Cierra Dillard sopimukseen Hongan kanssa

21.9.2020 08:23 Tapiolan Hongan naisten Korisliiga-joukkueen takakenttää vahvistaa alkavalla kaudella 24-vuotias Cierra Dillard.

Dillard on University of Buffalon kasvatti, joka aloittaa Hongassa toisen ammattilaiskautensa. Buffalo Bullsien yliopistojoukkueessa Dillard oli seniorikaudellaan pitelemätön. Tilastorivi 25,2 pistettä ja 5,7 koriin johtanutta syöttöä ja 4,9 levypalloa ottelua kohden nostivat Dillardin joukkueensa piste- ja syöttökuningattareksi. Kauden 2019-20 24-vuotias pelinrakentaja pelasi Espanjan Liga Femeninassa casablancalaisen Mann Filterin riveissä.

- Ensimmäinen ammattilaisvuoteni Espanjassa oli hyvä ja opettavainen. Olen viisilapsisen perheen nuorimmainen. Koripallo on kulkenut meillä suvussa ja olen erittäin kiitollinen siitä, että saan pelata ammattilaisena ja nähdä maailmaa. Odotan kovasti, että pääsen töihin joukkueeni kanssa täällä Espoossa. Siihen asti treenaan omatoimisesti niin paljon kuin karanteeniolosuhteissa pystyn, Dillard kertoo Hongan tiedotteessa.

- Uudesta joukkueestani tiedän, että se on täynnä lahjakkaita nuoria Hongan kasvatteja. Heiltä haluan oppia honkalaisen tavan pelata koripalloa ja kartuttaa näin omaa kokemustani pelaajana. Itse uskon tuovani joukkueeseen johtajuutta ja iloa. Nautin kun pääsen rakentamaan joukkuekavereille syötöillä hyviä ratkaisunpaikkoja.

 

 
22.10.2025 20:43 Naisten Korisliiga

Kujala johdatti Pyrinnön voittoon paikallispelissä - Hongalle vieraspisteet Kouvolasta

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.

18.10.2025 20:15 Naisten Korisliiga

Erika Mace tehokkaana EBT:n voitossa - Peli-Karhut vei juhlaottelun ja jatkaa tappioitta

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.

17.10.2025 20:59 Naisten Korisliiga

Kauden ensimmäinen Helsingin paikallinen HBA:n nimiin

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.

15.10.2025 22:04 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut piti BC Nokian kurissa

Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen BC Nokian 75-71.

11.10.2025 20:37 Naisten Korisliiga

PeKa ja Pyrintö jatkavat puhtaalla pelillä - Hongalle ja ViVe:lle ensimmäiset voitot

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittajiksi ylsivät PeKa, Pyrintö, Honka ja ViVe.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

4.10.2025 19:54 Naisten Korisliiga

EBT vei kauden ensimmäisen paikalliskamppailun - Pyrintö avasi kautensa voitolla

Naisten Korisliiga jatkui kahdella pelillä. Illan voittajia olivat toisen voittonsa ottanut EBT ja kautensa avannut Pyrintö.

3.10.2025 21:10 Naisten Korisliiga

PeKa:lle kahden voiton viikko

Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.

1.10.2025 20:56 Naisten Korisliiga

PeKa aloitti mestaruuden puolustamisen kotivoitolla - kolme muuta ottelua päättyivät vierasvoittoihin

Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.

1.10.2025 09:36 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan infopaketti 2025–26

Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.

Näytä lisää vastaavia