Gabriela Bronson jatkosopimukseen Hongan kanssa

16.9.2020 11:53 Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Tapiolan Honka saa tulevaksi kaudeksi tutun vahvistuksen, kun viime kaudella joukkueessa pelannut Bronson palaa joukkueeseen.

Bronson tilastoi viime kaudella 14,8 pistettä, 9 levypalloa ja 4,1 koriin johtanutta syöttöä. Kuva: Tapiolan Honka

Viime kauden Bronson, 27, aloitti Belgian Liegessä, josta matka jatkui Hongan liigajoukkueeseen. Bronsonin asenne ja taistelutahto kentällä eivät jääneet huomaamatta, samaa kieltä monipuolisesta pelaajasta kertovat tilastot. 14 ottelussa laituri viimeisteli 14,8 pisteen, 9 levypallon ja 4,1 koriin johtaneen syötön keskiarvolla.

- Gaby on erittäin hieno ihminen, joten valinta oli siinä mielessä helppo. Gaby on pidetty joukkuekaveri ja tuo joukkueeseen jatkuvuutta, johtajuutta, positiivisuutta ja energiaa, päävalmentaja Kimmo Kujansivu sanoo seuran tiedotteessa.

- Olen todella innoissani paluusta Espooseen! Meillä jäi työt kesken joukkueen kanssa viime vuonna ja nyt päästään jatkamaan. Odotan kovasti pääsyä treenaamaan joukkueen kanssa, jossa on paljon tuttuja pelaajia viime kaudelta. Pääsen pian myös tutustumaan Taruun (Tuukkanen) joukkuekaverina, vastustajan sijaan. Honkaan tulin mielellään takaisin, sillä seura on ammattimainen ja pelaajien ympärillä on ihmisiä, jotka ovat valmiita auttamaan kaikessa. Joukkueessa keskitytään nuorten pelaajien kehittämiseen ja se toimi hyvin. Tunsin itseni tervetulleeksi ja arvostetuksi, joten päätös palata oli helppo, Bronson sanoo.

- Viimeinen puoli vuotta on tuntunut pitkältä ajalta olla poissa kentältä. Ensimmäiset kaksi kuukautta treenaaminen oli haastavaa, kun kaikki oli kiinni mutta luovasti ajattelemalla sai kuitenkin hyvää harjoittelua aikaiseksi. Viime kuukausina olen päässyt taas punttisalille sekä koripallokentälle ja päässyt treenaamaan kunnolla. Tältä kaudelta odotan joukkueen kasvua seuraavalle tasolle erityisesti niinä hetkinä, kun peli ei ehkä suju kuten haluaisimme. Haluan että kehitymme läpi kauden ja keväällä olemme parempia kuin kauden alussa, Bronson summaa.

Henkilöt

 
17.4.2026 20:44 Naisten Korisliiga

HBA avasi finaalit voitolla - ToPo vei pronssimitalit

Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.

17.4.2026 09:09 Naisten Korisliiga

Hallitseva mestari PeKa saa vastaansa ensimmäistä mestaruuttaan tavoittelevan HBA-Märskyn

Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.

15.4.2026 13:59 Naisten Korisliiga

Erotuomarit valittu Naisten Korisliigan finaaleihin

Naisten Korisliigan finaalisarja Peli-Karhujen ja HBA-Märskyn välillä käynnistyy perjantaina. Finaaliryhmään kuuluu seitsemän erotuomarin joukko.

14.4.2026 21:05 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ja HBA taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.

12.4.2026 18:47 Naisten Korisliiga

HBA siirsi ratkaisun viidenteen peliin - molemmat finalistit selviävät tiistaina

HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.

11.4.2026 19:16 Naisten Korisliiga

ToPo tasoitti välierät – ratkaiseva ottelu tiistaina

ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.

8.4.2026 21:10 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja PeKa voiton päässä finaaleista

BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.

7.4.2026 13:45 Naisten Korisliiga

Lauren Heard naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.

5.4.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Vierasvoitoille jatkoa – molemmat välieräsarjat tasatilanteessa

Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.

2.4.2026 21:30 Naisten Korisliiga

ToPo ja BC Nokia onnistuivat ryöstöissä

Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.

Näytä lisää vastaavia