Cierra Dillard sopimukseen Hongan kanssa

21.9.2020 08:23 Tapiolan Hongan naisten Korisliiga-joukkueen takakenttää vahvistaa alkavalla kaudella 24-vuotias Cierra Dillard.

Dillard on University of Buffalon kasvatti, joka aloittaa Hongassa toisen ammattilaiskautensa. Buffalo Bullsien yliopistojoukkueessa Dillard oli seniorikaudellaan pitelemätön. Tilastorivi 25,2 pistettä ja 5,7 koriin johtanutta syöttöä ja 4,9 levypalloa ottelua kohden nostivat Dillardin joukkueensa piste- ja syöttökuningattareksi. Kauden 2019-20 24-vuotias pelinrakentaja pelasi Espanjan Liga Femeninassa casablancalaisen Mann Filterin riveissä.

- Ensimmäinen ammattilaisvuoteni Espanjassa oli hyvä ja opettavainen. Olen viisilapsisen perheen nuorimmainen. Koripallo on kulkenut meillä suvussa ja olen erittäin kiitollinen siitä, että saan pelata ammattilaisena ja nähdä maailmaa. Odotan kovasti, että pääsen töihin joukkueeni kanssa täällä Espoossa. Siihen asti treenaan omatoimisesti niin paljon kuin karanteeniolosuhteissa pystyn, Dillard kertoo Hongan tiedotteessa.

- Uudesta joukkueestani tiedän, että se on täynnä lahjakkaita nuoria Hongan kasvatteja. Heiltä haluan oppia honkalaisen tavan pelata koripalloa ja kartuttaa näin omaa kokemustani pelaajana. Itse uskon tuovani joukkueeseen johtajuutta ja iloa. Nautin kun pääsen rakentamaan joukkuekavereille syötöillä hyviä ratkaisunpaikkoja.

 

 
28.4.2026 14:57 Naisten Korisliiga

Ella Sahuri ja Honka jatkosopimukseen

Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takapelaaja Ella Sahurin (165cm, 20 vuotta) kanssa. Tuore sopimus kattaa pelikauden 2026–27.

26.4.2026 19:46 Naisten Korisliiga

Peli-Karhuille toinen peräkkäinen Suomen mestaruus

Naisten Korisliigan finaalit huipentuivat melkoiseen trilleriin Helsingissä. Ottelu päättyi lopulta Peli-Karhujen voittoon 72–71, ja se vei mestaruuden otteluvoitoin 3–1.

23.4.2026 20:22 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut voiton päässä mestaruudesta

Naisten Korisliigan kolmas finaali pelattiin Kotkassa, jossa kotijoukkue otti toisen kiinnityksen mestaruuteen, kun HBA kaatui 74–66.

20.4.2026 21:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.

17.4.2026 20:44 Naisten Korisliiga

HBA avasi finaalit voitolla - ToPo vei pronssimitalit

Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.

17.4.2026 09:09 Naisten Korisliiga

Hallitseva mestari PeKa saa vastaansa ensimmäistä mestaruuttaan tavoittelevan HBA-Märskyn

Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.

15.4.2026 13:59 Naisten Korisliiga

Erotuomarit valittu Naisten Korisliigan finaaleihin

Naisten Korisliigan finaalisarja Peli-Karhujen ja HBA-Märskyn välillä käynnistyy perjantaina. Finaaliryhmään kuuluu seitsemän erotuomarin joukko.

14.4.2026 21:05 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ja HBA taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.

12.4.2026 18:47 Naisten Korisliiga

HBA siirsi ratkaisun viidenteen peliin - molemmat finalistit selviävät tiistaina

HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.

11.4.2026 19:16 Naisten Korisliiga

ToPo tasoitti välierät – ratkaiseva ottelu tiistaina

ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.

Näytä lisää vastaavia