24.9.2014 Korisliigaan noussut Helsinki Seagulls on tehnyt yksivuotisen pelaajasopimuksen yhdysvaltalaispelaaja Wesley Witherspoonin, 24, kanssa. 206-senttinen laitahyökkääjä kuului vielä vuonna 2012 San Antonia Spursin riveihin, mutta ei päässyt esiintymään yhdessäkään NBA-ottelussa. Witherspoon korvaa vain viikon verran Seagullseissa esiintyneen Thomas Colemanin.

Witherspoon on viime vuosina pelannut NBA:n D-liigassa Rio Grande Valley Vipersin riveissä sekä Filippiinien pääsarjaa Air21 Expressissä.
- Tarvitsimme kolmos- ja nelospaikan pelaajan. Wesley pystyy pelaamaan molempia. Hän on hyvä heittäjä ja isoksi mieheksi käsittelee myös hyvin palloa. Tuo joukkueeseemme tietynlaista hulluutta, päävalmentaja Mikko Larkas kommentoi.
Seagullsilla on sopimukset ensi kaudesta Witherspoonin lisäksi Eero Sahlbergin, Mikko Jämsän, Deremy Geigerin, Jarkko Kyllösen, Eero Lehtisen, Carl Lindbomin, Jouko Järvisen, Panu Vertion, Lauri Toivosen, Teemu Sulosen ja Antti Niskasen kanssa.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.