4.7.2013 Viime kaudella naisten SM-sarjadebyyttinsä tehnyt 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkuepelaaja Vilma Purhonen, 18, siirtyy ToPoon 1+1-vuotisella sopimuksella. Purhonen on ehtinyt pelata urallaan jo 76 nuorten maaottelua.

Vilma Purhonen siirtyy Hongasta ToPoon. Kuva: Francois Perthuis.
Purhonen pelasi mainion debyyttikauden ja viimeisteli Tapiolan Hongalle viime kaudella 32 ottelussa 4,1 pistettä ja 4,0 levypalloa 24,6 minuutissa ottelua kohden.
– Aivan loistavaa, että Vilma päätyi meille. Seurasimme häntä viime kaudella ja toivoimme, että hän kiinnostuisi naisproggiksestamme. Toiveemme toteutui ja olen vakuuttunut, että tulemme saamaan Vilmasta paljon iloa ja hän vastaavasti meiltä, ToPon taustaryhmän Markku Saarikoski iloitsee joukkueen tiedotteessa.
– Olin kuullut niin paljon myönteistä ToPosta ja sen naispyramidimallista, että ToPo oli ykkösvaihtoehtoni. Saan harjoitella ja pelata kotimaisten huippunimien kanssa, joten olen vakuuttunut pääseväni kehittymään pelaajana edelleen, Purhonen hehkuttaa.
ToPolla on voimassa sopimukset tulevasta kaudesta Venlakaisa Höltän, Vilja Kesäsen, Vilma Kesäsen, Niina Laaksosen, Laura Lahtisen, Vilma Purhosen, Kaisa Valtakarin ja Saara Wahlgrenin kanssa. Joukkuetta valmentaa Kari-Pekka Klinga.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kaksi ottelua. Pistetilejään kartuttivat EBT sekä Pyrintö.
Naisten Korisliiga jatkui sunnuntaina yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Hongan kustannuksella jatkoajan jälkeen 91-82.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA juhlisti Märsky-päivää voittamalla kotikentällään EBT:n 79-66.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.
Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen BC Nokian 75-71.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittajiksi ylsivät PeKa, Pyrintö, Honka ja ViVe.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella pelillä. Illan voittajia olivat toisen voittonsa ottanut EBT ja kautensa avannut Pyrintö.