Pentti Salmen paita nousee Helsingin Urheilutalon kattoon

17.4.2013 Valmentaja-, erotuomari- ja toimittajalegenda Pentti Salmi saa keskiviikkona seuraltaan Helsingin Kisa-Tovereilta (HKT) merkittävän tunnustuksen, kun Salmen valmentajapaita nostetaan Helsingin Urheilutalon kattoon seuran jäädyttämien pelipaitojen viereen.

Uskomattoman uran niin valmentajana, erotuomarina kuin toimittajanakin tehneen Pentti Salmen valmentajapaita nousee keskiviikkona Helsingin Urheilutalon kattoon.

Olympiaedustajien miehittämä HKT:n miesjoukkue mm. voitti Salmen komennossa viisi peräkkäistä SM-kultaa ja selviytyi Euroopan ykköskilpailussa kahdeksan parhaan joukkoon 1960-luvulla.

Miesten lisäksi Salmi valmensi HKT:ssä naisia ja junioreita. Salmen 15 Suomen mestaruudesta tuli HKT:n A-poikien kanssa 1948 ja viimeinen minipoikien kanssa 1974. Kuvassa HKT:n minipojat vuosimallia 1972. Kuvat: Matti Koskinen & SKL-arkisto.

  

Nykyisin 85-vuotiaalla Salmella on vahva kädenjälki HKT:n – tuttavallisemmin Kisiksen – menestyksessä kaikilla tasoilla.

Salmen tunnetuimmat saavutukset tulivat HKT:n miesten valmentajana seuran voittaessa viisi peräkkäistä Suomen mestaruutta vuosina 1961-65 ja menestyessä myös eurokentillä. HKT on edelleen Suomen kaikkien aikojen menestyksekkäin seura Euroopan seurajoukkuekilpailuissa selviydyttyään mm. maanosamme ykköskilpailussa, Euroopan Cupissa vuonna 1964 sensaatiomaisesti kahdeksan parhaan joukkoon. Kaikkiaan HKT on pelannut 126 kansainvälistä ottelua, joista se on voittanut 67.

Vähemmän tunnettu tieto Salmen valmentajauralta on se, että hän valmensi HKT:n naisjoukkueen Suomen mestariksi vuonna 1967 ja seuran juniorit peräti yhdeksään Suomen mestaruuteen. Salmen 15 Suomen mestaruudesta ensimmäinen tuli HKT:n A-poikien kanssa vuonna 1948 ja viimeinen minipoikien kanssa vuonna 1974.

Valmentamisen ohella Salmi loi merkittävät urat niin erotuomarina kuin urheilutoimittajanakin. Salmi sai ensimmäisten suomalaisten joukossa kansainvälisen erotuomarikortin vuonna 1950 ja on ensimmäinen suomalaiserotuomari EM-kisoissa kautta aikain esiinnyttyään Pariisin kisoissa vuonna 1951. Kaikkiaan Salmi toimi erotuomarina viidessä EM-lopputurnauksessa.

Television puolelta Salmi muistetaan vuosikymmenten ajalta Yleisradion Urheiluruudun kasvoina ja urheilutapahtumien selostajana. Koripalloliitolle Salmi toimitti lisäksi 41. vuosikertaa Koripallokirjaa tallentaen suuren osan suomalaista koripallohistoriaa.

Salmen valmentajapaita nostetaan Urheilutalolla hänen entisten valmennettaviensa pelipaitojen viereen. HKT jäädytti 1960-luvun tähtipelaajiensa Teijo Finnemanin, Pertti Laannin, Kari Liimon, Martti Liimon sekä Raimo Vartian pelipaidat vuosina 2004 ja 2005.

Pentti Salmen valmentajapaita nostetaan keskiviikkona Urheilutalolla Kisiksen ja ToPon 70-vuotiaiden SM-sarjaottelun puoliajalla. Ottelu alkaa klo 17:40.

Lue myös artikkelit

 
28.9.2017 Maaottelu

Muutoksia koripallon virallisiin pelisääntöihin: askelsääntö ja epäurheilijamainen virhe

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on hyväksynyt sääntöihin muutoksia, jotka astuvat voimaan kauden 2017/18 alusta. Alla yhteenvetoa askelsäännön sekä epäurheilijamaisen virheen tuomitsemisen muutoksista.

Ehdota nimeä hankkeelle – Koripalloliitto pyrkii parantamaan ottelutapahtumien ilmapiiriä

Koripalloliitto käynnistää valtakunnallisen hankkeen, jonka avulla halutaan parantaa ottelutapahtumien ilmapiiriä ja tuottaa seuroille työkaluja epäasiallisen käytöksen kitkemiseen.

KORI-lehti Ilta-Sanomien välissä perjantaina 2.10.

Perjantaina 2.9. Ilta-Sanomien ostaja saa lehtensä välissä tuoreimman KORI-lehden, Koripalloliiton lajimarkkinointilehden. Lehdessä pureudutaan viikonloppuna käynnistyvään Korisliiga-kauteen, jonka kunniaksi lehdessä on kymmenen pelaajan haastattelukokonaisuus.

17.4.2015 Pohjoinen alue

Huhtikuun KORI-lehti luettavissa netissä

Torstaina 16.4. Ilta-Sanomien välissä ilmestynyt KORI-lehti on luettavissa ja ladattavissa PDF-tiedostona Basket.fi-palvelussa, tämän artikkelin lopussa olevan linkin välityksellä. Lehden teemana on lauantaina 18.4. käynnistyvät Korisliigan pudotuspelit ja katsaukset Pantteri-jahtiin osallistuviin joukkueisiin.

Susijengin luottoluotsi Pekka Salmisesta naisten päävalmentaja

Vuodesta 2001 Suomen miesten koripallomaajoukkueen eli Susijengin nousua rakentamassa ollut Pekka Salminen, 51, on nimitetty naisten päävalmentajaksi. Paraikaa joensuulaista Kataja Basketia Korisliigassa valmentava Salminen aloittaa laaja-alaisessa ja päätoimisessa tehtävässään Koripalloliitossa 1.6.

Ville Tuominen Tanskasta Kataja Basketin toiminnanjohtajaksi

Joensuulainen Kataja Basket saa koripallopiireistä tutun nimen vahvistamaan organisaatiotaan. Parhaillaan toista peräkkäiskautta Tanskan pääsarjassa pelaavaa Bakken Bearsia valmentava Ville Tuominen, 32, aloittaa kesäkuussa työt seuran toiminnanjohtajana. Halu kehittyä uudenlaisissa tehtävissä saa Tuomisen palaamaan Suomeen.

4.2.2013 Valmentajat

Tammivaara Karhun peräsimessä myös kaudella 2013-14

Päävalmentaja Ari Tammivaara nähdään myös ensi kaudella Kauhajoen Karhun Korisliiga-joukkueen ruorissa. Osapuolet ovat päättäneet käyttää aiemmin sovitun optiovuoden. Tammivaaran luotsaama Karhu on parhaillaan Korisliigassa tukevasti sarjataulukon viidennellä sijalla ja matkalla kolmansiin peräkkäisiin pudotuspeleihin.

27.9.2012 Pohjoinen alue

Koripalloliitto panostaa reiluun peliin alkavalla kaudella

NBA:sta ja Euroliigasta liikkeelle lähteneet reilun pelin säännöt rantautuvat kauden 2012/13 aikana myös suomalaiseen koripalloon kansainvälisen koripalloliiton FIBA:n linjausten mukaisesti. Uusilla sääntötarkennuksilla halutaan rohkaista pelaajia, valmentajia sekä erotuomareita kitkemään peliin kuulumatonta huonoa käytöstä ottelutapahtumista.

5.5.2012 Pohjoinen alue

Koripalloon valmentajien sarjakohtaiset koulutustasovaatimukset

Suomen Koripalloliitto ottaa valtakunnallisissa sarjoissaan käyttöön valmentajien sarjakohtaiset koulutustasovaatimukset. Päätöksen myötä valmentajalta edellytetään kullakin sarjatasolla tietyn koulutustason suorittamista, jonka lisäksi saavutettua koulutustasoa pidetään täydennyskoulutuksella. Vaatimustason nosto koskee niin aikuisten kuin nuortenkin sarjoja.

13.4.2012 15:17 Liittoa koskeva tiedote

Korisliiga-historian kaikki pelikaudet tietoineen, pelaajien uratilastot julkaistu

Basket.fi-nettipalvelu jatkaa historian kirjoittamista – kirjaimellisesti. Korisliiga-kauden huipentuessa Suomen Koripalloliitto on julkaissut miesten pääsarjahistorian kaikkien pelikausien tiedot tuloksineen ja tilastoineen. Samalla on julkaistu pääsarjassa kautta aikain esiintyneiden pelaajien uratilastot.

Näytä lisää vastaavia