ViVe, HyPo ja Catz voittoihin vuoden päätöskierroksella

17.12.2016 Naisten Korisliigan vuoden 2016 viimeiset ottelut käytiin Vimpelissä, jossa Veto kaatoi Huiman luvuin 101-80 (54-37), Forssassa, jossa Hyvinkään Ponteva kukisti kärkikamppailussa Forssan Alun 78-86 (40-28) sekä Espoossa, kun Catz haki 61-62 (29-31) -vierasvoiton Espoo Basket Teamista.

Bria Gossin HyPo...

Wilesia Hardyn ViVe...

Sekä Elena Reshetkon Catz päättivät vuoden voittoihin. Kuvat: Kai Kilappa.

Huima avasi ottelun pistetilin, mutta sen jälkeen ottelu oli kotijoukkueen hallintaa. Veto repi eron nopeasti yli kymmenen pisteen ja iloista hyökkäyspeliä esittäneen kotijoukkueen 28-11 -johdossa mentiin toiselle neljännekselle.

Ero kasvoi 20 pisteeseen, kunnes Huiman Faith Randolph (29/5) hinasi joukkueensa 11 pisteen päähän. Hurjassa heittovireessä ollut Noora Järvikangas (20/4) kuitenkin katkaisi vieraiden kirin ja puoliajalle taululle jäivät lukemat 54-37.

Äänekoskelaisjoukkue yritti saada sinnikkäästi kiriä aluilleen, mutta Wilesia Hardyn (21/11/6) onnistumiset nostivat eron jälleen 19 pisteeseen.

Onnistunutta heittopeliä esittänyt Veto ei antanut johdon liueta käsistään myöskään viimeisellä neljänneksellä, vaan pääsi lähtemään joulutauolle voitto matkassaan.

Kotijoukkueelta onnistuivat myös 19 pistettä heittänyt Morgan Pullins sekä tupla-tuplan kerännyt Olivia Nash (17/12/7 syöttöä). Huimalta pirteästi esiintyivät Riina Kärkkäinen (15/4) ja Kenya Robinson (19/11).

Lisätiedot: Ottelutilastot

HyPo nousi voittoon takaa-ajomatkalta

Forssassa sarjan kärkijoukkueiden välisessä kamppailussa nähtiin kaksijakoinen ottelu. Avauspuoliaika oli kotijoukkueen heiniä, mutta toisella puoliajalla Ponteva sai kirivaihteen päälle.

Ottelun ensimmäiset 15 minuuttia etenivät tasaisissa merkeissä, kunnes Alku sai isomman vaihteen silmään ja karkasi 36-26 -johtoon. Puoliajalle mentäessä taululla oli 12 pistettä emäntien hyväksi, kun Kiana Johnson (14/8/8 syöttöä) nosti lay-upillaan FoA:n 40-28 -puoliaikajohtoon.

Kolmas neljännes mentiin kotijoukkueen tahdittamana, kunnes peräti 36 pistettä ottelussa tehtiallut Bria Goss ja Titta-Riina Lepistö (16/9) ottivat vierasjoukkueen harteilleen ja HyPo nousi hiljalleen Alun iholle.

Alku johti ottelua vielä neljä minuuttia ennen loppua, mutta Gossin onnistumiset veivät Pontevan johtoon ja kylmähermoisesti johdon loppuun saakka pitänyt HyPo pääsi juhlimaan vieraspisteitä.

Voittajilta tuhojaan tutusti Gossin ja Lepistön lisäksi teki tupla-tuplan kerännyt Taru Tuukkanen (15/17/7 syöttöä). FoA:n pistekärjet olivat Tyonna Snow (25/2) ja Janella Lane (15/8).

Lisätiedot: Ottelutilastot

Walker nosti Catzin voittoon

Espoo Basket Team ja Lappeenrannan Catz tarjoilivat espoolaisyleisölle todellisen jännitysnäytelmän puolustusvoittoisessa ottelussa Espoonlahdessa.

EBT aloitti ottelun kuskin paikalla, mutta avausneljännes kirjattiin vieraiden hyväksi 14-17, Valencia McFarlandin (11/3) onnistumisella.

Catz nosti eron nopeasti seitsemään pisteeseen, mutta kotijoukkue ei antanut eron retkahtaa suuremmaksi, vaan kuroi eron umpeen nopeasti. Avauspuoliajan viimeisellä kahdella minuutilla kaikki pisteet syntyivät vapaaheitoista ja puoliajalle mentiin kahden pisteen vierasjohdossa.

Kolmas kymmenminuuttinen noudatti kahta edeltäjänsä kaavaa, eikä kumpikaan joukkue onnistunut käyttämään hyväkseen etsikkoaikaansa ja viimeiselle neljännekselle lähdettiin kutkuttavassa 48-48 -tilanteessa.

Tierra Henderson (25/12) vei EBT:n 61-56 -johtoon kolme minuuttia ennen päätössummeria, mutta Chandrea Jones (9/11) ja Elena Reshetko (20/8) nostivat ”Kissalauman” pisteen päähän. Ottelun viimeiseksi koriksi jäi Samarie Walkerin onnistunut lay-up minuutti ennen loppua.

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
7.9.2021 10:41 Naisten Korisliiga

Henna Salomaa palaa naisten Korisliigaan – myös Kelsey McClure vahvistamaan ToPoa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi uutta pelaajasopimusta tulevalle kaudelle. Joukkueeseen lisäkokemusta tuo paluun Korisliiga-kentille tekevä Henna Salomaa. Lisäksi seura solmi sopimuksen Kelsey McCluren kanssa.

6.9.2021 08:37 Naisten Korisliiga

Vuoden pelaajaksi valittu Linda-Lotta Lehtoranta jatkaa Peli-Karhuissa

Hallitseva Suomen mestari sai iloisia uutisia, kun naisten maajoukkueen takapelaaja Linda-Lotta Lehtoranta solmi yksivuotisen jatkosopimuksen kotkalaisseuran kanssa.

3.9.2021 08:30 Naisten Korisliiga

EBT:lle tärkeitä jatkosopimuksia: Vesiluoma, Mäntylä ja Niinikoski jatkavat

Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Espoo Basket Team on solminut jatkosopimukset Lotta Vesiluoman, Kiia Mäntylän ja Amanda Niinikosken kanssa. Uusina pelaajina joukkueeseen liittyvät Juliana Haddad ja Roberta Björnman.

25.8.2021 08:55 Susiladies

Liisa Taponen on sitoutunut Illinoisin yliopistoon

Kasvattajaseurassaan Tampereen Pyrinnössä loistodebyyttikauden naisten Korisliigassa pelannut Liisa Taponen, 19, on tehnyt suullisen sitoumuksen University of Illinoisin kanssa. Susiladiessa tulikasteensa tänä kesänä saanut Taponen siirtyy Yhdysvaltojen yliopistosarjaan syksyllä 2022.

5.8.2021 09:07 Naisten Korisliiga

Upea ura jatkuu: Taru Tuukkanen vahvistamaan ToPoa

Suomalaisen naiskoripalloilun ikoni, Taru Tuukkanen, on solminut vuoden mittaisen sopimuksen kasvattajaseuransa kanssa. Tuukkanen tekee paluun seuran edustusjoukkueeseen yli kymmenen vuoden tauon jälkeen.

26.7.2021 08:23 Naisten Korisliiga

Rashida Timbilla vahvistaa Kouvottaria – Elli Salovaara jatkaa

Naisten Korisliigan Kouvottaret on solminut tulevaa kautta koskevan pelaajasopimuksen kanadalaisen 185-senttisen Rashida Timbillan, 28, kanssa. Timbillan lisäksi takapelaaja Elli Salovaara, 20, jatkaa Kouvolassa myös tulevalla kaudella.

23.7.2021 10:00 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan vahvistettu sarjaohjelma kaudelle 2021-2022 on julkaistu

Kamppailu Suomen mestaruudesta naisien osalta käynnistyy lokakuun alussa ja mestari on selvillä viimeistään 26.4.2022. Myös naisten Korisliigassa siirrytään formaattiin, jossa joukkueet jaetaan tammikuussa ylempään ja alempaan jatkosarjaan.

17.7.2021 13:21 Naisten Korisliiga

Magdalene Agyei ja Meri Damoiseaux jatkavat ToPossa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi jatkosopimusta. Viime kausien luottopelaaja Magdalene Agyei, 22, jatkaa joukkueessa, jonka lisäksi myös Meri Damoiseaux, 20, on solminut jatkosopimuksen ToPon kanssa.

14.7.2021 13:03 Naisten Korisliiga

Elena Melto tekee paluun Lappeenrannan Catziin

Naisten Korisliigan Catz Lappeenranta sai riveihinsä kovan luokan paluumuuttajan, kun kaksi edellistä kautta Peli-Karhuissa pelannut Elena Melto, 35, palaa kasvattajaseuraansa. Melton ja Catzin välinen sopimus on yksivuotinen.

12.7.2021 14:43 Naisten Korisliiga

Vuoden kehittynein pelaaja Roosa Kosonen siirtyy Forssan Alkuun

Naisten Korisliigan kauden 2020/21 kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Roosa Kosonen, 21, siirtyy Catz Lappeenrannasta Forssan Alkuun. Alku on myös tehnyt sopimuksen Tampereen Pyrinnöstä siirtyvän Tinna Rantalaisen kanssa.

28.6.2021 11:06 Susiladies

Minna Sten on päättänyt lopettaa koripallouransa

Kaksinkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja, kolminkertainen Suomen mestari ja 76 naisten maaottelua pelannut Minna Sten, 33, on päättänyt lopettaa uransa.

17.6.2021 20:00 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2021–22 myönnetty – mukana ennätysmäärä joukkueita

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2021–22. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

25.5.2021 10:00 Korisliiga

Aalto, Luukkonen ja Salonen divisioonien parhaat pelaajat, Vilppaan Vihiniemi Vuoden seurajohtaja

Mikael Aalto valittiin I divisioona A:n parhaaksi pelaajaksi, I divisioona B:n paras oli Eemi Luukkonen. Naisten I divisioonan Vuoden pelaajaksi valittiin Sanni Salonen. Mestaruutta juhlineen Salon Vilppaan toiminnanjohtaja Marko Vihiniemi palkittiin Vuoden seurajohtajana. 

7.5.2021 14:40 Naisten Korisliiga

Linda-Lotta Lehtoranta on naisten Korisliigan Vuoden pelaaja, mestari Peli-Karhut rohmusi palkintoja

Naisten Korisliiga-seurojen valmentajat ja kapteenit valitsivat 29-vuotiaan Linda-Lotta Lehtorannan sarjan parhaimmaksi pelaajaksi. Suomen mestari Peli-Karhujen edustajia palkittiin neljässä kategoriassa.

5.5.2021 10:22 Naisten Korisliiga

Tähtipelaaja Zykera Rice vuoden jatkosopimukseen Peli-Karhujen kanssa

Tuore Suomen mestari Peli-Karhut solmi jatkosopimuksen Gonzagan yliopiston kasvatin Zykera Ricen kanssa.

29.4.2021 12:14 Naisten Korisliiga

Mestaruushaastattelussa Roosa Lehtoranta: ’’ Sillä on iso merkitys, että ensimmäinen mestaruus tulee siellä, mistä kaikki on lähtöisin’’

Kotkan Peli-Karhut juhli sunnuntaina Suomen mestaruutta. Joukkueen riveissä ensimmäisestä mestaruudestaan pääsi nauttimaan seuran oma kasvatti Roosa Lehtoranta.

25.4.2021 17:19 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut vei Suomen mestaruuden

Finaalisarjan neljäs ottelu pelattiin Espoossa. Peli-Karhut nousi toisella puoliajalla voittoon 75-57 ja pääsi juhlimaan Suomen mestaruutta. Joukkue voitti kauden aikana kaiken mahdollisen, sillä se vei tällä kaudella myös Suomen cupin.

24.4.2021 12:02 Korisliiga

Koriksen supersunnuntai valtaa Ruudun – kuuden tunnin lähetyksessä katkolla miesten sekä naisten mestaruus

Tulevana sunnuntaina vietetään todellista korisfanien juhlaa, kun Ruutu välittää naisten 4. ja miesten 5. finaaliottelun suorana kanavillaan. Ennakkostudio käynnistyy jo klo 14.30. Peli-Karhut ja Vilpas voivat voitolla varmistaa Suomen mestaruuden.

22.4.2021 20:10 Naisten Korisliiga

Hongalle avausvoitto finaalisarjassa

Kotkan Peli-Karhuilla oli mahdollisuus ratkaista Suomen mestaruus suoraan kolmessa ottelussa. Vierasjoukkue ei kuitenkaan tähän suostunut ja hallitsi päivän ottelua oikeastaan alusta loppuun. Ratkaisu siirtyi ainakin neljänteen peliin, kun Honka voitti 90-64.

20.4.2021 09:10 Erotuomarit

Naisten toisessa finaalissa tehtiin historiaa: naispuolinen nelikko vastasi oikeuden jakamisesta

Tapiolan Hongan ja Peli-Karhujen toisessa finaalissa tehtiin suomalaista korishistoriaa, kun ottelun koko erotuomarikolmikko sekä komissaari olivat naisia.

Näytä lisää vastaavia