24.11.2020 20:31 Sarjassa kolmantena oleva Tapiolan Honka sai tiistain ainoassa ottelussa vieraita Vimpelistä. Kotijoukkue vei ottelusta pisteet vakuuttavasti 100-60.

Cierra Dillard upotti joukkueensa korkeimman pistemäärän. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Honka aloitti ottelun hyvin. Joukkue upotti pelitilanneheittonsa korkealla prosentilla ja karkasi tauolle 14 pisteen johtoasemassa.
Vimpelillä puolestaan oli vaikeuksia pelitilanneheittojen kanssa ja pelitilanneheittojen onnistumisprosentti jäi hyvin alhaiseksi. Toisella jaksolla peli kuitenkin tasoittui ja puoliajalle lähdettiin tilanteesta 45-29.
Kolmaskin jakso eteni tasaisissa merkeissä ja pisteitä tehtiin tasaiseen tahtiin. Kotijoukkue päätti neljänneksen vahvemmin ja kasvatti johtonsa 25 pisteeseen.
Viimeinen jakso oli enemmän ja vähemmän muodollisuus. Sen aikana espoolaiset onnistuivat vielä kasvattamaan johtoaan ja veivät pisteet 100-60.
- Yhtenäistä ja kurinalaista pelaamista koko joukkueelta. Levypalloissa Vimpeli oli tänään odotetun kova, Hongan päävalmentaja Kimmo kujansivu totesi.
Hongan joukkueesta kuusi pelaajaa ylsi kaksinumeroiseen pistesaldoon. Cierra Dillard teki 22 pistettä. Taru Tuukkanen sai puolestaan kasaan tupla-tuplan 15 pisteellä ja 11 levypallolla. Vimpelistä Kayla Gordon teki 23 pistettä ja keräsi 13 levypalloa. Doniyah Cliney upotti 14 pistettä ja otti 12 levypalloa.
- Jo ensimmäinen jakso näytti ottelun suunnan. Toisella päästiin hieman otteluun kiinni, mutta Honka vei peliä koko ottelun ajan. Hongan heittopeli oli hienoa, me taas ei saatu yhtään kolmosta sisään. Levypallot kuitenkin voitettiin. Siinä oikeastaan kupletin juoni tänään, vierasjoukkueen päävalmentaja Jukka-Pekka Kujala sanoi.
Honka nousi voitollaan kymmeneen pisteeseen ja on sarjassa kolmantena. Vimpeli jatkaa kahdeksantena.
189-senttinen SB-Girlsin kasvatti solmi espoolaisseuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen.
Vimpelin Veto on tehnyt pelaajasopimuksen yhdysvaltalaispelaaja Lily Hansfordin kanssa. 188-senttinen laituri on pelannut mm. Oregonin ja Iowan yliopistoissa.
Kouvottaret on solminut yksivuotiset pelaajasopimukset Johanna Rädyn, Jasmina Jonesin ja Lila Lampisen kanssa. Lisäksi Kouvottaret on kiinnittänyt valmennukseen yksivuotisilla sopimuksilla tutun kolmikon: päävalmentaja Joonas Frimodig, valmentaja Jussi Kukkonen ja fysiikkavalmentaja Immo Hietakallio.
Vimpelin Veto on tehnyt kauden 2026-27 kattavan jatkosopimuksen Silja Viidan kanssa.185-senttinen laitahyökkääjä oli viime kaudella joukkueen avainpelaajia.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Juuso Sainio, 36, on Vimpelin Vedon Naisten Korisliiga-joukkueen uusi päävalmentaja.
Tampereen Pyrinnön Naisten Korisliiga -joukkue on tehnyt jatkosopimuksen joukkueessa kolme edellistä kautta pelanneen Saana Kujalan kanssa.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen Antti Nikkilän kanssa koskien Naisten Korisliigan ja I divisioonan valmennusta kaudella 2026-2027. Nikkilä tulee vastaamaan naisten päävalmentajana myös tyttöpuolen akatemiatoiminnasta, joka kattaa ikäluokat WU19-WU16.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
BC Nokian naiset on solminut ensi pelikautta koskevan valmennussopimuksen Denis Kucevicin kanssa.