25.10.2013 Korisliigassa pelaavat Salon Vilpas ja UU-Korihait ovat tehneet muutoksia joukkueidensa kokoonpanoihin. Vilpas purki sopimuksensa James Padgettin kanssa ja hankki miehen korvaajaksi viime kauden pelurinsa Shawn Atupemin. Padgett puolestaan löysi nopeasti töitä Korihaista, jonka vahvuuteen mies siirtyi pikakomennuksella.

James Padgett siirtyy Salosta Korihaihin...

... ja viime kaudella Vilpasta edustanut Shawn Atupem palaa Saloon. Kuvat: Francois Perthuis & Matti Koskinen.
201-senttinen Atupem esiintyi Vilppaan paidassa viime kaudella 15,0 pisteen ja 6,6 levypallon teholukemin. Otteluennätyksekseen mies heitti 28 pistettä.
Atupem korvaa Vilppaassa kaksi senttiä pidemmän James Padgettin, jonka alkukausi Salossa sujui 12,8 pisteen ja 9,3 levyrin tahdittamana.
Korihaihin pikakomennuksella siirtyvällä Padgettilla on Uudessakaupungissa täytettävänään Sam McLaurinin saappaat. McLaurin loukkaantui keskiviikon ottelussa Tapiolan Honkaa vastaan ja hänellä on edessään useamman kuukauden kuntoutusjakso.
Padgett hyppää Korihaiden bussiin Salosta perjantaina joukkueen matkatessa Lappeenrantaan ja on edustuskelpoinen illan ottelussa Namika Lappeenrantaa vastaan.
- Tässä tilanteessa katsoin, että on parasta ottaa pelaaja joka on jo Suomessa, on pelikuntoinen ja hänestä oli saatavilla ensikäden tietoa. Suuret kiitokset sekä Korihaiden että Vilppaan seurajohdolle, että saimme asiat näin nopeasti kuntoon, kiitteli Korihaiden päävalmentaja Ari Mikkola seuran tiedotteessa.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.