1.12.2016 Forssan Alku siirtyi yksin Naisten Korisliigan kärkipaikalle, kaadettuaan Peli-Karhut vieraissa torstai-illan ainoassa ottelussa. Voitto kirjattiin FoA:lle vahvan toisen ja neljännen jakson turvin lukemin 70-83 (41-45).

Kiana Johnson johdatti Alun vierasvoittoon PeKasta. Kuva: Kai Kilappa.
Otttelun avausneljännes eteni vauhdikkaasti ja molemmat joukkueet upottivat heittonsa vapautuneesti. Ensimmäinen kymppi kirjattiin kotijoukkueen nimiin Laura Lehtorannan (15/4) ja Akilah Simsin (26/9/4 syöttöä) johdolla 32-24.
PeKan johto säilyi myös toisen neljänneksen avausminuutit, mutta Alun Kiana Johnson (24/7) ja Ashley Clark (22/13) heittivät vieraat tasalukemiin ja johtoon. Puoliajalle mentiin Tyonna Snown (24/8) and-onella FoA:n neljän pisteen (41-45) -vierasjohdossa.
Alku näytti menevän menojaan karattuaan 13 pisteen johtoon kolmannen neljänneksen puolessa välissä, mutta Roosa Lehtoranta (8/1) ja Saara Wahlgren (5/4) toivat kotijoukkueen jälleen neljän pisteen päähän onnistuneilla kolmen pisteen heitoillaan.
Laura Lehtoranta nosti PeKan 61-62 -tilanteeseen päätösneljänneksen alkuminuuteilla, jonka jälkeen Johnsonin ja Snown kolmoset repivät eron jälleen 13 pisteeseen. Sims kavensi eron vielä pienimmillään kahdeksaan, muttei kyennyt hilaamaan kotijoukkuetta yksin voittotaisteluun mukaan.
FoA pitää Naisten Korisliigan sarjataulukon kärkeä tällä hetkellä 18 pisteellä, kahden erolla Hyvinkään Pontevaan ja Espoo Unitediin. Forssalla on kuitenkin yksi ottelu enemmän pelattuna.
Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.
Naisten Korisliigan välierät alkavat tänään Kotkassa ja Helsingissä. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät saatiin päätökseen maanantaina, kun ToPo kaatoi vieraskentällä Pyrinnön 61–52 ja vei ottelusarjan voitoin 3–2.
Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.
Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.