8.8.2023 15:22 Tuleva kausi on Poundsille kolmas peräkkäinen Saksan pääsarjassa. Tulevan kauden joukkue on Gisa Lions, jonka päämaja sijaitsee Hallessa.

Anissan ura jatkuu Saksassa. Kuva: Ville Vuorinen
Kaksi edellistä kautta Pounds pelasi Bundesliigassa pelaavassa Angels Nördlingessa. Pounds oli joukkueensa toiseksi paras pisteiden tekijä, kun hän heitti ottelua kohden keskimäärin 13,3 pistettä. Levypalloja tarttui käsiin keskimäärin 3,6 ja koriin johtaneita syöttöä Pounds kirjautti 1,7.
– Siinä vaiheessa mietimme agenttini kanssa erilaisia vaihtoehtoja ja muitakin maita, mutta lopulta päädyin jäämään Saksaan. Joukkueen pitäisi olla hyvä, ja heittävänä takamiehenä pitäisi vastuutakin olla luvassa, Pounds kertoo Kymeen Sanomille.
– Saksan korisliiga on aliarvostettu ja yllättävän tasainen, sillä jokainen joukkue on todella hyvä. Sarjassa ei yksikään joukkue ole ylitse muiden ja peli on aika fyysistä, Pounds jatkaa.
Kotkan Työväen Palloilijoiden kasvatti on pelannut 24 aikuisten maaottelua 4,3 pisteen keskiarvolla. Suomessa Pounds on juhlinut kolmesti Suomen mestaruutta Peli-Karhujen kanssa.
Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan Saarlouis Royals joutui taipumaan Saksan Bundesliigan pudotuspelien puolivälierissä. Lopputulosta lukuun ottamatta Koskimiehelle jäi kuitenkin positiivinen maku kaudesta.
Päättyneellä NCAA-kaudella North Carolinassa pelannut Elina Aarnisalo, 20, palaa ensi kaudeksi UCLA:n riveihin, jossa hän aloitti yliopistouransa.
Vastikään Galatasarayn paidassa Turkin liigassa hopean saanut ja ensi viikolla Euroliigan Final Six -lopputurnauksessa pelaava Awak Kuier, 24, tekee paluun WNBA:han ja Dallas Wingsiin tänä kesänä.
Awak Kuierin kausi Turkissa päättyi hopeatunnelmiin. Saksassa ja Bulgariassa saatiin pudotuspelit käyntiin.
Sara Bejedi pelasi vahvan kauden Turkin liigassa Botasin paidassa. Bejedi pääsi haastamaan itseään ja osoitti pärjäävänsä kovissa paikoissa.
Awak Kuierin Galatasaray selvitti tiensä jatkoon Turkin liigan puolivälieristä. Linda-Lotta Lehtoranta loisti tehokkaana Bulgarissa ja Lilli Onnela kirjautti kovan tupla-tuplan Italiassa.
Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.
Susiladiesin pelaajat olivat vahvassa vireessä Euroopan kentillä viime viikolla. Awak Kuier ja Anniina Äijänen merkkauttivat tupla-tuplat ja myös Helmi Tulonen sekä Lilli Onnela kävivät lähellä.
Saksan cupin Final Four -lopputurnaus pelataan viikonlopun aikana. Mestaruutta puolustaa Roosa Lehtorannan ja Elina Koskimiehen Saarlouis Royals.
Awak Kuier oli johdattamassa Galatasarayta kiinni Euroliigan välieräpaikkaan. Iloisia uutisia kuultiin myös Saksasta, kun Elina Koskimies teki paluun kentille.