29.1.2014 Keskiviikkona kuullaan kauden 2013/14 ensimmäinen radiolähetys Korisliigan runkosarjaottelusta, kun YLE Puhe selostaa Namika Lahden ja Nilan Bisonsin välisen kohtaamisen Lahden Suurhallista. Bisons kamppailee Pyrinnön kanssa liigan kärkisijoista, mutta Namika on kunnostautunut tällä kaudella isompiensa kiusaajana.
Dan Opplandin Namika hakee YLE Puheen suorassa lähetyksessä voittoa Bisonsista. Kuva: Kai Kilappa.
Syyskaudella Bisonsin pääasiallinen fokus oli Eurocup-peleissä, joissa joukkue menestyikin mainiosti voittamalla kymmenestä pelaamastaan ottelusta viisi. Korisliigassa hallitseva mestari tyylitteli muikeat 19 voittoa putkeen, mutta on viimeisestä viidestä ottelustaan hävinnyt kaksi – ja molemmilla kerroilla liigakärki Tampereen Pyrintöä vastaan.
Namika Lahti lähti kauteen epäsuotuisissa merkeissä, kun paluumuuttaja Ilkka Vuori joutui loukkaantumisen johdosta sivuun useaksi kuukaudeksi. Namika hävisi Vuoren loukkaannuttua kolme kauden ensimmäistä otteluaan, mutta on sittemmin ollut kenties liigan pirtein yllättäjä voittamalla viimeisestä 21 ottelustaan 13.
Namika isännöi Bisonsia runkosarjakauden toisella kierroksella ottelussa, joka päättyi loimaalaisten hyväksi niukasti 76–81 (36–43) Antto Nikkarisen, Mikko Koiviston ja Billy Keysin mainioiden otteiden myötä. Toisessa keskinäisessä kohtaamisessa joulukuussa Loimaalla Bisons pyöritteli Namikaa 87–58 (46–23).
Loukkaantumiset ovat koetelleet viime aikoina Bisonsia, ja erilaisista vaivoista ovat kärsineet ainakin Antto Nikkarinen, Mikko Koivisto ja John Williamson. Namika on puolestaan saanut pelata pelinsä verrattain täysilukuisena, ja konkari Roope Suonion paluu pelikentille on piristänyt yllättäjäjoukkuetta entisestään.
Mielenkiintoinen tärppi keskiviikko-illan otteluun lähdettäessä on, että Namika on ollut kauden parhaita kotijoukkueita. Lahtelaisten kahdestatoista kotiottelusta yhdeksän on päättynyt kotivoittoon.
Suora lähetys YLE Puheelta käynnistyy klo 18:03. Selostajana Jouko Vuolle.
Susijengin pitkäaikainen heittokone ja Korisliigan pistetilaston kotimainen kärkimies Topias Palmi, 196 cm ja 30 vuotta, siirtyy loppukauden kattavalla sopimuksella Tampereen Pyrinnöstä Italian kakkosliigaa (Serie A2) pelaavaan Real Sebastiani Rietiin, joka kamppailee noususta Italian liigaan.
Tampereen Pyrintö haki pisteitä Kouvolasta miesten Korisliigan viimeisessä ottelussa ennen helmikuun maajoukkuetaukoa.
Korihaiden Bojan Sarcevic rikkoi keskiviikkona Loimaalla Korisliigan runkosarjassa 3000 syötön rajan ottelussa Loimaa Bisonsia vastaan.
Miesten Korisliigassa pelattiin viiden ottelun ilta, jossa pisteitä veivät Salon Vilpas, Korihait, Helsinki Seagulls, KTP-Basket ja BC Nokia.
Opetus- ja kulttuuriministeriö on ilmoittanut, että se ei peri takaisin vuonna 2021 Korisliiga ja Naisten Korisliiga -seuroille suunnattuja koronatukia.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Woodille jo kauden toinen.
Korisliigan Salon Vilpas on solminut jatkosopimukset Jussi Savolaisen ja Teemu Rannikon kanssa. Päävalmentajana jatkavan Savolaisen sopimus on kaksivuotinen ja aisapari Rannikon jatkopahvi sorvattiin vuoden mittaiseksi.
Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.
Korisliigan lauantaina pelattava huippuottelu Kauhajoen ja Bisons Loimaan välillä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 19:00.
Energiapalveluyhtiö Oomi ja Korisliiga ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jonka keskiössä ovat joukkueiden fanit. Yhteistyöllä tarjotaan faneille ainutlaatuisia kokemuksia Korisliiga-paikkakunnilla.