21.9.2020 08:23 Tapiolan Hongan naisten Korisliiga-joukkueen takakenttää vahvistaa alkavalla kaudella 24-vuotias Cierra Dillard.

Dillard on University of Buffalon kasvatti, joka aloittaa Hongassa toisen ammattilaiskautensa. Buffalo Bullsien yliopistojoukkueessa Dillard oli seniorikaudellaan pitelemätön. Tilastorivi 25,2 pistettä ja 5,7 koriin johtanutta syöttöä ja 4,9 levypalloa ottelua kohden nostivat Dillardin joukkueensa piste- ja syöttökuningattareksi. Kauden 2019-20 24-vuotias pelinrakentaja pelasi Espanjan Liga Femeninassa casablancalaisen Mann Filterin riveissä.
- Ensimmäinen ammattilaisvuoteni Espanjassa oli hyvä ja opettavainen. Olen viisilapsisen perheen nuorimmainen. Koripallo on kulkenut meillä suvussa ja olen erittäin kiitollinen siitä, että saan pelata ammattilaisena ja nähdä maailmaa. Odotan kovasti, että pääsen töihin joukkueeni kanssa täällä Espoossa. Siihen asti treenaan omatoimisesti niin paljon kuin karanteeniolosuhteissa pystyn, Dillard kertoo Hongan tiedotteessa.
- Uudesta joukkueestani tiedän, että se on täynnä lahjakkaita nuoria Hongan kasvatteja. Heiltä haluan oppia honkalaisen tavan pelata koripalloa ja kartuttaa näin omaa kokemustani pelaajana. Itse uskon tuovani joukkueeseen johtajuutta ja iloa. Nautin kun pääsen rakentamaan joukkuekavereille syötöillä hyviä ratkaisunpaikkoja.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.
Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen BC Nokian 75-71.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittajiksi ylsivät PeKa, Pyrintö, Honka ja ViVe.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella pelillä. Illan voittajia olivat toisen voittonsa ottanut EBT ja kautensa avannut Pyrintö.
Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.
Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.
Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.