Topias Jokela siirtyy Pyrintöön

29.4.2025 16:06 Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.

Kuluvalla kaudella Kouvoja edustanut Topias Jokela siirtyy Pyrintöön. Kuva: Sofia Virtanen

Tapiolan Hongan kasvatti Topias Jokela (21 vuotta/204 cm) siirtyy Tampereelle Kouvolan Kouvoista, jossa hän pelasi viimeiset kaksi kautta. Viimeisimmällä kaudellaan Jokela teki 6,5 pistettä ottaen 7,1 levypalloa ottelua kohden ja ollen koko liigan paras suomalainen levypallopelaaja.

Topias Jokela on pelannut 49 nuorten maaottelua U16–U20 -ikäluokissa.

– Hienoa päästä edustamaan Pyrintöä. Pyrin tuomaan vahvaa ja monipuolista korinaluspelaamista ja kehittämään itseäni samalla hyvässä ympäristössä. Odotan innolla tulevaa kautta ja pelejä Pyrinnön paidassa, sanoo Jokela.

– Topiaksen tulon myötä paranee joukkueen levypallopelaaminen merkittävästi. Isoksi pelaajaksi Topiaksella on erinomainen liikkuvuus ja hän sopii hyvin meidän puolustusmalliimme. Arvostan erittäin paljon hänen työnteon moraaliaan, joka on korkealla tasolla. Hän on käynyt jo läpi Hongan ja HBA:n pelaajapolun ja sen lisäksi lyönyt itsensä läpi Kouvolassa. Hänellä on pelaajana tulevaisuus edessään. Olen erittäin tyytyväinen, että Topias valitsi juuri Pyrinnön uudeksi seurakseen. Isot liikkuvat kotimaiset pelaajat ovat erittäin kysyttyjä Korisliigan markkinoilla, Pyrinnön päävalmentaja Tero Hassisen kommnetoi Jokelan sopimusta.

Pyrinnön sopimukset kaudelle 2025–2026

  • Topias Jokela
  • Riku Laine
  • Valtteri Mervola
  • Otto Räisänen

Joukkueen päävalmentajana toimii Tero Hassinen ja apuvalmentajana Santeri Liljeberg. 

Asiat

 
25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 13:28 Korisliiga

LoKoKo Bisons ry:lle varoitus

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

Näytä lisää vastaavia