Vuoden paras 6. pelaaja Saana Kujala siirtyy Tampereen Pyrintöön

10.7.2023 14:21 Tampereen Pyrinnön naisten Korisliiga-joukkue on tehnyt pelaajasopimuksen päättyneellä kaudella vuoden parhaaksi 6. pelaajaksi valitun Saana Kujalan, 20, kanssa. Kujala pelasi viime kaudella hopeamitalisti Torpan Pojissa.

Saana Kujala vaihtaa ToPo-paidan Pyrinnön punaiseen. Kuva: Ville Vuorinen.

Hyvinkään Pontevan kasvatti valmistautuu nuoresta iästään huolimatta jo kuudenteen kauteensa Korisliigassa. Hän on aiemmin edustanut HyPoa, HBA:ta ja tuoreimpana ToPoa. Kaudella 2022-23 Kujala tilastoi ToPolle keskimäärin 8,8 pistettä ja 4,3 levypalloa ottelua kohden. Mukaan tältä kaudelta tarttui SM-hopean lisäksi Suomen Cupin voitto.

– Hienoa, että Saana päätti valita Pyrinnön monista eri vaihtoehdoistaan. Uskon, että Saana sopii pelitapaamme hyvin, ja hänen monipuolisuutensa sekä kykynsä pelata useissa eri rooleissa niin hyökkäyksessä kuin puolustuksessa tulee olemaan meille isossa arvossa. Uskon, että viimeistään tämän sopimuksen myötä meillä on kasassa joukkue, joka voi realistisesti taistella sarjassa kärkipään sijoituksista, Pyrinnön päävalmentaja Petteri Molenius kommentoi seuran tiedotteessa.

– Odotan tulevalta kaudelta sitä, että menemme joukkueena ja yksilöinä eteenpäin peli peliltä. Toivottavasti pääsemme myös playoffeissa näyttämään mistä tämä joukkue ja seura on tehty! En malta odottaa Tampereelle muuttoa, kauden alkamista uudessa ympäristössä ja uuden joukkueen tapaamista, Kujala kommentoi.

Kujala on urallaan edustanut Suomen nuorisomaajoukkueita 18 kertaa.

Henkilöt

 
31.1.2026 19:03 Naisten Korisliiga

Kärkijoukkueista voittoihin Veto ja Peli-Karhut - ToPo sai tappioputkensa poikki

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.

30.1.2026 21:05 Naisten Korisliiga

HBA jatkoi vahvoja esityksiä

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.

28.1.2026 14:43 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan joulukuun kuukauden pelaaja Jeanae Terry: ‘’Voittoputki kertoo siitä, kuinka laadukas ja monipuolinen joukkue meillä on’’

Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.

24.1.2026 19:30 Naisten Korisliiga

EBT kaatoi Peli-Karhut - Vedon voittoputkelle jatkoa Helsingissä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme tiukkaa ottelua. Sarjapisteitä keräsivät EBT, ViVe sekä Pyrintö.

23.1.2026 20:16 Naisten Korisliiga

Huima päätösjakso takasi HBA:lle voiton

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky voitti kotikentällään Kouvottaret. Ottelu päätttyi emäntien voittoon 83-54.

19.1.2026 13:37 Naisten Korisliiga

Magdalene Agyei palaa ToPoon

Magdalene Agyei palaa ToPon naisten Korisliigajoukkueen vahvuuteen. Klaukkalan Namikan kasvatti edusti Torpan Poikia kuuden peräkkäisen kauden ajan kaudesta 2019–2020 lähtien, ja kuului joukkueen keskeisiin pelaajiin koko ajanjakson.

18.1.2026 17:40 Naisten Korisliiga

HBA haki vieraspisteet Espoosta

Naisten Korisliigan sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kävi hakemassa vieraspisteet Hongan kustannuksella. Ottelu päättyi vieraille 97-63.

17.1.2026 20:34 Naisten Korisliiga

EBT ja PeKa kotivoittoihin

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voitot niissä kirjattiin kärkipään joukkueilla, kun EBT ja Peli-Karhut keräsivät sarjapisteitä.

16.1.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Kouvottaret piti BC Nokian kurissa

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu, jossa Kouvottaret sai vieraakseen BC Nokian. Kotijoukkue vei jännittävän ottelun nimiinsä 82-77.

14.1.2026 20:30 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut voittoon Vehka-Ahon johdolla

Naisten Korisliigassa PeKa palasi parketille tauon jälkeen. Illan ottelussa kotkalaiset kaatoivat HBA:n 82-67.

Näytä lisää vastaavia