26.11.2018 15:35 Koripalloliiton yhdenvertaisuus- ja tasa-arvodokumentti kokoaa yhteen tilannekatsauksen yhdenvertaisuuden ja tasa-arvon toteutumisesta koripalloyhteisössä sekä konkreettisen suunnitelman yhdenvertaisuuden ja tasa-arvon edistämiseksi vuosille 2019-2020. Dokumentti on kaikkien luettavissa.
Koripalloliiton yhdenvertaisuus- ja tasa-arvosuunnittelun tarkoituksena on ollut saavuttaa yhteinen ymmärrys yhdenvertaisuudesta ja tasa-arvosta sekä niiden edistämisestä koripallon parissa.
Koripalloliiton henkilöstöstä koostettiin kesällä 2018 työryhmä, joka laati koripalloa koskevan yhdenvertaisuus- ja tasa-arvosuunnitelman vuosille 2019-2020. Projektin vetäjänä toimi aiemmin yhdenvertaisuusprojekteja muissa liikuntajärjestöissä vetänyt Kaarle Kurki ja dokumentin on koonnut ja kirjoittanut Koripalloliitossa mm. Pikkusudet-viestinnästä vastaava Veera Sääski.
Jatkossa yhdenvertaisuuden ja tasa-arvon huomioiminen on tarkoitus sisällyttää vahvemmin osaksi normaalia organisaation toiminnan suunnittelua ja arkisia käytänteitä. Yhdenvertaisuuden ja tasa-arvon edistäminen on jatkuva prosessi ja laadittua suunnitelmaa tullaan päivittämään säännöllisesti.
Yhdenvertaisuuden ja tasa-arvon edistämiseen velvoittavat liikuntalaki, laki naisten ja miesten välisestä tasa-arvosta sekä yhdenvertaisuuslaki. Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvosuunnitelma on myös yksi liikunta- ja urheilujärjestöjen valtionapukelpoisuuden ehto. Lisäksi Koripalloliitto on sitoutunut noudattamaan urheiluyhteisöjen yhteisiä reilun pelin periaatteita, joihin sisältyy jokaisen tasavertainen mahdollisuus liikuntaan ja urheiluun.
Lakien ja velvoitteiden noudattamisen lisäksi Koripalloliitto haluaa edistää yhdenvertaisuutta ja tasa-arvoa estääkseen syrjintää ja mahdollistaakseen kaikille koripallon parissa toimiville hyvän koripalloilmapiirin ja yhdenvertaisen pelikentän. Jokaisella on oikeus olla omana itsenään osa koripalloyhteisöä.
Koripalloliitto kannustaa myös seuroja tarttumaan yhdenvertaisuuden ja tasa-arvon edistämiseen omissa toimintaympäristöissään. Lisäksi korisperheen jokainen jäsen voi omalla toiminnallaan edistää syrjimättömyyttä ja tukea tasa-arvon toteutumista.
Vuosien 2019-2020 yhdenvertaisuus- ja tasa-arvosuunnitelman yhtenä tavoitteena on selkeyttää sitä, miten syrjintätilanteissa toimitaan ja kannustaa rohkeasti puuttumaan syrjintään ja häirintään. Koripalloliiton yhdenvertaisuus- ja tasa-arvotyöryhmä jatkaa työtään luomalla toimintaohjeet syrjinnän ja häirinnän tunnistamiseen ja siihen puuttumiseen. Toimintaohjeet tulevat myös seurojen käyttöön.
Yksi osa jo toteutettua toimintaa syrjintään ja häirintään puuttumisessa on Et ole yksin -hanke, jossa Koripalloliitto on mukana. Et ole yksin -hankkeen tarkoitus on ennaltaehkäistä ja vähentää kiusaamista, seksuaalista häirintää ja kaikenlaista väkivaltaista kokemusta urheilussa. Et ole yksin -palvelu tarjoaa tukea urheilun parissa epäasiallista käytöstä kokeneille.
Tutustu Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvodokumenttiin >>
Lisätietoja:
Veera Sääski Koripalloliiton yhdenvertaisuus- ja tasa-arvodokumentin kirjoittaja veera@basket.fiKoripalloliiton kevätliittokokous järjestettiin 22.4. lähikokouksena Scandic Espoossa. Liittohallituksen kolme erovuoroista jäsentä hyväksyttiin ehdollepanotoimikunnan esityksen mukaisesti seuraavalle kolmivuotiskaudelle, kun Marko Airamaa, Kaisa Forsström ja Tiina Sten jatkavat liittohallituksessa.
Suomen naisten koripallomaajoukkueen päävalmentajana aloittaa Ilkka Palviainen, 43. Palviainen on toiminut toistakymmentä vuotta Suomen eri tyttömaajoukkueiden valmentajana. Tulevana kesänä naisten maajoukkueen tärkein yksittäinen kilpailutapahtuma on Kiinassa pelattavat Universiadit, johon joukkue lähtee uuden päävalmentajan johdolla.
Kansainvälisen koripalloliiton (FIBA Europe) hallitus myönsi Suomelle 18-vuotiaiden poikien EM-kilpailujen järjestelyoikeuden. Kisat pelataan heinä-elokuun taitteessa 2024.
Suomi tarvitsee lisää liikettä. Tulevissa eduskuntavaaleissa ja sen jälkeen laadittavassa hallitusohjelmassa linjataan liikunnasta ja urheilusta seuraavaksi neljäksi vuodeksi. Liikunta- ja urheiluyhteisön yhteisenä tavoitteena on, että liikkeen, liikunnan ja urheilun lisääminen nousevat hallitusohjelman yhdeksi avaintavoitteeksi.
Antti Koskelainen on kiinnitetty Olympiakomitean huippu-urheiluvastaavaksi siirtyneen Juha Stenin paikalle nuorten maajoukkueiden päävalmentajaksi sekä HBA Märskyn I divisioona A -joukkueen valmentajaksi.
Tampereella pelataan syyskesällä 2025 koripallon EM-kisoja ensimmäistä kertaa 58 vuoteen. Susijengi on valinnut kyseisen vuoden EM-kotikisojen oman alkulohkonsa isäntäkaupungiksi Tampereen ja kotiluolakseen aivan kaupungin keskustassa sijaitsevan upouuden Nokia Arenan.
Suomalaisessa koripallossa on jälleen tehty uusi lisenssiennätys. Tällä kaudella lajissa on nähty harrastajia lajin ennätysmäärä, kun lisenssimäärässä ylitettiin aiempi, viime vuonna tehty lisenssiennätys.
Sykkiikö sydämesi koripallolle ja olet kesätöitä vailla? Etsimme joukkoomme ensi kesäksi reipasta ja oma-aloitteista vahvistusta varmistamaan hauskojen koristapahtuminen onnistunut läpivienti.
Suomen Koripalloliitto hakee nuorten maajoukkueiden päävalmentajaa Suomen Olympiakomiteaan huippu-urheiluvastaavaksi siirtyneen Juha Stenin seuraajaksi. Työ alkaa kevään 2023 aikana.
Pohjoismaiden, Baltian maiden sekä Puolan koripalloliitot lähettivät maanantaina yhteisen vetoomuksen sekä kansainväliselle olympiakomitealle että kansainväliselle koripalloliitolle. Vetoomuksella haluttiin ilmaista, että puheet Venäjän ja Valko-Venäjän paluusta toimintaan ovat selkeästi ennenaikaisia.
Nokian Koripalloakatemia on Koripalloliiton, Olympiakomitean, BC Nokian, Nokian kaupungin ja Tampereen Seudun ammattiopisto Tredun yhteishanke, joka käynnistyy 2023. Vastuuvalmentajana akatemiassa aloittaa maajoukkuevalmentaja, liikuntatieteiden maisteri Juha-Pekka Männistö.
Suomen Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikkö julkisti tehostamistukijärjestelmänsä mukaiset tukipäätökset kesäolympialajien ja muiden kansainvälisen tason kesälajeille maanantaina.
Nuorten maajoukkueiden ja HBA-Märskyn I divisioona A:n valmentaja Juha Sten, 38, on valittu Suomen Olympiakomitean huippu-urheiluvastaavaksi. Sten aloittaa uudessa tehtävässään alkuvuodesta.
Koripalloliiton liittokokous käsitteli lauantaina liiton edellistä tilikautta. Kokouksen avauspuheenvuorossaan Koripalloliiton puheenjohtaja Timo Elo kiitteli toimitusjohtajan pestistä EM-kotikisojen pääsihteeriksi siirtyvää Ari Tammivaaraa.
Suomen Koripalloliiton hallitus on valinnut liiton uudeksi toimitusjohtajaksi Kati Packalénin. Vankan kokemuksen organisaatiojohtamisesta omaava Packalén aloittaa tehtävässä heti lokakuun 2022 alussa.
Webinaarissa käydään läpi kauden 2021–2022 loppuun saakka kerättyä lisenssidataa ja siitä johdettua analyysia. Uutena ominaisuutena lisenssityökaluun on saatu päivitetty kunta- ja postinumero selvitys, joka auttaa seuroja tunnistamaan omaan alueensa potentiaalin tarkemmin.
Kamppailu Suomen mestaruudesta naisien osalta käynnistyy syys-lokakuun vaihteessa ja mestari on selvillä viimeistään 27.4. Korisliiga jatkaa formaatilla, jossa 18 kierroksen jälkeen joukkueet jaetaan ylempään ja alempaan jatkosarjaan.
Pitkäaikaisen toimitusjohtajamme siirtyessä johtamaan Suomelle myönnetyn vuoden 2025 koripallon EM-kisojen alkulohkon järjestämistä, Suomen Koripalloliitto hakee uutta toimitusjohtajaa mahdollistamaan ja kasvattamaan koripallon menestystä myös jatkossa.
Suomen Koripalloliiton toimitusjohtaja Ari Tammivaara siirtyy EM-kotikisat 2025 -hankkeen pääsihteeriksi. Tammivaara on luotsannut Koripalloliittoa vuodesta 2018. Pääsihteerin tehtävään hän siirtyy 1.1.2023 alkaen.
Suomen Koripalloliiton uudeksi huippuerotuomarivalmentajaksi on valittu pitkän linjan Korisliiga-erotuomari Johannes Sarekoski, 47. Sarekoski aloittaa uudessa pestissään kesällä 2022.