27.4.2021 09:05 Korisliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait on tehnyt jatkosopimuksen Atte Pertun kanssa. Tuleva kausi on Pertulle 12. Korisliigassa ja toinen Korihaissa.

Tuleva kausi on Panttereiden kasvatille uran 12. Korisliigassa. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Suomen mestaruuden Kataja Basketissa keväällä 2017 voittanut Perttu solmi 1+1-vuotisen jatkosopimuksen Korihaiden kanssa.
– Hyvillä fiiliksillä jatkan Uudessakaupungissa. Minulle tuli Korihaista tunne, että he haluavat minun jatkavani ja uskon, että Korihailla on kilpailukykyinen joukkue ensi kaudella, Perttu avaa seuran tiedotteessa.
202-senttinen Perttu on saanut Uudessakaupungissa uuden kipinän koripalloon.
– Viime keväänä takki oli aika tyhjä ja lopettamistakin harkitsin. Syksystä lähtien Korihaissa on asiat hoidettu mallikkaasti kentän ulkopuolella. Seuran ihmiset sekä joukkuekaverit ovat olleet mukavia. Treenaaminen oli kivaa, koris oli kivaa, ja voisi sanoa, että kipinä ja rakkaus lajiin syttyi uudelleen viime kauden aikana, Perttu avaa.
Päättyneellä kaudella Perttu tilastoi keskiarvokseen 4,8 pistettä ja 2,7 levypalloa ottelua kohden.
– Viime kausi oli henkilökohtaisesti ihan ok. Mielestäni se oli sellainen kausi, jonka päälle on hyvä lähteä rakentamaan tulevaa kautta. Ja nyt kun ympäristö on tuttu niin uskon, että on helpompi sopeutua ja aloittaa ensi kausi.
Korihaiden päävalmentaja Jarno Nikula näkee kokeneen Pertun jatkosopimuksen tärkeänä asiana.
– Isoon päähän tarvitaan pelaajia. Atte on erittäin motivoitunut pelaaja, jonka arvo ei aina näy tilastoissa. Atte pääsi viime kauden edetessä paremmin meidän kuvioihin mukaan, joten tästä on hyvä jatkaa ensi kauteen. Lisäksi Atte on kaikin puolin hyvä tyyppi ja huippujätkä, kehuu Nikula.
Pertun lisäksi Korihailla on tällä hetkellä pelaajasopimukset Manuel Barnesin, Aamos Nikulan, Tommi Lehtosen ja Jaakko Lahden kanssa. Valmennuksesta vastaa Jarno Nikula ja Teemu Turunen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.
Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.
Kauden 2025–2026 Korisliigan välierissä puhaltaa kymmenen erotuomarin joukko.
Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.