Kujansivu jatkaa Hongan naisten luotsina, Lehtorannalle ja Sandellille jatkosopimukset

6.7.2018 10:22 Edelliset neljä kautta Tapiolan Hongan naisten Korisliiga-joukkuetta valmentanut Kimmo Kujansivu nähdään joukkueen peräsimessä myös tulevalla kaudella. Pelaajista Roosa Lehtoranta ja Saara Sandell ovat tehneet jatkosopimukset espoolaisseuran kanssa.

Hongan naiset jatkavat tutussa komennossa, kun Kimmo Kujansivu aloittaa jo viidennen kautensa joukkueen päävalmentajana. Kuva: Ville Vuorinen

Viidennen kautensa Hongan naisten päävalmentaja aloittava Kimmo Kujansivu palkittiin myös Tapiolan Hongan menneen kauden Talvijuhlassa hopeisella ansiomerkillä monivuotisesta työstä vaativana ja määrätietoisena naisten edustusjoukkueen valmentajana. Kaudella 2016-17 hän luotsasi joukkueen SM-hopealle tiukan, viidenteen otteluun venyneen finaalisarjan päätteeksi.

– Olen innoissani pitkäjänteisen työn jatkumisesta Tapiolan Hongassa. Tästä pitää kiittää perhettäni, jonka tuki mahdollistaa valmentamisen ja perhe-elämän yhdistämisen. Olen kiitollinen myös Hongan toiminnanjohtajan, Anne Eklundin periksiantamattomasta työstä edustusjoukkueen eteen, Kujansivu kertoo seuran tiedotteessa.

Seuran vanhemmat juniorit ovat harjoitelleet kesän ahkerasti, samalla kun pienemmät juniorit ovat osallistuneet aktiivisesti kesäleireille. Kujansivu on ollut mukana valmennustiimeissä niin vanhimpien tyttöpelaajien parissa kuin lasten leireilläkin.

– Alkukesästä minulla on ollut mahdollisuus osallistua seuran vanhimpien tyttöpelaajien valmentamiseen. Ilolla voin todeta, että junioripuolella tehdään intohimoisesti töitä ja uusia lupaavia pelaajia on kasvamassa kohti edustusjoukkuetta, 41-vuotias päävalmentaja jatkaa.

Lehtoranta ja Sandell jatkavat

Roosa Lehtoranta ja Saara Sandell nähdään
myös ensi kaudella Hongan vihreävalkoisissa.
Kuva: Ville Vuorinen

Vuosi sitten Espooseen kasvattajaseuransa Peli-Karhujen riveistä siirtynyt Roosa Lehtoranta hakee Hongan paidassa uutta kehitysaskelta. Susiladiesistä tuttu Lehtoranta, 21, tilastoi menneellä kaudella reilut 10 pistettä ottelua kohden ja haki levypalloja keskimäärin kolme per peli. Kevätkaudella alaraajavamma piti naisen penkillä tovin, mutta pudotuspeleihin mennessä tiukoissa paikoissa pelikentällä syttyvä Lehtoranta nähtiin jälleen tositoimissa.

– Koen, että Hongassa jatkaminen on kehitykseni kannalta paras vaihtoehto. Loistava valmennus, erinomaiset olosuhteet ja motivoiva ympäristö tukevat kehittymistä. Eikä unohdeta myöskään hienoja ihmisiä ympärillä, Lehtoranta kertoo.

Päättyneellä kaudella Honka sijoittui naisten Korisliigassa neljänneksi, taivuttuaan pronssiottelussa edellisvuoden finaalivastustaja Hyvinkään Pontevalle. Lehtoranta myöntää, että sijoitus jätti paljon nälkää tulevalle kaudelle.

– Aika paljonkin jäi hampaankoloon sijoituksen osalta ja sitä lähdetään ehdottomasti korjaamaan alkavalla kaudella. Itseni osalta pyrin siihen että kentällä nähdään monipuolisempi pelaaja molemmissa kenttäpäädyissä, entistä tarkempi heittäjä kaaren takana ja johtavampi pelaaja osana joukkuetta.

Espoo Basket Teamin kasvatti Saara Sandell, 25, on pelannut Hongan naisissa vuodesta 2012 saakka. Viime kaudella Sandell pelasi 40 ottelua kirjaten keskiarvoikseen 5,1 pistettä, 2,3 levypalloa ja 1,1 syöttöä.

– Odotan innolla ensi kautta, pari viimeisen vuoden aikana oma rooli joukkueessa on löytynyt ja Kimmon valmennuksessa koen kehittyväni yhä näin vanhalla iällä. Viime kaudelta jäi parannettavaa ja odotan että päästään tekemään töitä joukkueena, Sandell sanoo.

 
31.7.2019 09:08 Susiladies

Kaisa Kuisma siirtyy Portugaliin, uusi osoite Vitória SC

Napolin universiadijoukkueen Kaisa Kuisma, 25, siirtyy ensimmäistä kertaa urallaan ulkomaille ammattilaiseksi, kun 180-senttinen Orimattilan Jymyn kasvatti on tehnyt sopimuksen Portugalin pääsarjaa pelaavan Vitória Sporte Cluben kanssa.

19.6.2019 08:47 Susiladies

Roosa Lehtoranta Belgian pääsarjan Antwerp Giantsiin

Naisten Korisliigaa päättyneellä kaudella Tapiolan Hongassa pelannut Roosa Lehtoranta, 22, siirtyy ensimmäistä kertaa urallaan ulkomaille, kun Peli-Karhut-kasvatti on tehnyt sopimuksen Belgian pääsarjassa pelaavan Antwerp Giantsin kanssa.

20.2.2019 16:39 Susiladies

Susiladiesin huippulupaus Sara Bejedi sitoutunut Arizona Stateen

HBA:n ja Susiladiesin huippulupaus Sara Bejedi, 18, siirtyy tulevaksi kaudeksi Yhdysvaltojen yliopistoparketeille Arizona Staten yliopistoon.

23.11.2018 09:33 Susiladies

Suomalaisen naiskoripallon keulakuva: Taru Tuukkanen

Yksi kaikkien aikojen suomalaiskoripalloilijoista Taru Tuukkanen lopetti maajoukkueuransa keskiviikkona Susiladiesin EM-karsintaottelussa Romaniaa vastaan. Basket.fi-artikkelissa Susiladies kertoo omista Taru-muistoistaan.

18.11.2018 15:05 Susiladies

Saara Wahlgren: ”Hallilla oli mahtava tunnelma”

Töölön Kisahallissa käydyssä kamppailussa Slovenia lunasti itselleen paikan 2019 EM-kisoihin päihittämällä Susiladiesin 68-88 (27-41). Häviöstä huolimatta naisten maajoukkue esitti parketilla monia valon pilkahduksia, ja yksi heistä oli hallia sytyttänyt taistelija Saara Wahlgren.

17.11.2018 21:20 Susiladies

Sara Bejedi: ”Taidollisesti meillä olisi edellytykset voittaa mikä tahansa joukkue”

Naisten maajoukkue Susiladies pelasi EM-karsintojen viimeisen kotiottelunsa Sloveniaa vastaan Töölön Kisahallissa Helsingissä. Joukkueen kantavana voimana toimi vasta 18-vuotias pelintekijä Sara Bejedi, joka pussitti upeat 19 pistettä ja johti peliä vanhan ammattilaisen elkein.

5.10.2018 09:03 Pääjuttu

Susiladies-tähti Linda-Lotta Lehtoranta jatkaa kultamitalisti PeKassa

Naisten Korisliigan hallitseva mestari Peli-Karhut on tehnyt jatkosopimuksen Susiladies-takakentän avaintähtiin kuuluvan Linda-Lotta Lehtorannan, 26, kanssa juuri ennen lauantaista kauden avausotteluaan.

28.8.2018 09:47 Susiladies

Susiladiesin Anissa Pounds Espanjan kakkossarjaan

Keväällä SM-kultaa Peli-Karhujen riveissä huuhtonut Susiladiesin Anissa Pounds, 25, siirtyy ensi kaudeksi Espanjan kakkossarjan Maristas A Coruñaan.

11.8.2018 10:44 Pääjuttu

Veera Pirttinen Saksan Bundesliigaan

Naisten Korisliigan vuoden puolustaja Veera Pirttinen, 21, siirtyy tulevaksi kaudeksi Saksan Bundesliigassa pelaavaan ChemCats Chemnitziin.

3.8.2018 13:49 Naisten Korisliiga

Reetta Piipari Xavierin yliopiston Hall of Fameen

Pitkän ja kunnioitettavan ammattilaisuran Yhdysvaltain NCAA-liigassa, Naisten Korisliigassa ja Euroopan kentillä tehnyt 170-senttinen ja 38-vuotias KTP-kasvatti Reetta Piipari on nimetty Xavierin yliopiston Hall of Fameen.

31.7.2018 16:38 Naisten Korisliiga

Mestari-PeKa kiinnitti Minna Stenin

Hallitseva naisten koripallon Suomen mestari Peli-Karhut on kiinnittänyt takalinjoilleen Naisten Korisliigan kaikkien aikojen parhaisiin puolustajiin lukeutuvan Minna Stenin. 190-senttinen, 30-vuotias ja 76 naisten maaottelua pelannut Sten edusti viime kaudella Forssan Alkua.

28.5.2018 19:19 Naisten Korisliiga

Taru Tuukkanen jatkaa uraansa Hyvinkään Pontevassa

Yksi kaikkien aikojen suomalaiskoripalloilijoista Taru Tuukkanen, 40, jatkaa ikonista uraansa Hyvinkään Pontevassa viidettä kautta peräkkäin.

Susiladies-tähti Linda-Lotta Lehtoranta palaa Peli-Karhuihin

Susiladiesin avainkaartiin kuuluva Linda-Lotta Lehtoranta, 26, tekee paluun vaikeiden loukkaantumisten jälkeen kotiseudulleen Kotkaan, kun Naisten Korisliigan Peli-Karhut ja 178-senttinen Lehtoranta ovat tehneet pelaajasopimuksen. Lehtoranta pelasi edellisen kerran PeKassa kaudella 2012/13, minkä jälkeen hän on luonut uraansa kansainvälisillä pelikentillä.

8.1.2018 20:45 Suomalaiset ulkomailla

Susiladies-kulmakivi Vilma Kesänen palaa Catziin

Syyskauden Espanjan kivenkovassa kakkosliigassa pelannut Orimattilan Jymyn kasvatti ja Susiladiesin pitkäaikainen pelinrakentaja Vilma Kesänen, 29, on solminut loppukauden kestävän sopimuksen 2010-luvun Naisten Korisliigan kestomenestyjän Lappeenrannan Catzin kanssa. Kesänen edusti Catzia viimeksi vuosina 2007-2012.

31.12.2017 09:50 Suomalaiset ulkomailla

EM-kotikisat, Lauri Markkasen nousu NBA-tähteyteen ja 16-vuotiaiden EYOF-pronssi: koripallovuosi 2017 jää historiankirjoihin

2017 jää historiaan vuotena, jolloin koripallo nousi Suomessa koko kansan huulille. Lauri Markkasen uroteot Arizona Wildcatsissa ja Chicago Bullsissa, Susijengin hurmokselliset otteet EM-kotikisoissa sekä suomalaisen koripallohistorian ensimmäinen kansainvälinen arvokisamitali 16-vuotiaiden poikien olympiafestivaaleilla olivat tapahtumarikkaan koripallovuoden kohokohdat.

28.9.2017 Maaottelu

Muutoksia koripallon virallisiin pelisääntöihin: askelsääntö ja epäurheilijamainen virhe

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on hyväksynyt sääntöihin muutoksia, jotka astuvat voimaan kauden 2017/18 alusta. Alla yhteenvetoa askelsäännön sekä epäurheilijamaisen virheen tuomitsemisen muutoksista.

Kuusi uutta legendaa Suomi-koriksen Hall of Fameen

Suomen itsenäisyyden 100-juhlavuonna valintaraati päätti täydentää Hall of Famea kuudella uudella ansioituneella legendalla. Tänä vuonna kunniagalleriaa täydentävät Martti Huhtamäki, Mikko Koskinen, Sakari Pehkonen, Anja Suomalainen, Timo Suviranta ja Veikko Vainio.

Naarassusien Camilla Grönberg siirtyy Saksaan Homburgiin

Suomen naisten maajoukkueen eli Naarassusien Camilla Grönberg, 23, on tehnyt sopimuksen Saksan 2. Bundesliigassa pelaavan Bad Homburgin kanssa. 179-senttinen Grönberg teki kesäkuussa sopimuksen Hyvinkään Pontevan kanssa, mutta päätti käyttää sopimuksessa olleen ulkomaanpykälän.

Lotta-Maj Lahtinen sitoutunut maineikkaaseen Georgia Techin yliopistoon

Suomen naiskoripallon suurlupauksiin kuuluva Helmi Basket HBA:n Lotta-Maj Lahtinen ('99) on tehnyt suullisen sitoumuksen (”verbal commit”) Georgia Techin yliopiston kanssa. Naisten maajoukkueessakin kannuksiaan kerännyt Lahtinen siirtyy syksyllä 2018 NCAA:han ja kivenkovaan ACC-konferenssiin.

HBA-Märskyn Selina Dockery Monmouthiin

HBA-Märskyn Selina Dockery, 19, siirtyy tulevaksi kaudeksi Monmouthin yliopistoon Yhdysvaltojen yliopistosarjaan NCAA:han. 182-senttinen Dockery tehtaili HBA-Märskylle keskimäärin 4,6 pistettä, 2,8 levypalloa ja 1,3 syöttöä Naisten Korisliigassa kaudella 2016/2017. Dockery on kuudes HBA-pelaaja, joka siirtyy tulevaksi kaudeksi NCAA:han.

Näytä lisää vastaavia