8.5.2023 12:15 Tampereen Pyrintö saa ensi kaudeksi kovan ja erityisen mieluisan paluumuuttajan, kun seuraikoni Antero Lehto palaa kasvattajaseuraansa 1+1-mallisella sopimuksella.
Antero Lehto nähtiin edellisen kerran Pyrinnön paidassa kaudella 2019-20. Kuva: Ville Vuorinen
- Joukkueen rakentaminen kohti kautta 2023-2024 on alkanut. On ilo julkistaa ensimmäisenä seuraikonin paluu. Tulevalle kaudelle rakennamme joukkueen, joka tavoittelee sarjan kärkitiloja, kertoo Pyrinnön toiminnanjohtaja Elisa Hakanen seuran tiedotteessa.
Antero Lehto on pelannut Korisliigaa peräti 23 pelikaudella (näistä 19 Pyrinnössä) ja on saavuttanut sinä aikana kolme SM-kultamitalia, yhden hopean ja pronssin. Lisäksi palkintokaapissa on yksi Suomen cupin voitto. Lehto on valittu Korisliigan vuoden pelaajaksi (2014), vuoden kehittyneimmäksi pelaajaksi kahdesti (2004 ja 2014) sekä vuoden puolustuspelaajaksi (2012). Susijengin mukana Lehto on pelannut Bilbaon MM-kisoissa (2014) ja kansainvälistä kokemusta on myös Italian A-liigasta Varesen riveistä (2014).
Vuonna 1984 syntynyt Antero Lehto on edelleen kovassa kunnossa. Vuodesta toiseen kapteeni Lehto on auttanut joukkuettaan 27-30 min/peli ja nakuttanut tasaisesti yli 10 pisteen keskiarvolla, niin myös kolmena viime kautena BC Nokian riveissä.
- Ei ole itsestään selvää tässä vaiheessa uraa, vaikka pelihaluja olisi itsellä kuinka paljon, että jotkut muutkin haluaa, että jatkat pelaamista, Lehto pohtii.
- Tämä on minulle todella mieluisa kotiin paluu ja olen enemmän kuin kiitollinen omalle kasvattajaseuralle, että he halusivat minut takaisin ja kiinnittivät minut ensi kauden joukkueeseen.
Myös Pyrinnön päävalmentaja Miikka Sopanen on mielissään.
- Anteron myötä saamme kentälle lisää osaamista ja kokemusta, ja koppiin lisää johtajuutta ja esimerkkiä. Arvokas pelaaja joukkueelle siis tämä nuori Lehto.
Pyrinnöllä on kautta 2023-2024 koskeva sopimus viiden pelaajan kanssa, joista Antero Lehdon ja Valtteri Leppäsen sopimukset on julkaistu. Pyrinnön valmentajina toimivat Miikka Sopanen, Tero Vasell ja Santeri Liljeberg.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.