14.8.2023 13:10 Pyrinnön naisten joukkue alkaa olla valmis tulevaan korisliigakauteen, kun Geralynn Leaupepe saapuu yksivuotisella sopimuksella Tampereelle.

Samoalaissyntyinen Lynn, 27, pelasi viime kauden Ruotsissa Visbyn joukkueessa tilastoilla 17,2 pistettä ja 9,2 levypalloa. Tätä ennen 180-senttinen laitahyökkääjä on pelannut mm. Australiassa ja Espanjassa sekä yliopistouransa California Polytechnic State Universityn riveissä.
– Lynn tuo joukkueeseemme paljon korintekovoimaa. Hän on kova hyökkäämään korille ja hyvä viimeistelemään korin läheltä. Lynn pystyy pelaamaan sekä hyökkäyksessä että puolustuksessa monissa eri rooleissa ja tuo meille paljon fyysisyyttä kumpaankin päähän kenttää. Koska Lynnillä on kokemusta jo monen kauden ajalta Euroopan hyvistä sarjoista, niin uskon, että korisliigaan ja meidän pelitapaamme sopeutuminen ei tule tuottamaan hänelle vaikeuksia, naisten päävalmentaja Petteri Molenius kommentoi seuran tiedotteessa.
Pyrintö lähtee korisliigakauteen kahdella ulkomaalaisvahvistuksella, joten kotimainen pelaajarunko tulee olemaan tärkeässä roolissa. Naisten edustusryhmään kuuluu yhteensä 21 pelaajaa, joista moni tulee pelaamaan rinnakkaislisenssillä sekä korisliigaa että 1. divisioonaa Pyrintö Akatemian riveissä. Päävalmentaja Petteri Moleniuksen rinnalla naisten Korisliigan valmennuksessa jatkaa Marcus Ketola, Akatemian osalta vastuuta jakaa myös WU19/17-valmennusrinkiin kuuluva Tuomas Mantere ja voimavalmentajana jatkaa Heikki Yhtiö.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.
Tapiolan Honka on tehnyt valmentajasopimuksen Arttu Tammen kanssa. 30-vuotias Tammi liittyy Reetta Piiparin seuraksi naisten Korisliiga-joukkueen valmennusstaffiin ja ottaa vastuulleen seuran U19- ja U17-vuotiaiden tyttöjen valmennuksen.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona 18. maaliskuuta, kun kaikki neljä otteluparia pyörähtävät käyntiin.
Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.