25.3.2012 Latautunut Forssan Alku ei jättänyt jossittelun varaa naisten kolmannessa ja ratkaisevassa puolivälieräottelussa Espoo Teamia vastaan, vaan siivosi espoolaiset tieltään pistein 68–55 (42–27). Alku haastaa ensi viikolla alkavissa välierissä Lappeenrannan Catzin.
Ashley Awkward ja Alku ryntäsivät hurmoksessa Espoo Teamin kumoon. Kuva: Tytti Nuoramo.
Alku jatkoi kolmannessa puolivälierässä edellisistä otteluista tutuksi tulleella paikkapuolustuksellaan, jonka vaikutus Espoo Teamiin oli lamauttava.
Alku juoksi tehokkaasti kenttää espoolaisten ohiheitoista ja pallonmenetyksistä ja johti ensimmäisen kymmenminuuttisen jälkeen pistein 22–10. Kahdella seuraavalla jaksolla forssalaisylivoima korostui entisestään, kun Espoo Teamilla oli suunnattomia vaikeuksia saada edes kohtuullista heittopaikkaa lähietäisyyksiltä.
Vajaat yhdeksän minuuttia ennen ottelun loppua Alku johti lukemissa 61–39. Espoo Team ryhmittyi vielä omalla paikkapuolustuksellaan hurjaan loppukiriin ja nousi Evita Iiskolan kolmosella yhdeksän pisteen päähän (64–55) päätösminuutin alussa. Alun Ashley Awkward sinetöi kuitenkin forssalaisten välieräpaikan vapaaheittoviivalta.
– Sanoin puolivälieräsarjan avausvoiton jälkeen, että paikkapuolustuksella haettu voitto oli pelkkä taskuvarkaus. Paikka kuitenkin toimi niin jäätävän hyvin, että parin tilanteen erikoispuolustusta lukuun ottamatta pelasimme samalla puolustuksella koko sarjan loppuun asti, tiivisti Alun päävalmentaja Jari Marjamäki kupletin juonen.
– Pelaajat saivat puolustuksen kautta hyökkäyspelin kulkemaan ja hakeutuivat rohkeasti korintekopaikkoihin alusta asti. Espoon paikka puri vuorostaan lopussa, mutta siinä vaiheessa meillä oli jo riittämiin eroa voiton varmistamiseksi, Marjamäki jatkoi.
Alun tehopelaaja oli Siarre Evans (18/12/3 riistoa), mutta myös Vanessa House (16/7/5 syöttöä/4 riistoa), Ashley Awkward (13/2) ja Olayinka Olorunnife (6/13/4 riistoa/2 blokkia) olivat tehtäviensä tasalla.
Espoo Teamista Laura Wilson (10/10), Jenni Muurinen (10/10) ja Evita Iiskola (10/3) onnistuivat ajoittain, edellisessä ottelussa riehunut Niina Laaksonen (7/11) puolestaan jäi Alun puolustuksen kouriin (kahden pisteen heitot 3/15).
Alun voiton myötä naisten SM-sarjan välieräparit ovat selvillä: Forssan Alku haastaa Lappeenrannan Catzin ja hallitseva mestari Peli-Karhut kohtaa Äänekosken Huiman.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.
Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.
Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.