2.5.2019 15:07 Miesten 1. divisioona A:ssa pelaava Turun Kristika on kiinnittänyt tärkeät jatkosopimukset ensi kaudeksi, kun Mikael Aalto ja Joona Tuomala jatkavat joukkueessa.
Turkulaisjoukkue sijoittui päättyneellä kaudella runkosarjassa kolmanneksi, mutta tippui puolivälierässä Oulun NMKY:lle viidessä ottelussa. 24-vuotias Aalto oli päättyneellä kaudella joukkueensa paras pisteiden tekijä 19,3 keskiarvolla. 205-senttinen Aalto oli myös joukkueensa levypallorohmu, kun hänen käsiinsä tarttui 12,8 levypalloa ottelua kohden.
– Oli luontevaa jäädä Turkuun ennemmin kuin lähteä muualle. Työkuviot sekä elämäntilanne koriksen ulkopuolellakin tukivat tätä päätöstä. Viime kaudesta jäi aika paljon hampaankoloon, vaikka hieno kausi olikin. Innolla odotan jo seuraavaa kautta, Aalto kommentoi jatkopestiään Turun Sanomille.
22-vuotias Tuomala oli yksi Kristikan avainpelaajista päättyneellä kaudella. Hän kirjautti ottelukohtaiseksi keskiarvoksi 13,7 pistettä ja 6,7 levypalloa. KTP-kasvatti otti isoja kehitysharppauksia viime kaudella.
– Täällä harjoitellaan hyvin, peleissä on tarjolla paljon vastuuta ja fysiikkavalmennus on kunnossa. Menin viime kaudella paljon eteenpäin omassa pelaamisessani ja tiedän, että tulevalla kaudella kehitys vain jatkuu, Tuomala kommentoi Turun Sanomissa.
Miesten I divisioona A:n mestarijoukkue selvisi tänään, kun Lahti Basketball voitti kolmannessa finaaliottelussa Jyväskylä Basketball Academyn numeroin 102–55. Luhta Areenalla oli kerääntynyt peräti 1805 katsojaa, mikä on miesten ykkösdivisioonan kaikkien aikojen ennätys.
Miesten ykkösdivisioona A:n toisessa finaaliottelussa Jyväskylän monitoimitalolla Lahti Basketball voitti Jyväskylä Basketball Academyn numeroin 75–92. Ottelua oli seuraamassa 1096 katsojaa.
Miesten I divisioona A:n finaalit käynnistyivät tänään Luhta Areenalla, jossa Lahti Basketball voitti ensimmäisen loppuottelun 1187 katsojan edessä. Miesten I divisioona B:ssä puolestaan varmistui toinenkin finalisti, kun PeU-Basket eteni loppuotteluihin.
Keskiviikkona käynnistyvissä miesten I divisioona A:n loppuotteluissa ovat vastakkain Lahti Basketball ja Jyväskylä Basketball Academy. Finaaleja voi seurata KorisTV:llä selostettuina.
Miesten I divisioona A:ssa Lahti Basketball eteni finaaleihin voittamalla välieräsarjan Äänekosken Huimaa vastaan otteluvoitoin 3–0. Miesten I divisioona B:ssä PeU-Basket taas eteni välieriin voitettuaan KTP:n ratkaisevassa kolmannessa osaottelussa.
Miesten I divisioona A:ssa Jyväskylä Basketball Academy eteni finaaleihin voittamalla Kipinä Basketin suoraan otteluvoitoin 3–0. Miesten I divisioona B:ssä taas PuHu Juniorit tasoitti puolivälieräsarjan Turun NMKY:tä vastaan tilanteeseen 1–1.
Jyväskylän Basketball Academy siirtyi miesten I divisioona A:n välierissä 2–0-johtoon Kipinä Basketia vastaan. Jyväskylän Monitoimitalolle oli kerääntynyt 1 035 katsojaa todistamaan, kun JBA vei voiton niukasti numeroin 74–72.
Miesten I divisioona A:n välierissä Lahti Basketball otti toisen kiinnityksensä finaalipaikkaan voittamalla Äänekosken Huiman vieraskentällä numeroin 103–77. Lahti johtaa ottelusarjaa nyt 2–0.
Miesten I divisioona A:n välierät käynnistyivät tänään, kun Lahti Basketball ja Jyväskylä Basketball Academy nappasivat sarjojen ensimmäisissä otteluissa voitot.
Elmeri Abbey tykitti 33 pistettä ratkaisevassa viidennessä puolivälierässä Tampere Pyrintö Akatemia vastaan, kun jyväskyläläiset nappasivat voiton 88-79 (45-33). Aiemmin välieriin olivat selviytyneet Lahti Basketball, Kipinä Basket ja Äänekosken Huima.