10.2.2020 20:59 Laituri Arnold Fripp Jr. siirtyy divarista Kauhajoen kokoonpanoon.
Kaksi edellistä Suomen mestaruutta voittanut Kauhajoen Karhu Basket on täydentänyt joukkuettaan Arnold Fripp Jr:llä. 201-senttinen laituri on pelannut alkukauden miesten 1. divisioona A:ssa Forssan Koripojissa. FoKoPo:ssa hän on ollut mukana 15 ottelussa ja tilastoinut niissä 22,4 pistettä, 9,3 levypalloa, 1,3 syöttöä ja 1,3 torjuntaa. Hän on upottanut kakkoset 54,3 prosentin, kolmoset 33,3 prosentin ja vapaaheitot 82,7 prosentin tarkkuudella.
– Juan Davisin loukkaantumisen jälkeen meillä on ollut käytössä vain kolme ison pään pelaajaa. Vaikka olemme pystyneet ottamaan viime otteluista voittoja, tämä tilanne ei tietenkään ole pidemmän päälle kestävä. Nyt Frippin mukaan tulon myötä saamme pelaajat taas harjoituksissa omille pelipaikoilleen, kommentoi Kauhajoen päävalmentaja Koskimies.
Tämänhetkisten tietojen mukaan Fripp pitäisi nähdä kentällä jo keskiviikkona, kun Kauhajoki kohtaa kotikentällään Kouvot.
– Laituriosastolle on edelleen tulossa yksi uusi pelaaja, josta meillä on toivottavasti tiedotettavaa jo lähiaikoina, lupailee Koskimies lisäksi.
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt lokakuun loppuun asti kestävän sopimuksen takamies Ville Tahvanaisen kanssa. Viime kaudella Portugalin pääsarjassa pelannut Tahvanainen tulee tekemään ensiesiintymisensä Korisliigassa.
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.
Yhdysvaltalaislaituri Taye Donald on liittynyt Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueeseen.
13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.
Tapiolan Honka on lisännyt kokoonpanoonsa kaksi uutta pelaajaa.
Tampereen Pyrintö on tehnyt pelaajasopimuksen heittävän takamiehen Giannis Chatzinikolasin kanssa. Lisäksi seura on purkanut toisen ulkomaalaisvahvistuksen Justice Smithin sopimuksen.
Viime kaudella Viron-Latvian liigassa kovia pistemääriä tykitellyt Okko Järvi, 193 cm ja 29 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Unkarin pääsarjaan. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Järven uusi työnantaja on viime kaudella Ilari Seppälää takalinjoillaan työllistänyt, paremmin KTE-Dunana tunnettu Kecskeméti.
Suomen Koripalloliitto on solminut yhteistyösopimuksen mainos- ja liikelahjamaailman tuntevan Mainoslahjaverkkokaupan kanssa. Lisäksi yhteistyö näyttäytyy vahvasti Koripalloliiton virallisessa verkkokaupassa BasketShop.fi:ssä.
Päävalmentaja Aapo Heinonen antaa jälleen kahdelle juniorilupaukselle tilaisuuden kokeilla siipiään miesten Korisliiga-kentillä.
Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.