4.5.2014
Tänä vuonna C-ikäluokkamme sekä pojat, että tytöt selvittivät tiensä ikäluokkiensa SM-loppufinaaleihin. Varsinkin pojiltamme odotamme menestystä aina SM-kultaan saakka, perustuen kuluvan kauden vahvoihin näyttöihin parketilla.
Lähdemme rakentamaan uutta joukkuetta C-poikiin tulevalle, 2014-2015, kaudelle ja jatkamaan Wartin vahvaa toimintaa ja menestystä ikäluokassa. Uudet pelaajat toivotamme tervetulleiksi mukaan Wartin toimintaan. Voit olla jo lajia aikaisemmin harrastanut tai aivan uusi, koripallosta kiinnostunut nuori.
Ikäluokkaa menestyksekkäästi luotsannut Kari Rantala siirtyy B-poikiemme vastuuvalmentajaksi ja ensi kauden C-poikien vastuuvalmentajaksi astuu Asko Rötsä, jolla on pitkä ja menestyksellinen valmentajan ura mm. yhdessä Rantalan kanssa.
Ensi kauden C-poikien kesäharjoittelu käynnistyy lajiharjoituksella 14.5 klo 17.00-18.30 Vuosaaren urheilutalolla. Treenit ovat avoimet kaikille tavoitteellisesta harjoittelusta kiinnostuneille 01/02-pojille. Pelaajien vanhemmille pidetään ensi kauden C-poikatoimintaa koskeva infotilaisuus Cafe Svenkassa keskiviikkona 7.5 klo 18.00.
Lisätietoja toiminnasta voi kysellä Askolta puhelimitse: 0400-101448 tai sähköpostilla: asko.rotsa@havells-sylvania.com
Hyvinkään Pontevan puheenjohtaja Anne Schroderus palkittiin OKM:n ansiomitalilla kullatuin ristein.
Unified-koripallossa kehitysvammaiset sekä muut erityistä tukea tarvitsevat urheilijat ja vammattomat partneripelaajat pelaavat samoissa joukkueissa. LePyn Unified toiminnan kasvaessa haemme lisää partneripelaajia joukkoomme. Tässä on ryhmä josta saat koristreenien lisäksi taatusti hyvän mielen.
PuHu Junioreiden turnaus järjestetään tammikuussa jo 25. kerran. Turnauksessa pelataan 2010–2017 -syntyneiden sarjat.
Mikäli etsit uutta harrastusta tai haluat jatkaa aiemmin kesken jäänyttä harrastusta, olet tervetullut mukaan Pakilan Visan poikien mukavaan ryhmään osaavan valmentajan oppiin. Myös kokeneet pelaajat ovat tervetulleita.
Haluatko harrastaa korista oman aikataulusi ja tavoitetasosi mukaan? Oletko miettinyt lajinvaihtoa? LePyn sininen polku on juuri sinua varten!
LePy järjestää maksuttoman koriskoulun 12.-14.8. Mukaan ovat tervetulleita kaikki koriksesta kiinnostuneet aloittavat tytöt ja pojat. Koriskouluun voi osallistua yhtenä päivänä tai vaikka kaikkina kolmena päivänä.
PuHu Juniorit ry:n toiminnanjohtajaksi on nimitetty Karri ”Kyrre” Louevuo. Hän on aloittanut tehtävässään 1.8.2024. Monille puhulaisille Kyrre on tullut tutuksi viime vuosina nuorimpien ikäluokkien valmennustehtävistä, joissa hän aikoo myös tulevaisuudessa jatkaa mahdollisuuksien mukaan toiminnanjohtajan tehtävien ohella.
Suomen toiseksi suurin koripalloseura Tapiolan Honka etsii fysiikkavalmennusosaajaa seuran fysiikkavalmennuksen vastaavaksi.
Tulevalla kaudella Porvoossa pelataan korista eri tasoilla junioreiden SM-Sarjasta aina aikuisten divareihin.
Joukkueisiin on saatu kasaan loistavat valmennustiimit ja lähes kaikilta päävalmentajilta löytyy Koripalloliiton HKVT-tutkinto tai tason II-koulutus, tai joku muu liikunta-alan koulutus.