27.6.2022 09:00 Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Tampereen Pyrintö on solminut kaksi pelaajasopimusta tulevalle kaudelle, kun naisten I divisioonan parhaaksi valittu Ellen Järvinen sekä Kataja-kasvatti Niina Sedano siirtyvät Pyrintöön.

Ellen Järvinen nähdään alkavalla kaudella jälleen naisten Korisliigassa. Kuva: Ville Vuorinen
Järvinen omaa kokemusta naisten Korisliigasta kahden kauden ajan, kun hän edusti kotkalaista Peli-Karhuja 2018–20. Hän oli voittamassa Suomen mestaruutta keväällä 2019, jolloin hän tilastoi 4,9 pistettä joukkueelle.
Viime kaudella Järvinen tilastoi divarissa 19,3 pistettä, 8,4 levypalloa ja 3,7 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden.
- Ellen on pelannut kaksi vahvaa kautta BC Nokiassa, josta tunnustuksena hänet valittiin viime kaudella divarin parhaaksi pelaajaksi. Ellen on kova korintekijä ja pystyy skoraamaan sekä läheltä että kaukaa. Hän on päässyt pelaamaan korisliigaa jo aiemminkin, mutta nyt luvassa on lopullinen läpimurto liigatasolla, avaa joukkueen uusi päävalmentaja Petteri Molenius seuran tiedotteessa.
Sedano on Joensuun Katajan kasvatti, joka on edustanut joensuulaisseuraa naisten I divisioonassa seitsemän kauden ajan. Päättyneellä divarikaudella Sedano tilastoi 9,7 pistettä ja 9,4 levypalloa ottelua kohden.
- Samoin Niina on urheilullinen pelaaja ja erittäin hyvä puolustaja, joka pääsee nyt tekemään debyyttinsä korisliigassa. Monipuolisena pelaajana Niina pystyy pelaamaan useilla eri pelipaikoilla. Katajassa hän oli enemmän sisäpelaajana, mutta pääsee nyt Pyrinnössä luontaisemmalle laiturin paikalle.
Edelliskauden liigajoukkueen runkoon kuuluneista Pyrintö-kasvateista jatkosta ovat jo sopineet kolmatta liigakauttaan aloittava Emma Törnblom sekä hienon debyyttikauden pelannut ja kesällä yleisurheiluun panostava Anni Nurminen. Samoin WU18-maajoukkueryhmään kuuluva Kenisha Williams pääsee hakemaan aiempaa suurempaa vastuuta pääsarjatasolla.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.
Tapiolan Honka on tehnyt valmentajasopimuksen Arttu Tammen kanssa. 30-vuotias Tammi liittyy Reetta Piiparin seuraksi naisten Korisliiga-joukkueen valmennusstaffiin ja ottaa vastuulleen seuran U19- ja U17-vuotiaiden tyttöjen valmennuksen.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona 18. maaliskuuta, kun kaikki neljä otteluparia pyörähtävät käyntiin.
Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.