Susijengin leirityskesä pyörähtää käyntiin Helsingissä

31.5.2021 10:15 Susijengin kesä 2021 käynnistyy tänään maanantaina kolmipäiväisellä leirityksellä Helsingissä. Lähes viidestäkymmenestä pelaajasta koostuvan susiringin kesä muodostuu maaotteluista ja Helsingin ja Kisakallion leirityksistä, joiden rinnalla kulkee Open Gyminä tunnettu maajoukkuepelaajien tukiharjoittelu.

Ville Tahvanainen ja 23 muuta sutta kerääntyy tänään Susijengin kesänavausleiritykseen. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.

- Muutamilla pelaajillamme on ehtinyt kulua jo lähes neljä kuukautta seurajoukkuekauden päättymisestä. Kesänavausleiritys on niin nuoremmille kuin vähän kokeneemmillekin pelaajille tilaisuus saada pallotuntumaa ja jalat alle, tiivistää päävalmentaja Henrik Dettmann leirityksen annin.

Susijengin kesänavausleiritykseen osallistuu 24 pelaajaa rouhealla ikähaarukalla 40-vuotiaasta nestori Tuukka Kotista 19-vuotiaaseen Max Besselinkiin.

Kesänavausleirityksessä viilettävistä pelaajista peräti kahdellatoista ei ole vielä ansioluetteloaan miesten maaotteluedustusta. Ensimmäinen tilaisuus uusien susipelaajien sisäänajoon tarjoutuu niinkin aikaisin kuin ensi viikolla, kun Susijengi matkustaa Prahaan tuplamaaotteluun olympiakarsintoihin valmistautuvaa Tshekkiä vastaan.

- Muutamilla pelaajillamme ei ole ollut hetken mahdollisuus kilpailuun, joka on kuitenkin urheilun kaikkein tärkein ja kehittävin elementti. Tshekki-ottelut tarjoavat heille mahdollisuuden punnita oman harjoittelun tehokkuutta, Dettmann kommentoi.

Virallisesti määritellyn maajoukkueohjelman rinnalla Susijengin pelaajilla on mahdollisuus osallistua koko kesän ajan yhtäjaksoisesti pyörivään maajoukkuetoiminnan tukitoimintoon, eli Open Gym -harjoitteluun, Helsingissä. 

- Muutamissa maissa, kuten esimerkiksi Espanjassa ja Ranskassa, seurajoukkuekaudet ovat vielä käynnissä. Open Gym mahdollistaa sen, että pelaajat voivat oman kalenterinsa mukaisesti hakea tuntumaa ennen varsinaiseen maajoukkuetoimintaan liittymistä, Dettmann avaa.

Susijengin kesänavausleiri 31.5.-4.6.2021 @ Helsinki

Nimi

Pituus

Syntynyt

Seura

ALANEN Aapeli

201

1996

free agent

ALI Mubashar

213

1997

free agent

BESSELINK Max

200

2002

Santa Clara (NCAA, USA)

BLOMGREN Perttu

195

2001

Salon Vilpas

EXAUCIA Thomas

195

2001

free agent

GRANLUND Jesper

196

2000

Longwood (NCAA, USA)

HOPKINS Shawn

195

1995

Tampereen Pyrintö

HUFF Shawn 198 1984 Helsinki Seagulls

JANTUNEN Mikael

205

2000

free agent

JÄRVI Okko

193

1996

free agent

KARVONEN Ville

199

1996

Lahti Basketball

KIVIMÄKI Aatu

186

1997

Tigers Tübingen (GER)

KOPONEN Petteri 194 1988 free agent

KOTTI Tuukka

205

1981

Helsinki Seagulls

NENONEN Juho

202

1987

Salon Vilpas

NIKKARINEN Lassi

190

1997

Helsinki Seagulls

PIHLAJAMÄKI Tomas

190

2000

free agent

PÖLLÄ Hannes

211

1998

free agent

RAITANEN Remu

206

1997

Kobrat Lapua

TAHVANAINEN Ville

193

2000

Bradley (NCAA, USA)

TAINAMO Touko

202

2001

Denver (NCAA, USA)

VALTONEN Elias

200

1999

Basquet Manresa (ESP)

VENTONIEMI Henri

207

1995

Lahti Basketball

 
6.9.2025 12:43 Susijengi

Lauri Markkanen Nikola Jokicin kohtaamisesta: ”Vaarallisin koripalloilija maailmassa”

Saman sukupolven koripallosuuruuksina Lauri Markkanen ja Nikola Jokic ovat kohdanneet toisensa jo toistakymmentä kertaa NBA- ja maaottelukentillä. Markkanen kehuu Jokicia maailman tämän hetken parhaaksi koripalloilijaksi, jonka korintekokykyäkin vakuuttavampaa on hänen kykynsä saada joukkuetoverit peliin mukaan.

5.9.2025 18:20 Susijengi

EM-kisojen lähihistoria täynnä ensimmäisen pudotuspelikierroksen yllätyksiä

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA otti kesän 2015 EM-kisoissa käyttöön nykymuotoisen turnausformaatin, jossa alkulohkojen kuusitoista parasta joukkuetta asetetaan vastakkain ”kerrasta poikki”-asetelmalla pelattavissa neljännesvälierissä. Jo ensimmäinen vuosikymmen uudessa formaatissa on tarjoillut koko joukon neljännesvälierävaiheen yllätyksiä.

5.9.2025 15:09 Susijengi

Koripallojättiläinen Serbia tarjoaa Susijengille haasteen maailman huipulta

Tampereen EM-alkulohkon jälkeen Riiaan EM-jatkopeleihin siirtynyt Susijengi jatkaa mittelöitään maailman huippujoukkueita vastaan. Maailmanmestari Saksan jälkeen Susijengin seuraava koetinkivi on EM-neljännesvälierässä vastaan asettuva olympiapronssimitalisti ja MM-hopeamitalisti Serbia maailman parhaan pelaajan Nikola Jokicin johdolla.

5.9.2025 09:46 Susijengi

Ilari Seppälä solmi jatkosopimuksen Unkariin

Uransa parhaan ammattilaiskauden Unkarin liigassa pelannut Susijengin isojen pelien mies ja Lapuan Korikobrien kasvatti Ilari Seppälä, 188 cm ja 32 vuotta, jatkaa Unkarissa. Seppälä on allekirjoittanut viime kauden joukkueensa KTE-Dunan kanssa jatkosopimuksen kaudesta 2025–26.

4.9.2025 14:27 Susijengi

Lassi Tuovi: ”Riiassa meidän on kilpailtava ja oltava rohkeita”

Susijengi on jatkanut Tampereen ikimuistoisen EM-alkulohkon jälkeen matkaansa Latvian Riiaan ja kääntänyt katseensa lauantain myöhäisillan neljännesvälieräkohtaamiseen mestarisuosikki Serbiaa vastaan. Valmistautuessaan otteluun suurta ennakkosuosikkia vastaan päävalmentaja Lassi Tuovi odottaa omiltaan ennen kaikkea rohkeutta pelata.

4.9.2025 01:30 Susijengi

Susijengin ja Serbian lauantain neljännesvälieräliput myynnissä

Susijengi jatkaa EM-kisojaan Latvian pääkaupungissa Riiassa, jossa se haastaa lauantain myöhäisottelussa alkulohko A:n kakkoseksi sijoittuneen mestarisuosikin, Nikola Jokicin johtaman Serbian. Liput neljännesvälierään ovat nyt myynnissä.

4.9.2025 01:02 Susijengi

Maailmanmestari Saksa näytti kaapin paikan, Susijengi saa treffit Serbian kanssa

Tampereen EM-alkulohkossa voitosta voittoon edennyt Saksa oli odotetun kova vastus lohkon päätösottelussa keskiviikkona. Kolmannella jaksolla omille teilleen ampaissut maailmanmestari kuittasi jo neljännen kerran loppuunmyydyn Tampereen Areenan edessä rutiinipelillään 61–91 (36–50) -vierasvoiton. Susijengi kohtaa lauantain neljännesvälierässä Riiassa Serbian.

3.9.2025 14:04 Susijengi

Olli Nkamhoua: ”Meidän pitää antaa illalla ensimmäinen isku”

Susijengin pelit Tampereen EM-alkulohkossa huipentuvat tänään keskiviikkoiltana otteluun hallitsevaa maailmanmestaria Saksaa vastaan. Vaikka kaksi vuotta sitten Saksa antoi Susijengille oppitunnin Okinawan MM-kisoissa, Susijengin ”likaisen työn tekijäksi” kisaviikon aikana profiloitunut Olli Nkamhoua uskoo omiensa yllätysmahdollisuuksiin kotiyleisön edessä.

2.9.2025 15:05 Susijengi

Susijengin EM-kotilohko huipentuu derbyyn maailmanmestari Saksaa vastaan

Kahden vuoden takainen maailmanmestari Saksa ei ole osoittanut horjumisen merkkejä, vaikka Gordon Herbert siirtyi joukkueen peräsimestä syrjään vuosi sitten. Tänä kesänä vain mestarisuosikki Serbialle hävinnyt Saksa on nautiskellut selkeät voitot jokaisesta EM-kisavastustajastaan Tampereella tähän asti.

1.9.2025 23:16 Susijengi

Liettua teki pelistä pystypainia, suisti Susijengin kesän avaustappioon

Tampereen EM-kotikisoissa Susijengi hävisi ensimmäisen alkulohko-ottelunsa, kun Liettua oli parempi loppunumeroin 78-81 (36-45). Liettua sai koottua johtonsa ensimmäisellä puoliajalla ja onnistui suojelemaan sitä loppuun asti täyteen myydyn Nokia Areenan 12 900 katsojan edessä.

Näytä lisää vastaavia