Seagullsille kolme uutta pelaajasopimusta: Hall III, Leskinen ja Rönnholm lokkipaitaan

10.6.2022 09:31 Helsinki Seagullsin kokoonpano vahvistuu kolmella uudella pelaajalla, kun joukkueen riveihin tulevalla Korisliiga-kaudella 2022-23 liittyvät yhdysvaltalainen Robert Hall III, 20-vuotias Elias Leskinen, sekä 18-vuotias Thomas Rönnholm.

Robert Hall III esiintyi Kouvojen riveissä hienosti viime kaudella. Kuva: Helsinki Seagulls

Töölön Kisahalli on jo entuudestaan erittäin tuttu näyttämö Seagullsin tulevan kauden ensimmäiselle ulkomaalaisvahvistukselle. Teksasin Grand Prairie’sta kotoisin oleva 193-senttinen Robert “Trey” Hall III on pelannut Suomessa jo kaudesta 2019-20, jolloin hän liittyi mukaan PuHun M1B-divisioonan joukkueeseen.

- Olen erittäin onnellinen syntyneestä sopimuksesta, joka on hieno uusi askel urallani eteenpäin. Aloitin koripallourani kolme vuotta sitten Suomessa ja jo silloin haaveenani oli päästä aloittamaan kausi pääsarjatasolla Korisliigassa. Silloin vielä en saanut sopimusta, mutta nyt kolmen vuotta myöhemmin unelmani on vihdoin toteutunut ja olen erittäin kiitollinen Seagullsille tästä mahdollisuudesta, Hall kommentoi seuran tiedotteessa.

Kahden Vantaalla pelaamansa kauden jälkeen hänen uransa johti viime syksynä Torpan Poikien M1A-divisioonan joukkueeseen, josta hänelle avautui hyvinkin pian joulukuussa tie Korisliigaan Kouvolan Kouvojen riveihin. 27-vuotias takamies pelasi Kouvojen paidassa yhteensä 22 ottelua ansaiten näissä 8,5 pistettä, 4,2 levypalloa, 3,2 syöttöä ja 1,1 riistoa ottelua kohden.

- Etsimme pelaajaa, joka on ensisijaisesti joukkuepelaaja, ymmärtää roolinsa ja takamieheksi tarpeeksi kookas. Trey avasi keskustelun viime viikolla ja melko nopeasti ymmärsin, että hän on todella sopiva palanen ryhmäämme, Helsinki Seagullsin päävalmentaja Jussi Laakso avaa.

- Hän kykenee pelaamaan sekä pointtina että kakkospaikalla. Hän on epäitsekäs ja nöyrä joukkuepelaaja ja todisti viime kaudella kuuluvansa Korisliigaan. Kaiken tämän lisäksi hän voi liittyä ryhmäämme välittömästi, koska asuu pääkaupunkiseudulla. Tämä fakta helpottaa edelleen hänen sulautumistaan joukkueeseen.

Leskinen ja Rönnholm uutena Seagullsin riveihin

Hyvinkään Pontevan 20-vuotias kasvatti Elias Leskinen on tuttu kasvo viime kaudelta Helsingin NMKY:n pelipaidassa M1A-divisioonassa, jossa hän tilastoi 12 ottelussa 9,8 pistettä ja 4 levypalloa ottelua kohden. Nuoresta iästään huolimatta Leskinen on ehtinyt keräämään kokemusta I-divisioonatasolla jo 52 ottelusta yhteensä neljän kauden ajalta. Helsingin Namikan lisäksi hän on edustanut HBA:n joukkuetta M1A-divisioonassa kausilla 2018-21. 

Seagullsin kokoonpanon kolmas uusi kiinnitys on 197-senttinen laituri Thomas Rönnholm. Keravan Kori-80 ja vahvan PuHu Juniorit -taustan omaava Rönnholm on pelannut Vantaalla kolme edellistä kauttaan M1B-divisioonassa PuHun paidassa. Päättyneellä kaudella hän ansaitsi 18 pelaamassaan ottelussa 10,7 pistettä ja 5,7 levypalloa ottelua kohden, joiden lisäksi hän antoi joukkueessaan eniten koriin johtaneita syöttöjä 3,9 keskiarvolla. 

- Erittäin hienoa liittyä Gulls-miehistöön. Seagulls on organisaationa yksi Suomen parhaita ja on upeaa päästä osaksi sitä. Odotan innolla uusia haasteita, Rönnholm iloitsee.

Thomas Rönnholm vetää ensi kaudella Gulls-paidan päällensä. Kuva: Helsinki Seagulls
Thomas Rönnholm vetää ensi kaudella Gulls-paidan päällensä. Kuva: Helsinki Seagulls

Korisliiga-joukkueiden kokoonpanot kaudelle 2022-23 >

Asiat

 
2.5.2023 08:23 Korisliiga

Äänestä Hang Time -sarjan kauden paras jakso ja voita Korisliigan virallinen pelipallo

Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää kolmannen tuotantokauden paras jakso.

2.5.2023 07:54 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Kolminkertainen mestari kohtaa ensimmäisiä finaalejaan pelaavan haastajan

Miesten Korisliigan finaaleissa kohtaavat Kauhajoki ja Helsinki Seagulls. Toiselle joukkueista finaalit ovat viidennet perättäiset, toiselle ensimmäiset koko seurahistoriassa. Siitä huolimatta vastakkaisten joukkueiden veteraanipelaajat Timo Heinonen ja Cameron Jones suhtautuvat molemmat tilanteeseen itsevarmuudella.

29.4.2023 20:07 Korisliiga

Jatkoaika tarvittiin, mutta Kataja piti pintansa – Korisliigan pronssimitalit Joensuuhun

Korisliigan pronssiottelu päättyi Kataja Basketin hyväksi luvuin 107–96, vaikka Salon Vilpas olikin saada viime metreillä kiinni.

28.4.2023 14:48 Korisliiga

Korisliigan finaalien videotarkastuksiin tv-lähetyksen kuva – finaalierotuomarit nimetty

Kauhajoen ja Seagullsin finaalisarjassa erotuomarit saavat käyttöönsä Ruudun tv-lähetyksen kuvan mahdollisiin videotarkastuksiin.

28.4.2023 10:23 Korisliiga

Darko Mihajlovic Korihaiden päävalmentajaksi

Seuran 40:een pääsarjakauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on nimittänyt uudeksi päävalmentajakseen serbialaisitävaltalaisen Darko Mihajlovicin.

26.4.2023 12:16 Korisliiga

Aapeli Alanen ja Henry Boyd Kouvoihin

Kaudella 2022-23 viidenneksi sijoittunut Kouvot on tehnyt tulevalle kaudelle tukun pelaajasopimuksia. Uusina kasvoina Kouvot -paidan pukevat ensi kaudella ylleen yksivuotisen sopimuksen myötä Aapeli Alanen ja Henry Boyd. Lisäksi Aarni Korkiatupa, Teemu Kristeri ja Eemeli Salmi jatkavat Kouvoissa tulevallakin kaudella.

25.4.2023 21:12 Korisliiga

Bisons vei hurjan trillerin ja nappasi paikan ensi kaudeksi Korisliigaan

Jyväskylä Basketball Academy ja Bisons Loimaa tarjosivat Jyväskylässä pelatussa neljännessä I divisioona A:n finaalissa huiman näytelmän, joka ratkesi vasta viimeisillä sekunneilla loimaalaisten hyväksi 76-77 (37-36).

25.4.2023 20:51 Korisliiga

Korisliigan finaalipari on selvillä – Kauhajoki väsytti Vilppaan pitkän väännön jälkeen

Miesten Korisliigan finaalissa kohtaavat Kauhajoki ja Helsinki Seagulls. Pronssista pelaavat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

23.4.2023 18:59 Korisliiga

Seagulls mursi kirouksen – puhtaalla pelillä finaaleihin

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin väliset välierät päättyivät tänään otteluvoitoin 4–0.

22.4.2023 22:26 Korisliiga

Kauhajoki venytti sarjajohdon 3–1:een – enää voiton päässä Korisliiga-finaalista

Salon Vilpas taipui kotonaan Kauhajoelle ja joutui välierissä 1–3-takaa-ajoasemaan.

21.4.2023 20:40 Korisliiga

Nikkarinen ja Järvi laittoivat tuulemaan – Seagulls voiton päässä finaalista

Helsinki Seagulls kaatoi Kataja Basketin ja johtaa välieräsarjaa 3–0.

21.4.2023 12:43 Miesten I divisioona A

Tuukka Kotti ja Honka jatkosopimukseen

Tuukka Kotti ja Tapiolan Honka ovat solmineet vuoden mittaisen pelaajasopimuksen.

20.4.2023 21:09 Korisliiga

Vilpas ei aio taipua – Kauhajoen kotitappio kavensi välierät 2–1:een

Salon Vilpas otti tiukan vierasvoiton Kauhajoesta ja sai kavennettua vastustajan sarjajohtoa.

18.4.2023 20:27 Korisliiga

Myös Seagulls nosti johtonsa 2–0:aan – Katajan kaukoheitto takkuili pahanpäiväisesti

Helsinki Seagulls kukisti Kataja Basketin Joensuussa ja sai toisen voittonsa välieräsarjassa.

17.4.2023 20:36 Korisliiga

Kauhajoen voittoputki playoffeissa jatkuu – välierät Vilpasta vastaan nyt 2–0

Salon Vilpas taipui Kauhajoelle omassa kotihallissan ja on välierissä yhä nollilla.

15.4.2023 18:38 Korisliiga

Okko Järven hyvä heittovire takasi voiton – Seagulls välieräjohtoon 1–0

Helsinki Seagulls kaatoi Kataja Basketin välieräavauksessa 84–68.

15.4.2023 07:45 Korisliiga

Korisliigan välierät: Kovaa taistellut Kataja saa vastaansa Seagullsin, jolla on jälleen paljon todistettavaa

Lauantaina 15. huhtikuuta miesten Korisliigan välierissä kohtaavat Kataja Basket ja Helsinki Seagulls. Katajan kapteeni Tomi Lommi ja Seagullsin amerikkalaisveteraani René Rougeau painottavat kumpikin puolustusta voiton avaimena.

14.4.2023 20:30 Korisliiga

Korisliiga-välierät käyntiin – Kauhajoki otti avausvoiton Vilppaasta

Kauhajoki taivutti välieräavauksessa Salon Vilppaan 17 pisteellä.

14.4.2023 10:37 Korisliiga

Erotuomarit Korisliigan välieriin valittu

Playoff-valintaryhmä on valinnut 10 erotuomaria Korisliigan välieräpeleihin. Välierät käynnistyvät perjantaina 14.4. Kauhajoen ja Salon Vilppaan kohtaamisella.

14.4.2023 07:30 Korisliiga

Korisliigan välierät: Runkosarjavoittaja Kauhajoki kohtaa yllättäjänä tunnetun Vilppaan

Runkosarjavoittaja Kauhajoki ja neljännen sijan napannut Salon Vilpas kohtaavat miesten Korisliigan välierien avausottelussa perjantaina. Vilppaan pelinjohtaja Roope Ahonen ja Kauhajoen sentteri Daniel Dolenc tiedostavat molemmat, että seurojen välillä on historiaa, joka varmasti sytyttää katsomot kummassakin hallissa.

Näytä lisää vastaavia