31.12.2022 08:56 Awak Kuierin vuosi päättyi hienosti, kun hän heitti kauden ennätyspisteensä 28 Venezian jatkaessa vahvasti Italian Serie A1:ssä. Venla Varis pääsi Saksassa juhlimaan voittoa kärkijoukkueesta vuoden päätteeksi.
Awak Kuier päätti vuotensa hienosti. (Kuva: Ville Vuorinen)
Kuier oli joukkueensa ehdoton ykkösnimi heittäen 25 minuutissa 28 pistettä, kun Venezia kaatoi Faenzan vieraskentällä 102-71 (45-37). Kuierin tilastoihin kirjattiin lisäksi viisi levypalloa ja riisto. Venezia on sarjassa kakkosena.
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.A metà partita il punteggio recita 37-45 per le orogranata. Kuier on fire già in doppia cifra a 19 punti🦁 #Reyer150 pic.twitter.com/yzL5BOdEXr
— Reyer Venezia (@REYER1872) December 30, 2022
Helmi Tulosen Luccan vuosi päättyi kirvelevään 49-52 (33-30)-tappioon Campobassolle. Tulonen nousi avausviisikkoon pelaten 24 minuuttia ja heitti siinä ajassa kolme pistettä, nappasi kolme levypalloa, antoi yhden syötön ja riisti kertaalleen. Lucca on sarjassa 12.
Ottelutilastot
Sofia Pelander uurasti lähes 30 minuuttia ollen KP Brnon parhaimpia, mutta USK Praha oli Tshekin liigan kärkiottelussa vahvempi voittaen 102-65 (27-55). Pelander auttoi joukkuettaan yhdeksällä pisteellä, viidellä levypallolla ja syötöllä. Pelander on sarjassa kolmantena.
Ottelutilastot
Espanjan liigassa Anniina Äijäsen ja Veera Pirttisen Bembibre päätti vuotensa kahteen tappioon. Bembibre palasi joulun jälkeen parketille huippuseura Gironaa vastaan ja joutui taipumaan 64-81 (32-44). Äijänen heitti seitsemän pistettä, otti kolme levypalloa, syötön, riiston ja torjunnan. Pirttinen jäi pisteittä, mutta sai yhdet merkinnät levypallo- ja torjunta-tilastoihin.
Ottelutilastot
Vuoden viimeisessä ottelussaan Bembibre sai vastaansa niin ikään sarjan kärkijoukkueisiin lukeutuvan Zaragozan. Bembibre taisteli voitosta aina viimeiselle neljännekselle saakka, mutta Zaragoza vei viimeisen kympin 27-11 ja koko ottelun 81-61 (40-38). Äijänen tilastoi tällä kertaa kolme pistettä ja riiston. Pirttiselle merkittiin kaksi pistettä ja syöttö. Bembibre on sarjassa kahdeksantena.
Ottelutilastot
Elina Koskimiehen ja Anissa Poundsin vuosi päättyi tappioon, kun Angels Nördlingen hävisi kotonaan Eisvögel Freiburgille 69-77 (28-30). Koskimiehen 37,5 minuutin taistelu toi kahdeksan pistettä, seitsemän levypalloa, viisi syöttöä ja torjunnan. Pounds kasasi rivilleen kuusi pistettä, kaksi levypalloa ja kaksi syöttöä. Angels on vuoteen 2023 lähdettäessä sarjassa viidentenä.
Ottelutilastoihin ei ole linkkiä saatavilla.
Venla Variksen Marburg päätti vuotensa hienoimmalla mahdollisella tavalla, kun sarjajumbona otteluun lähtenyt Marburg kaatoi vieraskentällä sarjakärki Rheinland Lionsin 67-56 (32-30). Varis heitti kolme pistettä, kahmaisi kaksi levypalloa ja antoi yhden syötön. Voitto oli Marburgille kauden toinen ja Lionsille tappio oli kauden toinen.
Ottelutilastoihin ei ole linkkiä saatavilla.
Elina Koskimies pääsi kuittailemaan suomalaishengessä, kun Keltern kaatoi Roosa Lehtorannan Angels Nördlingenin Saksassa. Elina Aarnisalo säkenöi Belgian liigan kärkiottelussa ja Sofia Pelander dominoi koria Ruotsissa.
Awak Kuierin Reyer Venezia ja Lotta-Maj Lahtisen Sedis Basquet varmistivat paikkansa EuroCupin pudotuspeleissä nappaamalla voitot. Elina Koskimies ja Linda-Lotta Lehtoranta juhlivat myös voittoa.
Awak Kuier ja Helmi Tulonen palasivat vahvasti maajoukkuetauon jälkeen tositoimiin seurajoukkueissaan. Lotta-Maj Lahtinen ja Sara Rokkanen esiintyivät myös edukseen.
Korisliigan hallitseva vuoden valmentaja, viime keväänä Helsinki Seagullsin Suomen mestariksi valmentanut riihimäkeläislähtöinen Jussi Laakso, 47, on allekirjoittanut loppukauden kestävän päävalmentajasopimuksen Saksan Bundesliigaa pelaavan Crailsheim Merlinsin kanssa. Sopimus on Laakson ensimmäinen valmentajapesti Suomen ulkopuolella.
Awak Kuier pääsi nautiskelemaan todellisista murskajaisista, kun Reyer Venezia jatkoi voittoisasti EuroCupissa. Voittoja pääsivät juhlimaan myös Lotta-Maj Lahtinen sekä Elina Aarnisalo.
Sofia Pelander oli johdattamassa Norrköpingiä Ruotsin cupin välieriin loisto-otteillaan ja Awak Kuier ratkaisi summeritippauksella Venezialle voiton. Anissa Pounds ja Elina Koskimies olivat hyvässä iskussa Saksassa.
Awak Kuier pisti pystyyn melkoisen blokkishow’n hänen torjuessaan vastustajan heiton peräti seitsemästi Reyer Venezian jatkaessa voittoisasti EuroCupissa. Voiton kunniaksi pääsivät tuulettavamaan myös Elina Aarnisalo sekä Lotta-Maj Lahtinen.
Italiassa nähtiin suomalaiskohtaaminen, kun Awak Kuier ja Helmi Tulonen iskivät yhteen. Roosa Lehtoranta puolestaan debytoi Saksan liigassa.
Aiemmin tällä kaudella hallitsevaa Suomen mestaria Peli-Karhuja edustanut Roosa Lehtoranta, 26, on käyttänyt sopimuksessaan olleen ulkomaanoption ja siirtyy Saksan Bundesliigassa pelaavaan EIGNER Angels Nördlingeniin.
Elina Aarnisalo ja Awak Kuier esittivät erinomaisia otteita EuroCupissa johdattaessaan joukkueensa voittoihin. Myös Elina Koskimies ja Linda-Lotta Lehtoranta pääsivät juhlimaan voittoa hyvien esitysten päätteeksi.
Awak Kuier juoksi pelikentälle ensimmäistä kertaa tällä kaudella Reyer Venezian riveissä ja oli heti loistovireessä. Lotta-Maj Lahtinen puolestaan juhli Espanjan liigan suomalaiskohtaamisen voittoa ja Sara Rokkanen esiintyi vahvasti Tshekin liigassa.
Naisten EuroCupissa nähdään tällä kaudella yhteensä viisi suomalaispelaajaa, joista neljä pääsi avauspäivänä tositoimiin. Lotta-Maj Lahtinen pääsi juhlimaan voittoa ja Awak Kuier oli ensimmäistä kertaa tällä kaudella Reyer Venezian kokoonpanossa.
Helmi Tulonen oli ottelun ehdoton ykköstähti, kun hän johdatti 23 pisteen ja 14 levypallon tupla-tuplalla Sagna Milanon kauden avausvoittoon. Muutenkin Susiladiesin pelaajat esiintyivät laajalla rintamalla edukseen Euroopan koriskentillä.
Keväällä Saksan mestaruutta juhlinut Linda-Lotta Lehtoranta, 31, on tehnyt jatkosopimuksen Rutronik Stars Kelternin kanssa. Bundesliigan lisäksi Eurocupia pelaavassa Kelternissä nähdään tällä kaudella siis kaksi suomalaispelaajaa, kun joukkueessa on jo ennestään Elina Koskimies.
Helmi Tulonen pelasi ensimmäisen kautensa Italian Serie A1:ssä Le Mura Luccan riveissä, mutta täksi vuodeksi seuraksi vaihtui Sanga Milano. Tulonen uskoo pystyvänsä tällä kaudella entistä parempaan.
Ensimmäiset naisten korissarjat pyörähtivät käyntiin Euroopassa, kun pallo nousi ilmaan Espanjassa ja Belgiassa. Elina Aarnisalo ja Lotta-Maj Lahtinen tekivät samalla debyyttinsä ammattilaissarjoissa.
Lotta-Maj Lahtinen, 23, ja Espanjan Liga Femeninassa pelaava AE Sedis Bàsquet ilmoittivat viikonloppuna tehneensä pelaajasopimuksen. Häkellyttävän yliopistouransa jälkeen Catz Lappeenrannan kasvatti ei pelannut viime kaudella loukkaantumisen vuoksi.
Elina Koskimies, 26, jatkaa Saksassa myös ensi kaudella, kun Rutronik Stars Keltern tiedotti sosiaalisessa mediassa tehneensä sopimuksen Susiladiesin luottopelaajan kanssa. Keltern on Saksan Bundesliigan hallitseva mestari, joka pelaa ensi kaudella myös EuroCupissa.
Susiladiesin Helmi Tulonen, 24, vaihtaa ensi kaudeksi joukkuetta Italian pääsarjassa Serie A1:ssä. Viime kaudella Le Mura Luccassa pelannut Tulonen siirtyy sarjanousija Sanga Milanoon.
Suomi-koriksen huippulupauksiin lukeutuvat Elina Aarnisalo, 17, siirtyy kaudeksi 2023-24 Belgian huippujoukkue Kangoeroes Basket Mecheleniin. Kangoeroes pelaa Belgian ja Hollannin yhteissarjan lisäksi Euroliigaa. Aarnisalo itse siirtyy syksyllä 2024 UCLA:n yliopistoon.