1.12.2017 Vimpelin Veto haki pisteet HBA:lta naisten Korisliigan ainoassa ottelussa perjantai-iltana. Mäkelänrinteellä vieraillut vimpeliläisryhmä rymisteli vakuuttavaan 88–60 -voittoon.
Lotta Vehka-Aho pussitti 14 pistettä HBA:ta vastaan perjantaina. Kuva: Ville Vuorinen
Vimpeli Veto palasi voittokantaan perjantaina kolmen ottelun tappioputken jäljiltä, kun se naarasi Helsingin vierailulla 88–60 (36–26) -vierasvoiton HBA:sta. Vedon voittosarake on perjantain jäljiltä kuuden voiton suuruinen. HBA on toistaiseksi voittanut sarjassa vain yhden ottelun.
HBA:n ja Vimpelin Vedon välinen naisten Korisliiga-perjantai alkoi tasaisissa tunnelmissa. Toisella jaksolla vierasjoukkue alkoi ottaa pientä etumatkaa tehokkaan hyökkäystyöskentelyn ansiosta. Veto onnistui turvaamaan etumatkansa tauon jälkeen, eikä HBA pystynyt enää nousemaan taisteluun viimeisellä neljänneksellä.
Vimpeliläisten vahvistukset onnistuivat laajasti perjantaina. Avyanna Young (22/9/4), Pachiyaanna Roberts (21/10/4) ja Sydney Coffey (21/9/5) pelasivat korkealla tasolla. Myös Lotta Vehka-Ahon (14/6/2) panos näkyi loppunumeroissa. HBA:n peli nojasi pitkälti tupla-tuplan urakoineen Sara Bejedin (18/10/3) onnistumisiin. Myös Lotta-Maj Lahtinen (9/4/8) sekä Saga Ukkonen (9/3/2) pelasivat pirteästi. Rosa Lehti nappasi ottelussa 12 levypalloa.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.