Kouvottaret ja Topo kasvattivat voittosaldoaan

18.1.2022 21:56 Naisten Korisliigassa palattiin tositoimiin kahdella otellulla. Voitokkaasti paluun tekivät Kouvottaret ja ToPo.

Kouvottarien Rashida Timbilla oli pelipäällä. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga

Kouvottaret palasi kentille voitolla

Kouvottaret sai vieraakseen sarjassa viimeisellä sijalla olevan Tampereen Pyrinnön. Kouvolalaisryhmä oli ottelussa vahvempi ja vei pisteet 79-69.

Vieraat aloittivat ottelun vahvemmin. Joukkueen hyökkäyspeli oli kunnossa avauspuolikkaalla. Pyrintö johtikin ottelua puolivälissä 45-39.

Kotijoukkue sai erityisesti puolustuspelaamiseen ryhdikkyyttä tauon aikana. Pukuhuoneesta tuli sisuuntunut ryhmä. Se vei jakson 17-9 ja päätösjaksolle lähdettiin Kouvottarien kahden pisteen johdossa.

Päätösjaksolla kotijoukkue piti huolen siitä, että sarjapisteet jäivät Kouvolaan. Voitto kirjattiin lopulta pistein 79-69.

Sarah Toeaina kirjautti tupla-tuplan 23 pisteellä ja kymmenellä levypallolla. Myös Rashida Timbilla oli iskussa. Hän teki 21 pistettä, keräsi 11 levypalloa ja jakoi seitsemän koriin johtanutta syöttöä. Anni Jämsä teki Pyrinnölle 27 pistettä ja osui viisi kertaa kolmen pisteen viivan takaa.

Ottelutilasto

ToPo jälleen HBA:ta parempi

ToPo ja HBA kohtasivat Munkkiniemessä toisen kerran lyhyen ajan sisään. Kotijoukkue oli Suomen Cupin välierän tapaan jälleen vahvempi ja vei sarjapisteet 85-69.

Vieraat aloittivat ottelun ryminällä. Avausjakso merkittiin Märskylle 28-12.

Toiselle jaksolle joukkueiden roolit vaihtuivat. ToPo sai puolustuksensa toimimaan ja se kiri jakson aikana vieraiden ohi. Puoliajalla kotijoukkue johti neljällä pisteellä.

Torpan pojat kasvatti johtoaan toisella puoliajalla. Joukkue oli parempi molemmilla jaksoilla ja nappasi sarjapisteet 85-69.

- Alku oli hirveä meidän osalta, johon syynä varmasti olivat tietty väsymys sekä HBA:n kova intensiteetti. Pääsimme heikosta alusta yli ja kyllä tämä voitto kertoo meidän luonteen lujuudesta. Ymmärsimme, että vaikka otimme 16 pistettä takkiin 1. neljänneksellä, se ei ole maailmanloppu, vaan siinä on vielä 30 minuuttia aikaa parantaa ja olla parempi. Tänään siinä onnistuttiin ja tulos on tärkeä ajatellen jatkoa, ToPo:n päävalmentaja Niko Kuusi kertasi.

Taru Tuukkanen kasasi tupla-tuplan 25 pisteellä ja 11 levypallolla. Erika Davenport teki 16 pistettä ja keräsi 11 levypalloa. Saana Kujala teki Märskylle 14 pistettä.

- Onnittelut ToPolle voitosta. Aloitimme tänään todella hyvin, mutta ToPo vaihtoi paikkaan ja sen murtaminen oli meille hankalaa. Passivoiduimme myös puolustuspäässä merkittävästi. Me olemme yksi sarjan parhaista transition-joukkueista, ToPo on sarjan paras puolen kentän joukkue ja he veivät pelin tänään sinne puoleen kenttään ja siinä ToPo on tosiaan todella hyvä. Meidän pitäisi päästä pelaamaan enemmän koko kentällä, HBA:n valmentaja Janne Hänninen harmitteli.

Ottelutilasto

 
19.1.2026 13:37 Naisten Korisliiga

Magdalene Agyei palaa ToPoon

Magdalene Agyei palaa ToPon naisten Korisliigajoukkueen vahvuuteen. Klaukkalan Namikan kasvatti edusti Torpan Poikia kuuden peräkkäisen kauden ajan kaudesta 2019–2020 lähtien, ja kuului joukkueen keskeisiin pelaajiin koko ajanjakson.

18.1.2026 17:40 Naisten Korisliiga

HBA haki vieraspisteet Espoosta

Naisten Korisliigan sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kävi hakemassa vieraspisteet Hongan kustannuksella. Ottelu päättyi vieraille 97-63.

17.1.2026 20:34 Naisten Korisliiga

EBT ja PeKa kotivoittoihin

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voitot niissä kirjattiin kärkipään joukkueilla, kun EBT ja Peli-Karhut keräsivät sarjapisteitä.

16.1.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Kouvottaret piti BC Nokian kurissa

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu, jossa Kouvottaret sai vieraakseen BC Nokian. Kotijoukkue vei jännittävän ottelun nimiinsä 82-77.

14.1.2026 20:30 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut voittoon Vehka-Ahon johdolla

Naisten Korisliigassa PeKa palasi parketille tauon jälkeen. Illan ottelussa kotkalaiset kaatoivat HBA:n 82-67.

13.1.2026 20:55 Naisten Korisliiga

Hongalle kotivoitto vahvan avauspuoliajan ansiosta

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Siinä Tapiolan Honka kaatoi kotikentällään ToPo:n 81-61.

10.1.2026 20:18 Naisten Korisliiga

Pyrintö ja BC Nokia kotivoittoihin

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Pyrintö paransi asemiaan kärkitaistelussa, kun taas BC Nokian asema parani pudotuspelitaistossa.

9.1.2026 19:52 Naisten Korisliiga

Sara Puckett ja Jeanae Terry säkenöivät Vedon voitossa

Naisten Korisliigan päivän ainoassa ottelussa Vimpelin Veto haki vierasvoiton Helsingistä. HBA-Märsky jäi Vedon jalkoihin lukemin 93–89.

7.1.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Vedon voittoputki jatkuu - Honka nappasi ensimmäisen voittonsa sitten lokakuun

Naisten Korisliiga palasi joulutauolta kolmella ottelulla. Voittajiksi ylsivät ViVe, Honka sekä Pyrintö.

7.1.2026 10:29 Naisten Korisliiga

Jeanae Terry on naisten Korisliigan joulukuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Jeanae Terry.

Näytä lisää vastaavia