15.8.2022 09:52 Forssan Alku on tehnyt kauden 2022-2023 kattavan sopimuksen 18-vuotiaan Cayro-Lyza Toomingasin kanssa.

Toomingas tilastoi Israelia vastaan pelatussa maaottelussa seitsemän pistettä ja kaksi levypalloa. Kuva: Ville Vuorinen
WU20-maajoukkueessa debytoinut Cayro-Lyza Toomingas siirtyy Forssaan Äänekosken Huimasta pelattuaan myös Vimpelin Vedon kanssa Naisten Korisliigaa. Viime kaudella Toomigas tilastoi seitsemässä naisten Korisliigan ottelussa 3,3 pistettä ottelua kohden. 19-vuotiaiden valtakunnallisessa I divisioonassa tilastot olivat 20,7 pistettä ja 10,8 levypalloa.
- Carppa on nuori sentteri, jolla on paljon potentiaalia ja kova työmoraali. Sain hyvää palautetta WU20-maajoukkue toiminnasta hänen tekemisestä, ja valmiudesta pelata Naisten Korisliigaa, kertooo FoA:n päävalmentaja Juri Heinämäki.
Toomingasin lisäksi FoAlla on sopimukset Jemina Airaksisen, Breon Gunnelsin, Mimmi Kaulon, LaShonda Monkin, Kaisa Pirttisen, Caterrion Thompsonin sekä Nenna Lindströmin kanssa.
Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.
Tapiolan Honka on tehnyt valmentajasopimuksen Arttu Tammen kanssa. 30-vuotias Tammi liittyy Reetta Piiparin seuraksi naisten Korisliiga-joukkueen valmennusstaffiin ja ottaa vastuulleen seuran U19- ja U17-vuotiaiden tyttöjen valmennuksen.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona 18. maaliskuuta, kun kaikki neljä otteluparia pyörähtävät käyntiin.