28.4.2012 Helsinkiläinen Wartti Basket päätti täydellisen kautensa B-tyttöjen mestaruussarjassa voittamalla ratkaisevassa toisessa finaaliottelussa Tapiolan Hongan 51–65 (24–42). Wartti voitti kaikki sarjakauden aikana pelaamansa 22 ottelua.
Torstaisen finaaliavauksen tavoin Wartin voiton kulmakivi oli onnistunut joukkuepuolustus. Honka upotti ratkaisevassa toisessa finaaliottelussa kakkosensa vain 38% tarkkuudella, eikä onnistunut kolmosessa kertaakaan. Menetyksiä Hongalle siunaantui jopa 44.
Honka pyristeli Wartin mukana avausjakson ajan, mutta Wartti vei toisen kymmenminuuttisen 22-8 ja käytti koko ottelun jälkipuoliskon jäädyttääkseen peliä ja varmistaen Suomen mestaruuttaan.
Wartin tehotykki oli Elina Koskimies (17/5/3 syöttöä/3 riistoa/2 blokkia), jota tahditti Ada Marjunen (10/3/3 riistoa). Hongalta Emilia Helle (13/4) keräsi korkeimmat tyylipisteet.
Wartti Basket juhli näin B-tyttöjen SM-kultaa jo kolmantena perättäisenä vuonna.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Susijengin historiallinen neljäs sija EM-kisoissa nosti joukkueen puheenaiheeksi koko maassa, ja tunnelma oli käsinkosketeltava. Susijengi pelaa MM-karsintojen kotiavauksen Ranskaa vastaan 1. joulukuuta.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Miesten I divisioona A, I divisioona B ja naisten I divisioona käynnistyvät torstaina 9.10. Kaikki aikuisten I divisioonaottelut näkyvät KorisTV:n kautta. Tällä kaudella aikuisten I divisioonia seurataan viikoittaisen divarikatsauksen muodossa.
Suomen Koripalloliitto hakee osaajia nuorten maajoukkueiden valmennus- ja tukitehtäviin kaudelle 2026.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).
Elina Koskimies siirtyi yhden Suomessa vietetyn kauden jälkeen takaisin ulkomaille palaten tuttuun maahan Saksaan. Seura on kuitenkin uusi, kun hän teki sopimuksen Saarlouis Royalsin kanssa.
Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.