Emil Skyttä Seagullsin takakentälle, Elias Räisänen valmennukseen

18.9.2020 09:06 17-vuotias takamies Emil Skyttä ja Helsinki Seagulls ovat solmineet sopimuksen. Elias Räisänen vahvistaa joukkueen valmennusta.

Emil Skyttä on sopimuksen myötä uusi yhteistyöpelaaja Seagullsin ja HNMKY:n välillä. Kuva: Helsinki Seagulls

Emil Skyttä on Tapiolan Hongan kasvatti, joka pelasi viime kaudella 16 ottelua Hongan 17-vuotiaiden SM-sarjassa tehoilla 13,8 pistettä, 6,3 levypalloa ja 4,3 syöttöä ottelua kohden. 

Vuonna 2003 syntynyt Skyttä pelasi kesällä kahdesti Suomen U18-joukkueessa. 191-senttinen takamies on saavuttanut kasvattajaseuransa joukkueissa kaksi junioreiden SM-mitalia.

- Emil vaihtoi Hongasta HNMKY:n riveihin kesän aikana ja pääsi myös edustamaan Suomea MU18-joukkueessa. Valmensin häntä aikoinaan Hongan minipojissa, joten olen seurannut Emilin taivalta jo useamman vuoden ajan. Nyt hän on kovan harjoittelun myötä päässyt pisteeseen, jossa hän kolkuttelee jo Korisliiga-portteja. Hän on sopimuksen myötä uusi yhteistyöpelaaja Seagullsin ja HNMKY:n välillä, päävalmentaja Jussi Laakso kommentoi seuran tiedotteessa.

Helsinki Seagullsin kokoonpano on tällä hetkellä seuraava: Max Besselink, Mambi Diawara (CAN-ML), Timo Heinonen, Shawn Huff, Antti Kanervo, Tuukka Kotti, Sakari Laakso, Wayne Martin (USA), Kendale McCullum (USA), Samuli Mäkelä, Emil Skyttä, Sami Tahvanainen, Erik Waxlax.

Qatarissa valmennuskokemusta hankkinut Elias Räisänen mukaan Seagullsin valmennustiimiin

33-vuotiaan Räisäsen koripallojuuret löytyvät Vantaan Pussihukista. PuHusta Räisäsen tie valmentajana vei MuKiin, jossa hän on valmentanut lukuisia eri ikäluokkien joukkueita. Seagullsiin Räisänen liittyy valmennustiimiin joukkueen neljänneksi valmentajaksi.

Elias Räisänen valmensi viime kaudella Qatarissa. Kuva: Helsinki Seagulls
Elias Räisänen valmensi viime kaudella Qatarissa. Kuva: Helsinki Seagulls

- Olen seurannut Seagullsin tarinaa alkuajoista saakka ja hienoa päästä mukaan organisaatioon. Olen luonnollisesti myös innoissani päästessäni mukaan Jussin, Vesan sekä Aleksin valmennustiimiin. He ovat kaikki rautaisia ammattilaisia, mutta ennen kaikkea huipputyyppejä. Uskon, että pystyn tuomaan pienen lisämausteen joukkueen kokonaisharjoitteluun, joka tekee siitä entistä laadukkaampaa, Räisänen kommentoi.

Viime kauden hän valmensi Qatarissa, jossa hänen päävastuunaan oli poikien U17- ja U19-joukkueet, sekä Doha College Academyn talenttivalmennus. Näiden lisäksi hän toimi myös Qatarin maajoukkueen yksilövalmentajana heidän
maajoukkueleirityksensä aikana. 
 

Henkilöt

Asiat

 
18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 13:28 Korisliiga

LoKoKo Bisons ry:lle varoitus

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

Näytä lisää vastaavia