17.2.2023 21:06 Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Alemman jatkosarjan ottelussa Vimpeli kartutti pistetiliään Kouvottarien kustannuksella.

Alexandra Wittinger esiintyi vahvasti. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Vierasjoukkue pelasi vahvasti molempien puoliaikojen alussa. Ensimmäinen ja kolmas jakso merkittiin joukkueen hyväksi selvästi. Erityisesti ViVe:n puolustuspelaaminen tuotti vaikeuksia Kouvottarille.
Kouvottarillakin oli ottelussa omat hetkensä, mutta Vimpeli paranteli asemiaan alemmassa jatkosarjassa. Voitto kirjattiin heille 77-61.
- Erittäin tärkeä voitto. Tiukka ottelu. Tynice Martin puuttui ja se tietysti näkyi. Puoliajalle mentiin tasaisessa tilanteessa, mutta kolmannella jaksolla tiputimme Kouvottaret kyydistä, Vimpelin päävalmentaja Jukka-Pekka Kujala kertasi.
Alexandra Wittinger kirjautti ottelussa tupla-tuplan 21 pisteellä ja 17 levypallolla. Tuulia Anttonen säesti 15 pisteellä. Kouvottarien ykkönen oli Alexandria McDonald 21 pisteellä ja 14 levypallolla.
Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.
Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.
ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.
BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.
Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.
Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.