27.11.2021 12:00 Viime vuosina alavireisesti esiintynyt perinteinen eurooppalainen koripallovalta Kroatia pettyi kesällä jäätyään olympiakarsintojen kotiturnauksessaan rannalle NBA- ja Euroliiga-pelaajistaan huolimatta. Alkaneisiin MM-karsintoihin Kroatia on koonnut kasaan joukkueen, jonka syömähampaita ovat Hanno Möttölän mukaan aggressiivisuus, energisyys ja epäitsekkyys.

Marin Maric kuuluu nuoren Kroatian kokeneeseen kalustoon. Kuva: FIBA Europe.
Vaikka Kroatia oli kutsunut Splitissä järjestettyyn olympiakarsintaturnaukseen mukaan kaikki ykköstykkinsä Mario Hezonjasta Bojan Bogdanoviciin, tappiot Brasiliaa ja Saksaa vastaan suistivat joukkueen Tokion olympiaparkettien ulkopuolelle.
Olympiakarsintojen jälkeen Kroatian maajoukkueessa on Susijengin valmennusjohtoon kuuluvan Hanno Möttölän mukaan muuttunut lähestulkoon kaikki.
- Viime kesän joukkueesta näissä karsinnoissa on jäljellä kolme pelaajaa. Kesän joukkueen akilleenkantapää oli passiivinen puolustus, jonka he ovat vaihtaneet todella aggressiiviseen puolustukseen sekä pallottomana että pallollisena, Möttölä kuvailee.
Kroatia nimesi käynnissä olevaan MM-karsintaikkunaan neljätoista pelaajaa, joista yhdeksän on syntynyt vuosina 1997–2002.
- Kroatialla on kasassa nuori, nopea, atleettinen jengi, joka pelaa erittäin epäitsekästä Kroatia-korista. Pallo liikkuu, joukkue hakee yhdessä parasta mahdollista heittoa.
MM-karsinnat alkoivat Kroatian suhteen suurpettymyksellä, kun Zadarissa pelattu ottelu päättyi viime sekuntien tappioon hallitsevaa Euroopan mestaria ja olympianelosta Sloveniaa vastaan. Möttölä odottaakin, että tappion myötä Kroatia saapuu Espooseen ekstralatautuneena.
- Heillä oli kotiyleisö tukenaan, monelle pelaajalle ensimmäinen virallinen maaottelu ja olympianelosen kaato äärimmäisen lähellä. Sunnuntaina meidän on vastattava heidän tempoonsa ja aggressiivisuutensa, hän arvioi.
- Jos meillä oli Ruotsia vastaan vaikeuksia viedä peliä koko kentälle, Kroatiaa vastaan se tulee varmasti luontevasti, koska pelin tempo tulee olemaan sunnuntaina kovempi.
Roko Prkacin (201 cm/19 v): ”Eilen 19 vuotta täyttänyt, NBA:n draftilistoillakin liikkuva parimetrinen laituri. Todella periksiantamaton ja liikkuva joka paikan höylä, joka pelasi upean ensimmäisen maaottelunsa. Nimi kannattaa pistää mieleen, koska jos kehitys jatkuu, hänestä tulee eturivin eurooppalainen kiintotähti.”
Filip Bundovic (206/27): ”Kroatian paras pistemies Sloveniaa vastaan. Ei yhtä liikkuva kuin Prkacin, mutta teki sisältä ja ulkoa tehokkaasti koreja, vaikka pelaakin maajoukkueessa pykälää isommalla pelipaikalla kuin seurajoukkueessa. Vasenkätinen taitava laituri, joka heittää hyvin myös kaukaa.”
Lovro Gnjidic (198/20): ”Sulavaliikkeinen, pitkä takamies, joka syöttää mieluummin kuin heittää. Hakee mieluusti näyttäviä syöttöjä. Kuvaavaa on, että Gnjidic otti 26 minuutissa vain kaksi pelitilanneheittoyritystä Sloveniaa vastaan.”
|
# |
Nimi |
Pituus |
Syntynyt |
Seura |
|
1 |
Toni PERKOVIC |
191 |
1998 |
BC Split (CRO) |
|
8 |
Roko PRKACIN |
201 |
2002 |
KK Cibona (CRO) |
|
10 |
Lovro GNJIDIC |
198 |
2001 |
KK Cibona (CRO) |
|
11 |
Tomislav GABRIC |
201 |
1995 |
Elan Chalon (FRA) |
|
12 |
Pavle MARCINKOVIC |
198 |
1989 |
KK Zadar (CRO) |
|
18 |
Roko BADZIM |
197 |
1997 |
KK Szolnok (HUN) |
|
23 |
Mateo DREZNJAK |
196 |
1999 |
KK Cibona (CRO) |
|
24 |
Filip BUNDOVIC |
206 |
1994 |
BC Cedevita Junior (CRO) |
|
32 |
Roko ROGIC |
187 |
1992 |
KK Szolnok (HUN) |
|
34 |
Marin MARIC |
206 |
1994 |
Ironi Ness Ziona (ISR) |
|
66 |
Matej RUDAN |
206 |
2001 |
Mega Vizura (SRB) |
|
88 |
Josip BATINIC |
195 |
1999 |
BC Cedevita Junior (CRO) |
|
Danko BRANKOVIC |
214 |
2000 |
KK Cibona (CRO) |
|
|
Mate KALAJZIC |
188 |
1998 |
KK Gorica (CRO) |
Susijengin kapteeninviittaa pian jo viidennelle vuodelleen kantava MaSu-Basketin kasvatti ja Suomi-koriksen legenda Sasu Salin, 35, kohosi talven MM-karsintaikkunassa pelaamansa kahden maaottelun myötä pelattujen miesten maaotteluiden listan viidenneksi ohi Hanno Möttölän.
Ärhäkkä Belgia ei suostunut täpötäydessä Espoo Metro Areenassa tiskirätin rooliin, vaan kärkkyi vielä viimeisessä hyökkäyksessään mahdollisuutta tasoittaa peli. Toisen puoliajan alussa otteen pelitapahtumista ottanut Susijengi haki kuitenkin 6822 katsojan edessä 78–75 (34–37) -kotivoiton ja varmisti paikkansa MM-jatkokarsinnoissa.
Susijengin tukipilariksi kasvanut Mikael Jantunen, 25, kertoo, ettei hänen uskonsa omiinsa hiipunut missään vaiheessa perjantain Belgia-vierasvoittoa, vaikka välillä näyttikin vaikealta. Jantunen ei kuitenkaan suostu tuulettelemaan voittoa ennen kuin Belgia on kaadettu tänään sunnuntai-iltana toistamiseen.
Susijengi ja Belgia ovat nimenneet kahdentoista miehen ryhmityksensä sunnuntai-iltana loppuunmyydyssä Espoo Metro Areenassa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Ottelu alkaa klo 18.30 ja esitetään suorana YLE TV2:lla, YLE Areenassa ja Ruutu+ -palvelussa.
Jo Susijengin ensimmäinen sukupolvi keräsi mainetta joukkueena, joka ei suostu koskaan luovuttamaan. 2020-luvulla pelatuissa arvokisakarsintaotteluissa Susijengin maine vaikean takamatkan taltuttajana on kertynyt entisestään – viimeisimpänä esimerkkinä perjantai-illan vierasvoitto Belgiassa.
Susijengin kirivoittoklassikoiden sarjaan merkittiin perjantaina voitto lisää, kun uomiinsa loksahtanut palloskriinipuolustus avasi tien 61–51-tappioasemasta 66–71 (37–32) -voittoon Belgiaa vastaan. Susijengin MM-karsintavoiton kuningas oli 23 pistettä ja 12 levypalloa rouhinut ja viime hetken ratkaisukorit nautiskellut Olli Nkamhoua.
Ensimmäiset aikuisten arvokisansa Susijengin paidassa viime kesänä pelannut Andre Gustavson, 26, on käynnistänyt kansainvälisen ammattilaisuransa Belgian suurseura Filou Oostendessa. Kolmen kuukauden otannan perusteella Gustavson osaa kertoa, että illan MM-karsintavastustajan, Belgian, pelaajat ovat parhaimmillaan täsmällisessä taitokoripallossa.
Susijengi ja Belgia ovat vahvistaneet kokoonpanonsa perjantai-illalla Charleroissa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Klo 21.30 Suomen aikaa alkava ottelu esitetään suorana YLE TV2:lla ja Ruutu+ -palvelussa.
Belgian matka kohti Qatarin MM-kenttiä sai vaikeimman mahdollisen alun, kun joukkue taipui loppusyksyn molemmissa MM-karsintaotteluissaan. Talven ratkaisevaan karsintaikkunaan päävalmentaja Julien Mahé juoksuttaa voimakkaasti uudistuneen ryhmän, jonka Susijengin Joonas Iisalo uskoo toteuttavan pelisuunnitelmaa selkeästi ja kurinalaisesti.
Susijengi sai alkutalven elintärkeässä Ranska-voitossaan rutkasti apuja nuoremmalta kalustoltaan, mutta myös senioriosaston sentteri Alexander Madsen säästi parhaansa ratkaisuhetkille. Jo vuosikymmenen päivät susipaitaa kantanut Madsen, 31, kehuu vuolaasti nuorta susipolvea, mutta luottaa kokemuksensa kantavaan vielä pitkään.