Alvar Peltoniemi palaa Tapiolan Honkaan

13.6.2024 14:22 Viimeiset kaksi kautta Alvar Peltoniemi on viettänyt yliopistokoripallon parissa Augustassa ja Fresnossa.

Alvar Peltoniemi lähti USA:han divarimestaruuskauden 2021-22 jälkeen oltuaan yksi joukkueen kantavista voimista yllätysnousussa Korisliigaan. Nyt kaksi vuotta kokeneempana, laituri palaa Honkaan ottamaan paikkansa ensimmäistä kertaa korisliigatasolla. 

- Viime kaudet olivat opettavaisia monella tavalla. Pääsin näkemään kaksi täysin erilaista jengiä, pelitapaa ja valmentajaa. Vietettyäni nämä kaksi vuotta jenkeissä, tuntui että sain nähdä ja kokea sen mitä halusin, nyt oli aika palata Suomeen ja Honkaan. Seura on tuttu ja olin auttamassa joukkuetta jo kerran itse nousemaan Korisliigaan ja nyt kun joukkue nousi takaisin liigaan tuntui hyvältä mahdollisuudelta tulla ensimmäiseen omaan korisliigakauteen tutussa ja hyväksi todetussa ympäristössä. Toivottavasti pystyn auttamaan Honkaa myös pysymään liigassa, Peltoniemi kertoo seuran tiedotteessa.

- Tulen kentälle kypsempänä sekä fyysisesti vahvempana ja nopeampana. Vahva puolustustaito on entisestään kasvanut oman pelityylini perustaksi, mutta kehitystä on tullut myös hyökkäyspäässä heittäjänä sekä pallon kanssa pelaamisessa, Peltoniemi jatkaa.

Päävalmentaja Aapo Heinonen luottaa Peltoniemen monipuolisuuteen:

- On hienoa saada Allu takaisin Honkaan. Hän oli todella tärkeä palanen kahden vuoden takaisessa nousussa ja vuodet jenkeissä ovat kehittäneet miestä vain lisää. Äärimmäinen kilpailullisuus yhdistettynä ulottuvuuteen ja urheilullisuuteen tekevät hänestä loistavan vaihtoehdon useammallekin pelipaikalle.

Henkilöt

Asiat

 
28.4.2026 20:44 Korisliiga

Korisliigan jymy-yllätys: Kataja finaaliin seitsemänneltä sijalta, vastustajaksi jatkosarjavoittaja Vilpas!

Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.

28.4.2026 15:04 Korisliiga

Michael Poundsista Bisons Loimaan uusi päävalmentaja

Bisons on kiinnittänyt Michael Poundsin uudeksi päävalmentajakseen. Sopimus kattaa kauden 2026-27 ja se sisältää option kaudesta 2027-28. Pounds saapuu Loimaalle KTP-Basketin apuvalmentajan paikalta.

28.4.2026 15:01 Korisliiga

Lauri Kallio jatkosopimukseen Hongan kanssa

Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue on solmimassa tukun pelaajasopimuksia ja ensimmäisenä signauksena on takapelaajan paikalle Tapiolan Hongan oma kasvatti Lauri Kallio (188cm).

26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

15.4.2026 12:13 Korisliiga

Greg Gibson on KTP-Basketin uusi päävalmentaja

KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.

15.4.2026 12:08 Korisliiga

Riku Laine palaa Vilppaaseen

Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.

Näytä lisää vastaavia