13.5.2016 Korisliiga-pronssia päättyneellä kaudella napannut BC Nokia on solminut sopimukset Tampereen Pyrinnöstä siirtyvien 18-vuotiaiden Waltteri Mäkelän ja Ville Haapojan kanssa. Sopimukset ovat mallia 2+1.
Nokialaislähtöinen Waltteri Mäkelä siirtyy ensi kaudeksi takaisin BC Nokian riveihin yhdessä Ville Haapojan kanssa. Kuva: Tuomas Venhola.
Nokialaislähtöinen 185-senttinen Mäkelä viimeisteli viime kaudella 10,2 pistettä, 5,7 levypalloa ja 2,7 syöttöä ottelua kohden Tampereen Pyrinnön A-poikien SM-sarjajoukkueessa on esiintynyt myös Pyrinnön paidassa Divari A:ssa kahden kauden aikana kuudesti ja edustanut Suomea 16-vuotiaiden maajoukkueessa kuuden ottelun verran.
- Waltteri on Nokian oma poika ja on loistavaa saada hänet takaisin kotiin. Hän on atleettinen ja kovasti töitä tekevä nuori takapelaaja, jolla on asenne kohdallaan ja paljon potentiaalia, BC Nokian urheilutoimenjohtaja Ville Tuominen kertoo.
Kaksimetrinen Haapoja taas löi itsensä läpi aikuisten sarjoissa viime kaudella heittämällä Divari A:ssa keskimäärin 9,2 pistettä, hakien 3,0 levypalloa ja jakaen 1,2 syöttöä. A-poikien SM-sarjassa syntyi 16,7 pistettä, 6,9 levypalloa ja 1,5 syöttöä.
Nuorten maajoukkuetasolla Haapoja teki debyyttinsä tammikuussa Baltic Sea Cupissa, jossa hän pussitti kolmessa pelissä keskimäärin 12,3 pistettä. Haapoja on valittu myös Suomen 18-vuotiaiden poikien kesän maajoukkueryhmään, joka valmistautuu ikäluokan EM-kisoihin.
- Ville on pitkäraajainen kaksimetrinen pelaaja, jolla riittää taitoa ja erityisesti heittotaitoa. Hän on löytänyt viimeisten vuosien aikana kunnianhimonsa ja sen tavan, millä huippu-urheilijan pitää harjoitella. Kun vuosien aikana fysiikka nousee vielä taitojen tasolle, niin näkisin, että hän pelaa tulevaisuudessa todella korkealla tasolla, Tuominen kommentoi.
BC Nokialla on sopimukset ensi kaudesta Haapoja ja Mäkelän lisäksi Henri Hirvikosken kanssa.
Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.
Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.
Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.
Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.
Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.
Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.