7.4.2019 19:21 Tappio sysäsi Korihait vielä vahvasti taisteluun suorasta sarjapaikasta.

Lapuan Kobrat ja kapteeni Lauri Toivonen tarvitsevat kahdesta jäljellä olevasta kotiottelustaan vähintään yhden voiton. Kuva: Ville Vuorinen
Lapuan Kobrat ilmoittautui vahvaksi pudotuspelikandidaatiksi kaatamalla Uudessakaupungissa Korihait koriluvuin 80–93 (40–43). Näin Kobrat on enää yhden voiton päässä sarjataulukon kahdeksannesta, BC Nokiasta.
Jos Kobrat ja BC Nokia päätyvät runkosarjassa tasapisteisiin, on lapualaisilla etu keskinäisten otteluiden ansiosta. Kobrat pelaa vielä kaksi kotiottelua, kun Kouvolan Kouvot ja Kaarinan Ura Basket saapuvat Lapualle. BC Nokian loppuohjelma on huomattavasti haastavampi, sillä nokialaiset kohtaavat vieraissa Salon Vilppaan ja Helsinki Seagullsin sekä kotonaan KTP-Basketin.
Korihaille tappio tiesi sitä, että joukkue jatkaa tasapisteissä sarjan hännillä Ura Basketin kanssa. Uralla on tosin jäljellä enää kaksi ottelua, kun taas tasapisteissä edellä olevalla Korihailla runkosarja jatkuu vielä kolmen ottelun verran.
– Voi olla, että tämä oli jopa liian tärkeä ottelu molemmille joukkueille. Se näkyi monessa asiassa. Korihait on hyvä joukkue, mutta vähän tuntui tänään, että heillä päät tippuivat aika helposti muutamasta epäonnistumisesta, Kobrien päävalmentaja Nenad Stefanovic kuvaili suurten panosten ottelua Elisa Viihde Sportin haastattelussa.
– Olen superonnellinen tästä voitosta, nyt jatketaan taistelua kohti pudotuspelejä.
Kobrille reissu Uuteenkaupunkiin oli lähtökohdiltaan hyvin haastava, sillä avainpelaajista Panu Peltokangas ja Jussi Turja eivät olleet pelikuntoisia. Stefanovicilla olikin käytössään ainoastaan seitsemän pelaajaa.
Kobrien voiton takasi hurjilla tehoilla pelannut ulkomaalaisnelikko. Larry Anderson (20/10/4s/4r), Zane Waterman (23/9), Khalil Small (20/6) ja Jaron Hopkins (22/9/6s) tekivät jokainen vähintään 20 pistettä.
– En haluaa kuulostaa ylimieliseltä, mutta odotan heiltä vieläkin parempaa. Kaikki neljä tekivät edelleen paljon virheitä. Välillä hyökkäyksemme on liikaa yksi vastaan ykköstä. Tällä tyylillä emme pudotuspeleissä etene kovinkaan pitkälle, Stefanovic julisti.
– Haluan nostaa esiin myös Peetun (Drockila) ja Villen (Turja), jotka toivat vaihtopenkiltä erittäin tärkeitä minuutteja.
Kobrat käväisi jo ensimmäisellä puoliajalla kertaalleen yhdeksän pisteen johtoasemassa, mutta Korihait kuroi eron ennen puoliaikataukoa kolmeen. Korihait piti mukana voittotaistelussa etenkin hyökkäyslevypallot, joita tarttui ensimmäisellä puoliskolla kotijoukkueen käsiin jopa yhdeksän.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Sunnuntain ottelusss @Korihait - @KobratLapua lyötiin palloa alaspäin korkealta ja kovaa. Onneksi päivän komeimmassa donkissa selosta @Siivonen7 ehti nielaisemaan sanansa ajoissa 🙈 Tässä ottelun TOP3 donkit, olkaapa hyvät #Korisliiga pic.twitter.com/didG7jLYWP
— Korisliiga (@Korisliiga) April 7, 2019
Ottelun toista puoliaikaa hallitsi miltei suvereenisti vierasjoukkue. Muutamaan otteeseen Korihait kävi jo iskuetäisyydellä, mutta aina Kobrat repi tulostaululle etumatkaa etenkin nopeilla hyökkäyksillään.
– Puolustus oli tänään avain voittoon. Itse tein pakissa muutamia virheitä, mutta sain korvattua nukahduksiani hyökkäyspäässä, jossa sain heti hyvän startin, Kobrille avausneljänneksellä 14 pistettä takonut Waterman summasi.
– Olen innoissani, että meillä on vielä mahdollisuudet pudotuspeleihin. Kaksi kotiottelua jäljellä, joten kaikki on vielä omissa käsissä.
Korihaiden parhaat olivat Chris Jenkins (25/8) ja Stephon Jelks (18/8).
Molempien joukkueiden seuraavat koitokset pelataan keskiviikkona. Korihait lähtee turvaamaan sarjapaikkaansa Tampereelle, kun taas pudotuspeleihin halajava Kobrat saa vieraita Kouvolasta.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.