15.1.2021 20:39 Miesten Korisliigassa Kouvot kärsi roiman kotitappion Salon Vilppaan käsittelyssä.
Vilpas vei illan ottelun 40 pisteellä. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Illan ainoassa miesten Korisliigan ottelussa Salon Vilpas matkusti ryöväämään sarjapisteet Kouvolasta. Kouvot kaatui epätasaväkisen ottelun päätteeksi luvuin 62–102.
Isäntien selkeimmin erottuvat valopilkut vaikeuksien keskellä olivat pelinjohtaja Tuomas Hirvonen ja laituri Byron Zeigler. Hirvosen pyssy lauloi tarkasti kaaren takaa hänen osuessaan viisi kertaa 11:llä yrityksellä, mutta kakkosten onnistumissuhde jäi yhteen kuudesta; hänelle merkittiin tilastoihin 18 pistettä ja kolme koriin johtavaa syöttöä. Zeiglerillä puolestaan näppeihin tarttui näyttävät 12 levypalloa, mutta pisteitä kertyi ainoastaan kymmenen osumaprosentin jäädessä nuivasti 27:ään.
Voittajien puolella sen sijaan ruuti oli kuivempaa, kun kotimainen kaksikko Mikko Koivisto ja Juho Nenonen laittoivat parastaan. Koivistolle kertyi 19 pistettä huikealla kauko-osumasuhteella – viisi seitsemästä – ja Nenonen puolestaan pudotteli 17 pistettä osuen hänkin yli puolet kaikista heitoistaan. Kumpikin pelaajista otti kylkeen myös neljä levypalloa.
Kaikesta huolimatta salolaisten korkein pistesaldo merkittiin kuitenkin Deondre Parks Jr:lle, jolle kertyi 21 pistettä ja viisi koriin johtavaa syöttöä. Vilpas nousi voiton ansiosta sarjataulukon kolmannelle sijalle.
– Vilpas on kova joukkue. Jos ei tule tilanteeseen valmiina, he kyllä rokottavat. Kuten kolmannella neljänneksellä nähtiin, he juoksevat ja rankaisevat ja ottavat sitten eroa aika nopeasti, Kouvojen Hirvonen pohti pelin jälkeen.
Miesten Korisliigassa käy kova kamppailu niin kärkisijoista kuin viimeisistä playoff-paikoistakin. Illan voittajia olivat Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas antoi kotikentällään kovan vastuksen Helsinki Seagullsille, mutta sarjakärki ei suostunut taipumaan.
KTP-Basket haki pisteet Lahdesta ja pitää playoff-haaveensa yhä hengissä.
Korisliigan kolmen kärki Helsinki Seagulls, Tampereen Pyrintö ja Kauhajoki vahvistivat asemaansa illan voitoilla.
Erotuomari Pekka Saros saavuttaa jälleen huiman rajapyykin, kun lauantaina hän viheltää erotuomariuransa 1200. pääsarjaottelun. Saros on viheltänyt miesten pääsarjassa yhtäjaksoisesti jo kaudesta 1987–88.
Miesten Korisliigassa voittoja hakivat Tampereen Pyrintö, Kauhajoki ja Lahti Basketball. Playoff-viivan ylä- ja alapuoliset joukkueet pysyivät ennallaan.
Helsinki Seagulls ja Tampereen Pyrintö kiskoivat vuoden 2021 Suomen cupin finaalissa kolmen pisteen heittoja kahteen pekkaan paitsi enemmän kuin yhdessäkään ottelussa aiemmin, myös erinomaisin tarkkuuksin. Lopussa Seagullsin kylmähermoisuus ratkaisi periksiantamattoman Pyrinnön rynnistyksessä ja cup-pokaali pysyi Helsingissä pistein 97–95 (51–46).
Edellisessä ottelussaan Lahti Basketballille kapsahtanut Lapuan Kobrat haki viidennen voittonsa kuuteen matsiin luutimalla loppuhetkillä BC Nokian tieltään pistein 105-96 (49–48). Samaan aikaan Salohallissa Vilpas vankisti asemiaan pudotuspelien kotietuasetelmissa höykyttämällä liigajumbo Korihaita 119–66 (55–28).
KTP-Basket isännöi Kouvoja ja otti hankalan kamppailun jälkeen tiukan 101–95-voiton.
Lauantaina 13. helmikuuta klo 17:15 Töölön Kisahallissa pelataan Suomen Cupin finaaliottelu, jossa kohtaavat Helsinki Seagulls ja Tampereen Pyrintö. Ottelun televisioi suorana lähetyksenä Yle TV2, selostajanaan Antti-Jussi Sipilä.
Miesten Korisliigassa Ura Basket ja Korihait ottivat molemmat vihdoin kauden toisen voittonsa. Kakkossijasta käy kiihkeä taisto, kun Kauhajoki ja Salon Vilpas vahvistivat omaa asemaansa.
Miesten Korisliigassa illan otteluvoitot menivät Lahti Basketballille ja Helsinki Seagullsille.
Lupaavaan nousukiitoon päässeen Kobrien pelinjohtaja Antto Nikkarinen valittiin miesten Korisliigassa tammikuun Valopilkuksi. Nikkarisen mukaan Kobrien sijoitus sarjataulukossa antaa virheellisen kuvan joukkueen potentiaalista.
Korisliigan kärkikolmikko tiivistyy, kun kauden loppusuora lähenee. Seagulls pitää visusti kiinni ykköspaikastaan, mutta Pyrinnön ja Kauhajoen välillä nousee jo jännitys.
Kouvojen ja Kobrien kohtaaminen miesten Korisliigassa päättyi isäntien 85–95-tappioon.
Salon Vilppaan päävalmentaja Sami Toiviainen tuuletti kahta merkkipaalua tammikuussa, kun hän saavutti 600 Korisliiga-ottelun sekä 300 runkosarjavoiton rajapyykit päävalmentajana - molemmat vasta historian neljäntenä valmentajana.
Korisliigan huippuottelu on nähtävissä vapaalla kanavalla tulevana lauantaina, kun sarjan kaksi parasta joukkuetta kohtaavat toisensa. Ennakkostudio käynnistyy klo 16.00 ja ottelu puoli tuntia myöhemmin.
Voitonjuhlia miesten Korisliigassa viettivät tänään Kouvot, Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki.
Kobrat otti neljännen perättäisen voittonsa miesten Korisliigassa kaatamalla kotikentällään Salon Vilppaan 98–74.
Lupaavaan nousukiitoon päässeen Kobrien pelinjohtaja Antto Nikkarinen valittiin miesten Korisliigassa tammikuun Valopilkuksi.