31.1.2025 15:24 Syyskaudella Japanin kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla pelannut Susijengi-veteraani ja vuoden 2023 MM-kisakävijä Alex Murphy, 31, tekee paluun Japanin pääsarjaan. 206-senttisen Murphyn kaappasi riveihinsä Japanin B1-liigan keskisen lohkon toista sijaa isännöivä Alvark Tokyo.
Alex Murphy löysi joukkueen Japanin pääsarjasta. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.
- Olen hyvin kiitollinen tästä tilaisuudesta. Teen parhaani auttaakseni joukkueeni pelaamaan voittoisaa koripalloa, Murphy kommentoi Alvark Tokyon tiedotteessa.
Alvark Tokyo voitti Japanin mestaruudet vuosina 2018 ja 2019 ja on sittemmin kuulunut Japanin liigan kärjen haastajajoukkueisiin. Tällä kaudella joukkue on voittanut pelaamastaan 33 ottelusta 23 ja jatkaa keskisen lohkon kakkossijalla San-en Neophoenixin vanavedessä.
Suomen juniorimaajoukkueympyröissä kesällä 2012 debytoinut ja sittemmin 32 ottelua Susijengissä pelannut Murphy on pelannut pitkän ammattilaisuran siirryttyään kaudeksi 2017-18 Yhdysvaltain yliopistokentiltä Eurooppaan.
Murphy aloitti ammattilaisuransa Korisliigan Kataja Basketissa, josta hän siirtyi Unkarin KK Szolnoki Olaj’n kautta Espanjan toiseksi korkeimmalle sarjatasolle, jossa hän on edustanut kolmen kauden aikana Gipuzkoaa (2019-20), Granadaa (2020-21) ja Estudiantesia (2023-24). Murphy on juhlinut kahdesti Espanjan kakkoscupin Copa Princesan mestaruutta (2020, 2024) ja esiintynyt kahdesti Espanjan kakkosliigan finaaleissa (2021, 2024).
Japaniin Murphy siirtyi ensimmäisen kerran 2021-22, jolloin hän edusti maan kakkosliigassa Fukushimaa. Japanin korkeimmalla sarjatasolla hän debytoi Levanga Hokkaidon paidassa 2022-23. Syyskaudella Murphy pelasi Okayaman riveissä Japanin kolmosliigassa.
Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.
Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).
Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).
Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.
Aatu Kivimäki täydensi Mestarien liigan vahvaa suomalaispanosta, kun hänen seuransa Patrioti Levice voitti oman karsintalohkonsa dramaattisten vaiheiden jälkeen. Samalla joukkue sai hyvän startin keskiviikkona alkavaan sarjakauteen.
Kesän EM-kisoissa häikäisevän esiinmarssin Susijengin eturiviin tehnyt toisen polven koripalloilija Miikka Muurinen, 211 cm ja 18 vuotta, on solminut sopimuksen Euroliigaa ja Adrianmeren liigaa pelaavan serbialaisen jättiläisseuran Partizan Belgradin kanssa.
Toista kauttaan Slovakian mestari Patrioti Leviceä edustava karkkilalaislähtöinen Aatu Kivimäki, 28, pääsee pelaamaan alkavalla kaudella FIBA:n Mestarien Liigaa. Levice peittosi torstai-iltana henkeäsalpaavien vaiheiden jälkeen toisen jatkoajan viimeisen sekunnin heitolla Bakken Bearsin ratkaisevassa karsintaottelussa 100-98 (39-36, 76-76, 86-86) varmistaen paikkansa Mestarien Liigan lohkovaiheessa.
Viime vuosina runsaasti menestystä Paris Basketballissa nauttinut Mikael Jantunen ei aikaillut ensimmäisen pokaalinsa voittamista uuden joukkueensa Fenerbahcen riveissä. Jantunen nautiskeli 19 pistettä ja kaapi seitsemän levypalloa, kun Fenerbahce kaatoi kirjavien vaiheiden jälkeen Turkin Supercupin finaalissa Besiktasin pistein 85-83 (43-34).
AEK Ateenaa kaudella 2022-23 edustanut Susijengin moninkertainen arvokisakävijä Alexander Madsen, 208 cm ja 30 vuotta, palaa Kreikkaan. Madsenin on värvännyt riveihinsä viime keväänä Kreikan liigan puolivälieriin yltänyt A.S. Karditsas, joka pelaa alkavalla kaudella myös FIBA:n Mestarien Liigaa.
Koripallon EM-kisojen jälkeen seurajoukkuekaudet ovat hiljalleen pyörähtämässä käyntiin. Mestarien liigan karsintojen välieräkierroksella nähdään suomalaispelaajien kohtaaminen ja Jacob Grandison jatkoi seurajoukkueessa siitä mihin Susijengin paidassa jäi.