22.5.2023 15:25 Alexander Madsen pelasi menneen kauden Kreikan kärkiseuroihin lukeutuvassa AEK Ateenassa. Madsenin kauteen mahtui ylä- ja alamäkiä.
Alexander Madsenin kauteen ylä- ja alamäkiä. (Kuva: Ville Vuorinen)
Madsenilla oli takanaan vahva kesä Susijengin kanssa ja pääsi hyvässä vireessä heti seurajoukkueensa mukaan. EM-kesän siivittämänä Madsen otti heti ison roolin AEK:n joukkueessa. Peliaikaa tuli parisenkymmentä minuuttia ottelua kohden ja onnistumisia molemmissa päissä kenttää.
- Kisojen jälkeen kausi lähti aika hyvin käyntiin. Totta kai oli ylä- ja alamäkeä, mutta pelaaminen tuntui hyvältä, kunnes joulun paikkeilla selkä sanoi jälleen, että nyt pitää sitten ottaa vähän iisimmin, Madsen kertoo.
Lopulta Madsen oli sairastuvalla lähes pari kuukautta. Loukkaantumisen jälkeen Madsenin vastuu väheni loppukauden ajaksi ja peliaika putosi alle kymmeneen minuuttiin.
- Loukkaantumisen jälkeen en enää oikein ehtinyt päästä rytmiin, 6,3 pistettä ja 2,5 levypalloa keskiarvoikseen tilastoinut Madsen kertoo.
AEK pelasi Kreikan liigan lisäksi myös Mestarien liigaan, jossa se selvitti tiensä hienosti aina puolivälieriin saakka. Puolivälierissä tuleva finalisti Hapoel Jerusalem oli vahvempi otteluvoitoin 2-1.
- Joukkueena kyllä ylitimme odotukset Mestarien liigassa, mutta kyllä sinne Final Fouriin olisi ollut hyvät mahdollisuudet, mutta tällaista urheilu on.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.That pass was so good, entire Europe wanted Madsen to make the bucket so it counts as an assist 🤩#BasketballCL | @aekbcgr pic.twitter.com/EjH4UCF5Im
— Basketball Champions League (@BasketballCL) October 12, 2022
Mestarien liigan jälkeen AEK:n kausi jatkui vielä Kreikan pudotuspeleissä. Siinä vastaan asettui Peristeri ja AEK putosi suoraan kahdella tappiolla.
- Jerusalem-sarjan jälkeen kaikilla oli aika lailla tankki tyhjä emmekä pystyneet Kreikan liigan pudotuspeleissä selvittämään tietä jatkoon.
Kokonaisuudessaan Madsen nautti kaudestaan Kreikassa. Pelin taso miellytti ja kannattajat elivät fanaattisesti joukkueensa mukana.
- Tosi fyysistä korista, ja fanit olivat kyllä ihan omaa luokkaansa eikä ikinä tiennyt mitä hallissa tulee tapahtumaan, Madsen heitti.
Suunnitelmat kesälle ovat selvät, kun Madsen on mukana taistelemassa paikasta MM-joukkueeseen.
- Nyt lepoa, kropan huoltoa ja katse kohti MM-kisoja.
Alexander Madsenin tilastot Kreikan liigassa
Alexander Madsenin tilastot Mestarien liigassa
Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.
Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.
Elias Valtonen pelasi hyvän kauden Espanjan ACB-liigan Granadassa, vaikka joukkueen kausi päättyi harmillisesti putoamiseen. Seuraavaksi Valtonen suuntaa katseensa kohti elokuun EM-kotikisoja.
Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.
Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.
Pelaamisen lisäksi Olivier Nkamhoua on myös järjestämässä koripalloleiriä isänsä kotikylässä Kamerunissa. Toukokuussa järjestettävä leiri pidetään nyt toisen kerran.
Jukka Toijala vastasi myöntävästi Lassi Tuovin kutsuun liittyä hänen apuvalmentajakseen Japanin B-leaguessa pelaavaan Yokohama B-Corsairsiin. Toijala on nauttinut täysin siemauksin uudesta haasteesta ja kulttuurista.
Slovakian liigassa saatiin runkosarja päätökseen viime viikolla ja Aatu Kivimäen Patrioti Levice nappasi itselleen runkosarjan voiton. Kivimäki lähtee luottavaisin mielin mestaruusjahtiin.
Edon Maxhuni siirtyi helmikuun alussa italialaisjoukkue Scafatiin. Susijengin takamies haluaa auttaa joukkuetta säilyttämään paikkansa Serie A1:ssä.
Karkkilan koripallokaupungista ponnistavan Aatu Kivimäen, 27, edellisestä miesten maaottelusta on ehtinyt vierähtää vuosi, ja silloinkin vastassa oli Tanska. Kuluneen vuoden aikana Saksan Bundesliigan Tübingenista Slovakian mestari Patrioti Leviceen siirtynyt Kivimäki luottaa siihen, että samat reseptit, joilla Tanska peitottiin vuosi sitten Espoo Metro Areenalla, pätevät myös tänä iltana Kööpenhaminassa.