26.10.2019 19:35 Hallitseva Suomen mestari otti neljännellä yrityksellä kauden ensimmäisen kotivoittonsa.
Cameron Jones ja Karhu Basket voittivat kauden ensimmäisen kerran kotonaan. Kuva: Ville Vuorinen
Kauhajoen Karhu Basket kaatoi kotiparketillaan vierailleen Uudenkaupungin Korihait 81–69 (37–30). Voitto oli samalla hallitsevan Suomen mestarin ensimmäinen kotivoitto.
Korihait ei missään nimessä päästänyt oranssipaitoja helpolla. Korisliigan ainoa voitoton joukkue roikkui Karhu Basketin kannoilla läpi 40 minuutin koitoksen. Lopulta ilman pelintekijä Casey Bensonia pelanneet vierailijat kuitenkin jäivät 12 pisteen päähän voittajistaan.
Karhu Basketin tehopelaajana lauantaina kunnostautui Cameron Jones (23/6/6s/3r). Jonesin ohella Evan Yates (17/12) ja Samme Givens (17/5) pelasivat tasollaan. Sen sijaan kapteeni Bojan Sarcevic (0/1/3s) jäi poikkeuksellisesti tyystin vaille pistemerkintöjä.
– Kotivoitto on iso helpotus. Viime kaudella emme juurikaan hävinneet kotisalissa ja nyt olimme hävinneet kolme kotipeliä putkeen. Pelasimme nyt paremmin joukkueena ja yritämme jatkaa sitä. Haluamme pelata fanien edessä hyvin. Vastustaja heitti hyvin, mutta me olimme tänään parempi joukkue, Jones linjasi.
Korihaille tappio oli jo kauden kahdeksas. Uusikaupunkilaisten aloitusviisikossa esiintyi pirteästi 16-vuotias Tommi Lehtonen (8/2). Lehtonen urakoi komeasti 29 minuuttia. Eniten pisteitä Korihailta tulittivat Anton Cook (15/4/4s) ja Valtteri Leino (12/4).
– Verrattuna viime peleihin, pelasimme kolmella neljänneksellä hyvää puolustusta, mutta se ei ihan kantanut loppuun asti. Meidän pitää parantaa kommunikaatiota puolustuspäässä, Cook totesi.
Karhu Basket pelaa seuraavan kerran keskiviikkona Kouvolassa. Korihait metsästää avausvoittoaan perjantaina, kun vieraaksi saapuu BC Nokia.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.40 min 81-69, ei kautta iliman kotivoittua! Kentän kunkkuna häärii tutusti Cam Jones (23/6/6)! 💪#Korisliiga #FearTheBear #OranssiOnMeirän pic.twitter.com/3E4sktqD5G
— Karhubasket (@Karhubasket) October 26, 2019
Joensuun Kataja Basket otti kauden viidennen voittonsa, kun pahasti loukkaantumisista kärsivä Lapuan Kobrat ei pystynyt haastamaan kotijoukkuetta ottelun voittotaistelussa. Kataja rallatteli helpohkoon voittoon koriluvuin 91–67 (53–30).
Katajan urakkaa helpotti Kobrien neljän avainpelaajan poissaolo. Jordan Capps, Antto Nikkarinen, Juho Lehtoranta ja Lauri Toivonen olivat eri syistä sivussa Joensuun-reissulta.
– Harmittaa Lapuan tilanne loukkaantumisten takia. Voitot lasketaan ja tyytyväinen siitä, että saimme alussa hyvän kaulan aikaan ja sitten kun peli käytännössä ratkesi, niin emme ehkä saaneet pidettyä intensiteettiä samalla tasolla loppupeliä, Katajan käskyttäjä Juha Sten myönsi.
Katajalta eniten pisteitä takoivat Brandon Walters (17/6) ja Jarred Ogungbemi-Jackson (17/7/7s).
Kobrien tehokaksikkona hääri Julien Lewis (20/10/5s) sekä Reggie Keely (25/8). Nuorisokaartista Niko Mantere (5/0) ja Samuel Kujala (0/5) urakoivat uransa suurimmat minuutit Korisliigassa.
– Valitettava tilanne, kun paljon miehiä loukkaantuneena, mutta toisaalta se avasi minulle isot minuutit tänään. Olihan se mukavaa pelata, 34 minuuttia kentällä viihtynyt Kujala puntaroi.
Katajan Korisliiga-taival jatkuu lauantaina, kun Lahti Basketball saapuu Joensuuhun. Kobrat saa perjantaina vieraakseen Helsinki Seagullsin.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.