10.7.2023 14:21 Tampereen Pyrinnön naisten Korisliiga-joukkue on tehnyt pelaajasopimuksen päättyneellä kaudella vuoden parhaaksi 6. pelaajaksi valitun Saana Kujalan, 20, kanssa. Kujala pelasi viime kaudella hopeamitalisti Torpan Pojissa.

Saana Kujala vaihtaa ToPo-paidan Pyrinnön punaiseen. Kuva: Ville Vuorinen.
Hyvinkään Pontevan kasvatti valmistautuu nuoresta iästään huolimatta jo kuudenteen kauteensa Korisliigassa. Hän on aiemmin edustanut HyPoa, HBA:ta ja tuoreimpana ToPoa. Kaudella 2022-23 Kujala tilastoi ToPolle keskimäärin 8,8 pistettä ja 4,3 levypalloa ottelua kohden. Mukaan tältä kaudelta tarttui SM-hopean lisäksi Suomen Cupin voitto.
– Hienoa, että Saana päätti valita Pyrinnön monista eri vaihtoehdoistaan. Uskon, että Saana sopii pelitapaamme hyvin, ja hänen monipuolisuutensa sekä kykynsä pelata useissa eri rooleissa niin hyökkäyksessä kuin puolustuksessa tulee olemaan meille isossa arvossa. Uskon, että viimeistään tämän sopimuksen myötä meillä on kasassa joukkue, joka voi realistisesti taistella sarjassa kärkipään sijoituksista, Pyrinnön päävalmentaja Petteri Molenius kommentoi seuran tiedotteessa.
– Odotan tulevalta kaudelta sitä, että menemme joukkueena ja yksilöinä eteenpäin peli peliltä. Toivottavasti pääsemme myös playoffeissa näyttämään mistä tämä joukkue ja seura on tehty! En malta odottaa Tampereelle muuttoa, kauden alkamista uudessa ympäristössä ja uuden joukkueen tapaamista, Kujala kommentoi.
Kujala on urallaan edustanut Suomen nuorisomaajoukkueita 18 kertaa.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.
Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme tiukkaa ottelua. Sarjapisteitä keräsivät EBT, ViVe sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky voitti kotikentällään Kouvottaret. Ottelu päätttyi emäntien voittoon 83-54.
Magdalene Agyei palaa ToPon naisten Korisliigajoukkueen vahvuuteen. Klaukkalan Namikan kasvatti edusti Torpan Poikia kuuden peräkkäisen kauden ajan kaudesta 2019–2020 lähtien, ja kuului joukkueen keskeisiin pelaajiin koko ajanjakson.
Naisten Korisliigan sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kävi hakemassa vieraspisteet Hongan kustannuksella. Ottelu päättyi vieraille 97-63.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voitot niissä kirjattiin kärkipään joukkueilla, kun EBT ja Peli-Karhut keräsivät sarjapisteitä.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu, jossa Kouvottaret sai vieraakseen BC Nokian. Kotijoukkue vei jännittävän ottelun nimiinsä 82-77.
Naisten Korisliigassa PeKa palasi parketille tauon jälkeen. Illan ottelussa kotkalaiset kaatoivat HBA:n 82-67.