11.10.2020 19:06 Naisten Korisliigan avauskierros saatiin sunnuntaina päätökseen, kun Forssan Alku matkasi Kouvottarien vieraaksi. Pisteet jäivät tällä kertaa Kouvolaan 86-79.

Roosa Frimodig upotti 14 pistettä voitossa. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Kouvottaret aloitti ottelun vahvasti. Joukkueen kaukoheittopeli oli heti uomissaan, kun kuudesta kolmen pisteen heitosta viisi upposi sukan läpi. Varsinkin Aliyah Collier oli ensimmäisellä jaksolla elementissään ja upotti nopeasti kymmenen pistettä. Vierasjoukkue pysyi kuitenkin hyvin pelissä mukana Heta Äijäsen johdolla ja tauolle mentiin Kouvottarien johdossa 25-22.
Toisella jaksolla kouvolalaisjoukkue jatkoi siitä mihin ensimmäisellä jaksolla jäi. Heitot upposivat kovalla prosentilla ja Collier sai kasaan jo 19 pistettä puoliaikaan mennessä. Forssan Mia Loyd sai pelinsä kulkemaan paremmin, mutta silti Kouvottaret johti ottelua puolivälissä 52-45.
Forssalaisjoukkue tuli pukukopista todella terävästi ja kuroi seitsemän pisteen eron kiinni alle kahdessa minuutissa. Kouvottaret toipui kuitenkin tästä ja sai pelinsä takaisin raiteilleen. Viimeiselle tauolle lähdettiin jännittävästä tilanteesta 71-67.
Viimeisen jakson aloitti räväkimmin Kouvottarien Sarah Toeaina. Lyhyessä ajassa hän upotti kahdeksan pistettä ja Kouvottaret karkasi 12 pisteen johtoon. FoA ei tästä enään toipunut ja kouvolalaisjoukkue nappasi voiton pistein 86-79.
Monilla osa-alueilla ottelu oli tasainen. Suurin ero tuli kolmen pisteen heitoissa. Kotijoukkue osui kaaren takaa 11 kertaa, kun FoA jäi viiteen onnistuneeseen kolmoseen.
- Onnittelut Kouvottarille voitosta. He hyödynsivät meidän pienet virheet tänään ja heittivät todella kovalla prosentilla läpi ottelun. Omaan hyökkäämisen pitää saada lisää terävyyttä ja tämän tason matseja ei vaan voiteta jos ei heitä hyvin, FoA:n päävalmentaja Aleksi Suominen totesi.
Kouvottarien amerikkalaiskaksikko pelasi todella hyvän pelin. Toeaina kirjautti 28 pistettä ja 14 levypalloa. Paljoa huonommaksi ei jäänyt Collier, jolle kirjattiin 26 pistettä ja kymmenen levypalloa. Forssan Loyd keräsi lopulta ottelun korkeimman pistemäärän 31 pisteellä ja napsi lisäksi yhdeksän levypalloa. Hyvin ottelun aloittanut Äijänen upotti lopulta 19 pistettä.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.
Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.
Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.
Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.
Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta kahdella ottelulla. Molemmissa otteluissa nähtiin vierasvoitot, kun Pyrintö ja EBT kartuttivat pistetilejään.
Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.