voi, eikä saa olla, koko toiminnan itseisarvo. Emme halua ostaa hinnalla millä hyvänsä mestaruutta, vaan rakentaa kestävälle pohjalle projektin, jossa koko seurayhteisö kehittyy ruohonjuuritasosta huipulle asti. 

BC Nokia -vuoden jälkeen Tuominen toimi yhden kauden Tampereen Pyrinnön luotsina sekä kaksi kautta Tanskassa Bakken Bearsin päävalmentajana. Tuomisen tulokaskaudella Tanskassa Bakken Bears voitti Tanskan mestaruuden. Menneellä kaudella Tuominen toimi Kataja Basketin edustusjoukkueen toiminnanjohtajana.

Oliver Vidin siirtyy uusiin haasteisiin

Samalla nokialaiset pronssimitaliin valmentanut Oliver Vidin siirtyy pois BC Nokian palveluksesta. Vidin ehti valmentamaan BC Nokiaa reilut kaksi kautta, joiden aikana näätäpaidat nousivat Divari A:sta Korisliigaan ja juhli keväällä nousukautensa päätteeksi Korisliigan pronssia joukkueen päihitettyä Seagullsin pronssiottelussa jännittävien vaiheiden jälkeen.

- Tämän kevään menestys oli kova saavutus valmennukselta, pelaajilta sekä huollolta, mutta meidän täytyy olla realistisia resurssiemme suhteen, Pirhonen kommentoi.

- Olemme todella kiitollisia Oliverille työstä, jota hän on tehnyt nokialaisen koripallon eteen. Uskomme, että Nokialla saavutettu menestys on hieno lisä hänen ansioluetteloonsa.

Valmennuspuolella BC Nokia kasaa valmennusryhmää, joka pystyy viemään pitkän tähtäimen projektin loppuun saakka. Seura hakee jatkuvuutta ja sitoutumista toimintaan myös valmennuspuolella.

 
29.6.2020 08:03 Korisliiga

Veteraanilaituri Matias Ojala liittyy BC Nokian vahvuuteen

Kokenut laituri Matias Ojala, 30, liittyy tulevaksi kaudeksi BC Nokian riveihin. Ojala pelasi edelliset kaksi kautta joensuulaisessa Kataja Basketissa.

27.6.2020 10:25 Korisliiga

Kevin Bracy-Davis tekee paluun Korisliigaan Uran paidassa

Kaarinalainen Ura Basket on tehnyt ensimmäisen sopimuksensa ulkomaalaisvahvistuksen kanssa, kun joukkueeseen saapuu tulevaksi kaudeksi aiemmin Kataja Basketia ja Korihaita edustanut Kevin Bracy-Davis.

27.6.2020 09:48 Korisliiga

Korisliigan finaalit 2019: Karhu karjuu Kouvot kumoon

Hallitseva mestari Karhu Basket paransi juoksuaan Korisliigan kevätkauden 2019 edetessä ja selviytyi puolivälierien ja välierien kautta finaaliin vailla tappiota. Kolmen vuoden takainen Suomen mestari Kouvot puolestaan peittosi Salon Vilppaan pitkän kaavan mukaan. Kouvot antoi kaikkensa, mutta Karhu Basket oli finaaleissa kerta kaikkiaan liian vahva.

25.6.2020 15:41 Korisliiga

Damion Dantzler palaa Ura Basketin päävalmentajaksi – Airenne jatkaa, Tuomala uutena kasvona

Korisliigassa kolmatta perättäistä kauttaan valmisteleva Ura Basket on solminut valmentajasopimuksen Damion Dantzlerin, 44, kanssa. Lisäksi Joona Airenne ja Joona Tuomala ovat tehneet Uran kanssa pelaajasopimukset.

23.6.2020 08:36 Korisliiga

Susijengi-taituri Jamar Wilson kaksivuotiseen sopimukseen Kataja Basketin kanssa

Helmikuussa Ranskasta Korisliigan Kataja Basketiin siirtynyt Jamar Wilson, 36, on tehnyt kaksivuotisen sopimuksen joensuulaisseuran kanssa.

20.6.2020 11:04 Korisliiga

Korisliigan finaalit 2018: Karhu Basket karjahtelee mestariksi

Edelliskevään hopeamitalinsa karaisema Salon Vilpas jyräsi näytöstyyliin runkosarjaykköseksi pelikaudella 2017-18 ja pelinjohtajansa Teemu Rannikon loukkaantumisesta huolimatta lunasti toisen perättäisen finaalipaikan. Kauden huipennuksessa voittajana selvisi kuitenkin Bojan Sarcevicin orkestroima Karhu Basket, joka toi Kauhajoelle ensimmäisen mestaruutensa.

19.6.2020 11:55 Korisliiga

Hienon tulokaskauden pelannut Shawn Hopkins Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-debyyttinsä kaudella 2019-20 tehnyt Shawn Hopkins, 25, siirtyy kasvattajaseuransa BC Nokian edustusjoukkueen riveistä Tampereen Pyrinnön punapaitaan.

17.6.2020 16:21 Korisliiga

Nikula jatkaa Korihaiden päävalmentajana – omille kasvateille sopimuksia

Korisliigassa ensi kaudella jatkava Uudenkaupungin Korihait solmi jatkosopimukset päävalmentaja Jarno Nikulan sekä pelaaja Tommi Lehtonen kanssa. 17-vuotias Aamos Nikula liittyy Korihaiden liigavahvuuteen

16.6.2020 18:45 Korisliiga

Korisliigojen sarjalisenssit kaudelle 2020-21 myönnetty

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2020-21. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

13.6.2020 11:45 Korisliiga

Korisliigan finaalit 2017: Kataja Basketin taidonnäyte runkosarjavoittaja Vilpasta vastaan

Fantastisen kevätkauden 2016 seurauksena Salon Vilpas kohosi kertaheitolla Korisliigan kermaan runkosarjakauden 2016-17 aikana. Finaaleissa pidemmän korren vei kuitenkin edelliskevään puolivälieräkarahtamisesta sisuuntunut Kataja Basket, joka viime sekunnilla viemänsä avausottelun momentumin turvin ratsasti suvereeniin mestaruuteen.

10.6.2020 10:05 Korisliiga

Heittäjä-ässä Osku Heinonen jatkaa Pyrinnössä

Laituri Osku Heinonen on allekirjoittanut vuoden jatkosopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

8.6.2020 09:56 Korisliiga

David Gonzalvez Pyrinnön ensimmäinen amerikkalaisvahvistus

Tampereen Pyrintö ja David Gonzalvez ovat solmineet yksivuotisen sopimuksen. Tuleva kausi on Gonzalvezille viides Korisliigassa.

6.6.2020 10:08 Korisliiga

Korisliigan finaalit 2016: Kouvot hurmoksessa mestaruuteen

Kouvot taipui siltaan Korisliigan kevään 2016 puolivälierien ratkaisevassa ottelussa Salon Vilpasta vastaan, mutta kaivautui tahdolla ja taidolla väkisin mitalipeleihin. Puolivälieristä ammennettu itseluottamus siivitti Kouvot hurmokseen, jonka turvin joukkue marssi ensimmäiseen mestaruuteensa kahteentoista vuoteen.

5.6.2020 14:10 Korisliiga

Roope Suonio on tyytyväinen Lahti Basketballin kesän hankintoihin – ”Haluamme palauttaa lahtelaisen koripalloidentiteetin”

Lahti Basketball on hankkinut riveihinsä kuluvalla kesätauolla sekä lupaavia pelaajia että mestarivalmentajan. Toiminnanjohtaja Roope Suonio kertoo, että kaikille pelaajille on kerrottu selkeästi, mitä heiltä nyt odotetaan.

2.6.2020 08:26 Korisliiga

BC Nokialle jättikaappaus - Antero Lehto kaksivuotisella sopimuksella Nokialle

BC Nokian Korisliiga-joukkue naarasi siirtomarkkinoilta ison vonkaleen, kun Antero Lehto, 36, vaihtaa Tampereen naapurikunta Nokiaan.

1.6.2020 12:43 Korisliiga

Ricky Waxlax siirtyy Lahti Basketballin riveihin

Lahti Basketball on solminut 2+1-mallisen sopimuksen Ricky Waxlaxin kanssa. Waxlax siirtyy Lahteen Helsinki Seagullsin riveistä.

30.5.2020 11:58 Korisliiga

Korisliigan finaalit 2015: Vihdoinkin, Kataja!

Saavutettuaan kolmentoista kauden aikana kuusi SM-hopeaa ja neljä SM-pronssia osui Kataja Basket viimein kultasuoneen kevään 2015 finaaleissa. Vaikka pudotuspelit venyivät pitkän kaavan mukaisiksi ja loukkaantumisetkin hiersivät, vapautunut Kataja sai vuodattaa pitkään patoutuneita voitonkyyneliä päihitettyään Bisonsin finaaleissa viidennessä osaottelussa.

29.5.2020 08:44 Haastattelu

Aatu Kivimäki: Minun valmentajani

Vilppaan takapelaaja Aatu Kivimäen, 22, koripallouran taival on vienyt hänet tähän mennessä kotiseuduiltaan Karkkilasta ja divaripeleistä Salon Korisliiga-kentille. Kivimäen uran merkittävimmät valmentajat ovatkin molemmista kaupungeista: Kimmo Tolvanen, Joonas Iisalo ja Ville Tuominen.

28.5.2020 08:29 Korisliiga

Niko Mattila ja Tomi Lommi siirtyvät Kataja Basketin takakentälle

Joensuulaisseura on solminut kahden kauden mittaisen sopimuksen edelliset viisi kautta BC Nokiaa edustaneen Niko Mattilan kanssa. Tomi Lommi siirtyy Katajaan Kouvoista, jossa hän pelasi viime kaudella ensimmäisen Korisliiga-kautensa.

26.5.2020 16:49 Korisliiga

Korisliigan parhaaksi äänestetty Henri Kantonen siirtyy Vilppaasta Ranskaan

22-vuotias takamies on allekirjoittanut pelaajasopimuksen Ranskan ProB-liigassa pelaavan Aix-Maurienne Savoie Basketin kanssa. Viime kaudella samassa seurassa pelasi Susijengin takamies Ilari Seppälä.

Näytä lisää vastaavia